GearGrinder

Sledgehammer

17.09.2009

GearGrinder je závodní hra od tvůrců rychle zapomenutého Clutch. Závodit budete s různými druhy tahačů, které navíc můžete vylepšit o spoustu druhů zbraní či několik úrovní nitra. Autoři se zaměřili i na model poškození, který sice v žádném případě nepřekonává takové hry jako je například FlatOut 2, na nízkorozpočtovou hru je ale dostatečný. Hra u nás vůbec nevyšla, a tak jediná možnost je objednat hru ze zahraničí. Obsahuje šest částí, každá po několika misích. Kameru je možno přepínat buď na pohled ze třetí osoby nebo přímo z kabiny tahače. Multiplayer je tu až pro 8 lidí a nabízí dva módy - závod nebo souboj.

Chtěl jsem tomu dát šanci a možná, že ještě dám. Ty mise, kde je nutné něco dovést a rychlost nesmí klesnout pod 30, začínají pomalu, ale jistě pěkně srát. Chvílemi to vypadalo, že bych to mohl i udělat, náhle menší kopeček a bum bác, nejspíš jsem nedodržel přesně tu stopu na dráze co vývojáři zamýšleli. V konečném výsledku jsem to viděl na 40-50 procent, ale takto...

Pro mě překvapivě zábavná budgetovka. GearGrinder sice vykrádá kdejakou akčně závodní modlu, leč přidává i něco svého, například transformování závodního tahače do jeho ozbrojené verze. Přepínání mezi jednotlivými verzemi funguje na výbornou a každá z nich najde své uplatnění. A jen dodám, že akce nad závoděním zřetelně převládá, tak se nenechte zmást žánrem.

GearGrinder je rozdělený na několik desítek misí spojených do béčkového příběhu, cutscény jsou docela suchý, ale lepší jak kladivem do nosu. Potěšila rozličnost misí, většinou jde jen o úklid vozovky raketometem, ale vždy je to podáno trošku jinak, takže hra nezačne nudit. Dojde na obratnostní projíždění checkpointů, destrukční derby, ochranu konvoje, FPS palbu z kulometu ze střechy auta a také na několik bossů (většinou dost lehkých). Obtížnost misí se v tomhle, bohužel, dost opičí a je také pokaždé jiná - nevybalancovaná. Při samotném závodění hlavní hrdina Hammer občas zahláškuje či zamává na kolemlétající auta prostředníčkem, avšak líbil by se mi víc, kdyby ho bylo méně vidět, mít jeho ksicht celou hru v malém okýnku á la Carmageddon, není to pravé ořechové.

Zatím docela nadávám, tak ještě pár kladných dojmů. Jízdní model mi sednul, sic není dokonalý (občas zazlobí kolizní systém), pro podobnou hru stačí. Arzenál zbraní též splnil mé očekávání, nechybí klasiky jako raketomet, rotačák a dočkal jsem se i méně obvyklých kousků (brokovnice). Dál se vývojářům povedl pohled z kokpitu, který jsem si užíval především při obratnostních závodech. Ani technická stránka hry akci určitě nekazí, budgetový standard, snad jen ten soundtrack mohl být výraznější.

Doporučuju hrát stylem "všechny mise na zlato", neboť i tak je hra dost krátká (ani né šest hodinek).