Football Manager 2005

Worldwide Soccer Manager 2005

04.11.2004

Stará hra s novým jménem. I tak lze charakterizovat Football Manager 2005 od Sports Interactive. Hra totiž duchovně navázala na cenami ověnčenou sérii Championship Manager, kterou ovšem vydavatel Eidos v roce 2004 svěřil firmě Beautiful Game Studios.

Když Eidos ukončil spolupráci se Sports Interactive, vymínil si právo na užívání zavedené značky Championship Manager a Sports Interactive si na oplátku mohli ponechat zdrojový kód hry, kterou později nově pojmenovali jako Football Manager. V roce 2004 se tak schylovalo k souboji dvou značek - nového Football Manageru se starým jádrem od Sports Interactive a starého Championship Manageru s novým obsahem od Beautiful Game Studios.

Závod o přízeň publika vyhráli Sports Interactive, protože ačkoliv měly rivalské hry vyjít téměř současně na podzim 2004, Beautiful Game Studios kvůli své nezkušenosti a problémy s kódem nakonec hru vypustili až v březnu 2005. Sports Interactive tak měli do té doby dost času přesvědčit fanoušky o vlastnostech Football Manageru 2005. (Aby to bylo ještě složitější, na některých trzích nesla hra název Worldwide Soccer Manager. Platí to i pro pozdější díly).

Football Manager 2005 vylepšil řadu herních záležitostí známých z původní série. Stále jde samozřejmě o hru, ve které se stáváte manažerem fotbalového klubu a máte jak tréninkové, tak organizační i obchodní pravomoci k tomu, abyste ze svého vybraného týmu udělali hvězdu ligy, či vítěze mezinárodní klubové soutěže. Vývojáři inovovali herní interface a přibyla řada detailů, které z Football Manageru 2005 vytvořily nejkomplexnější sportovní manažer své doby. Kritika naopak hře vytýkala především vysoké nároky na hardware, což se projevovalo dlouhými nahrávacími časy.

Rád bych se k jednomu z nejlepších fotbalových manažeru vyjádřil. Já, jakožto odkojenej ČSM, jsem při zapnutí tohoto manageru byl jak ve snu. Takových možností a vše v jedné jediné hře. Nechápal jsem, jak autoři zvládli tak náročnou práci, jako jsou soupisky všech fotbalových týmů z několik desítek lig. O to více nechápu, jak to zvládají v poslední době, kde uvidíte i hráče z divizních českých lig. Na druhou stranu se absolutně nedivím, proč tenhle manager v novějších verzích kolikrát používají i couchové kdejakých klubů. Tak komplexní simulátor totiž ve světě těžko najdete.

Pro: celkový systém, couching, realita

Proti: sakra dlouhé načítání, oproti dalším verzím méně možností