FreeCell

1990

FreeCell je karetní hra, k jejímuž rozšíření nejvíce dopomohla implementace do operačního systému Windows 95 a všech dalších verzí až do Windows 7. FreeCell byl původně součástí balíku her pro MS Windows s názvem Microsoft Windows Entertainment Pack (WEP), viz wiki.

Na začátku se celý balíček rozdá do osmi sloupců tak, že ve čtyřech sloupcích je 7 karet a ve zbylých čtyřech 6 karet. Každá karta je otočená tak, aby hráč viděl její hodnotu, ale pouze karta na vrcholu sloupce je odkryta celá a lze ji přesouvat. Karta může být přesunuta buď na jedno ze čtyř volných odkládacích polí vlevo nahoře nebo na jinou kartu s o jeden stupeň vyšší hodnotou a opačnou barvou. Cílem hry je přesunout všechny karty na 4 domácí pole vpravo nahoře tak, že na každém poli bude jedna barva poskládaná od nejnižší karty (eso) po nejvyšší (král).

Kdybych měl porovnávat FreeCell se Solitairem, tak se touto karetní hru bavím ve volných chvílích raději. Možná to je tím, že ji kdysi dost často hrával můj otec a já jsem od něj odkoukal pravidla hry a sám jsem to poté hrával také. Na Solitair jsem vlastně přišel až mnohem déle. V současné době ji s oblibou hraji hlavně ve chvílích nudy na mobilu.

Oproti Solitairu je hra o něco obtížnější, hlavně z toho důvodu, že můžete najednou přesunout maximálně pět karet (pokud tedy nemáte prázdný některý z osmi sloupeců s kartami) a čím více si zaplníte odkládací plochu kartami, co se vám nehodí, tak tím jich můžete přesouvat najednou ještě méně. Takže musíte tahy promýšlet dopředu, aby nedošlo k tomu, že musíte hru začít znovu.

Je to vlastně skvělá logická, karetní a oddychová hra na zabití pár minut nudy a pokud ji nehrajete moc často nemůže vás omrzet a vždy se k ní budete rádi vracet.

Pro: Skvělá hra pro chvíle nudy, znovuhratelnost

Proti: Někomu může přijít moc obtížná, Po dlouhé době hraní stereotypní

FreeCell mě ze všech čtyř karetních her, které jsou součástí operačního systému Windows, bavil nejméně a dohrál jsem ho jen párkrát. To je zapříčiněno nejspíše vyšší obtížností, kterou se proti svým příbuzným vyznačuje a hlavně se po vícero dohráních dostavuje stereotyp a u hry se spíše nudíte, než bavíte.

Občas FreeCell spustím i v dnešní době, ale víc než dvě hry za sebou nikdy neodehraji. Všech milión variant asi nikdy nedokončím, když navíc NateLogan v diskuzi píše, že osm z nich nesplnil ještě vůbec nikdo.

Pro: dobré na občasné zabavení, motivace dohrát všech milión variant

Proti: vyšší obtížnost, po čase stereotyp a nuda

Podle mě nejlepší karetní hra v balíku OS Windows. Ve chvíli, kdy jsem ji pochopil, začal jsem se jí bavit při sledování seriálů a filmů.

Je zábava, hrát tuto hru na rychlost, protože jeden špatný tah může ukončit hru. Jak je známo, cílem této hry je přeskupit osm sloupců karet, na čtyři hromádky za pomoci čtyř odkládacích míst. Důležité je tedy správně napočítat, kolik karet a jak přesunout - ve chvíli, kdy nelze táhnout žádnou kartou je konec.

FreeCell je prostě hrou, která výborně vyplňuje volné chvíle. Lze ji hrát na čas, na skore.
Jediné co může opravdu pokazit den, je to když máte odehraných 1000 her a jednu pokazíte.

Pro: Příslušenství operačních systémů.

Ze všech karetních her, které Windows nabízí je u mě FreeCell rozhodně nejmíň zábavný a po čase se dostaví stereotyp a nuda. Motivaci dokončit všechny možné varianty jsem nenašel, takže dávám lehce lepší průměr - 55 %