„Hi, I am Joe King. Pilot for hire.“

Když máte náladu na nějakou devadesátkovou adventuru a GOG nabízí pár zajímavých kousků zadarmo, je skoro škoda je jen tak vynechat a nějakou dobovou záležitost nezkusit. Flight of the Amazon Queen sice úplně není legendou v oboru, ale ztráta času to také jednoznačně nebyla.

Počítejte tedy s tím, že hlášku výše tu uslyšíte rovnou nesčetněkrát. Vychází z úst hlavního hrdiny – letce a dobrodruha Joe Kinga, který dostane kšeft, co se neodmítá. Letecky přes Amazonku přesunout nějakou lepou (a hlavně prachatou) dívčinu, která je všechno, jen ne sympatická. V momentě, kdy Vás nepřízeň počasí uvrhne do víru neštěstí a vy se zřítíte doprostřed pralesa někde u Amazonky se rozjíždí to správné dobrodružství. Do té doby to lehce připomíná devadesátkovou komedii s Harrisonem Fordem – Šest dní, sedm nocí. Ale tím pádem do pralesa všechno končí a rozjíždí se brutální echt béčko jak vyšité.

Joe King se tu z bryndy snaží dostat nejlépe, jak svede, jenže do cesty mu naprosto nečekaně vstupují domorodci, obchodníci, lepé amazonky, ženštiny v negližé, ale například i jeho úhlavní nepřítel – profesor Ironstein, který se snaží zmutovat lidskou a dinosauří DNA a vytvořit tak nového člověka.

Ano, Flight of the Amazon Queen je zplácanina všeho. Béčko z béček nejbéčkovitější, ale béčko místy docela vtipné, místy lehce střelené, graficky velice pěkné, místy poměrně obtížné. Prostě pro béčkovou adventuru devadesátých let naprosto adekvátní, až si říkám, že v té době tak zapadla a nijak nevyčnívala. Řekl bych, že je to skoro škoda.

Herní mechaniky jsou tu taktéž víceméně klasické a neřekl bych, že nějak odlišné od asi největší konkurence hry dané doby – Indyho. Hlavní hrdina má v nabídce možnosti jako vzít, dát, položit, posunout, promluvit nebo použít. Občas tu v průběhu hry děláte pár nelogičností, ale hraje Vám do nich milý hudební podkres, který si v momentě napětí budete rádi i pobrukovat. I atmosféra pralesa je fajn a když pominu nějaké to bludiště, které v podobných hrách asi nesmí chybět, tak se to dá s přehledem zvládnout. Nejhorší je asi přesun hlavního hrdiny po obrazovkách, který nejde urychlit a tak často klikáte a často čekáte. Hezky nakreslené prostředí to ale opět trošičku zlepšuje a nebýt asi nejošklivějších hrdinek adventur, co jsem asi kdy potkal, tak by bylo chvílemi i na co i koukat. Tělo bohyně, kozy jak dva vozy a pak se podíváte na obličej a už se těšíte, až ten dialog skončí. Tvůrci si naštěstí dali práci i s dabingem a tak musím říct, že i po této stránce hra působí velice silně a profesionálně.

Flight of the Amazon Queen není adventurou, která by v devadesátých letech nějak vyčnívala. Možná jen tvůrci neudělali tak správný marketingový tah na branku, jako by si hra zasloužila, protože i když jsem o hře do té doby neslyšel, byl jsem z ní velice příjemně překvapený.

Pro: Zábavný béčkový příběh, hezky namalované obrazovky, atmosféra pralesa, hudební podkres, dobrý dabing

Proti: Občas až totální zplácanina všeho, přesun hlavního hrdiny po obrazovkách zdlouhavý, sem tam nelogické, ženský kolektiv (bohužel) škaredý jak půlnoc

Velka skoda, ze Flight of the Amazon Queen za sebou nema (nemel) silnejsi francizu a produkcni spolecnost, protoze toto dobrodruzstvi v duchu Indana Jonese ma co nabidnout - Joe King sice neni takovy bouchac jako Indy, ale hadu se neboji:-).

Predstavte si Indiana Jones and the fate of the Atlantis, odeberte moznost hrat s vice postavami najednou, zamente cestovani po svete za oblast kdesi na Amazonce, vymente nacisty za sileneho nemeckeho vedce zakryvajici sve plany na ovladnuti sveta za tovarnu na vyrobu kozenych kalhot a jihoamericke indianske predky mimozemskeho? puvodu za Atlantany a mate vymalovano.

Marne se snazim rozhodnout, jestli vetsi bludiste nabidla Atlantida ci ztraceny chram, ve kterem hledate kristalovou lebku, ale ono to mozna bude tak na stejno, jen se tu nemusi bitkovat s nacky (Nemci se zabiji na pastech bez vaseho pricineni). Hra se navic nebere prilis vazne, takze se pripravte na umela prsa a vysavac v dzungli i prodavace vyzadujiciho obcanku pred prodejem lahve alkoholu.

Namluveni je vcelku slusne (byt vetsina daberu namluvila vice postav) a zvlaste profesor Ironstein je prijemne over the top mad nazi doctor:) Technicka uroven je take velmi slusna, SCUMM verze pracuje bez chyb.

Skoda jen, ze zaver ve Valley of the Mists neni o neco delsi (a neobsahuje vice dinosauru, kazdopadne zaverecny showdown s robotem ?mimozemskeho pruvodu, v dinosaura promeneneho profesora Ironsteina a zrcadlicimi plochami stoji za to... FotAQ doporucuji vsem priznivcum starsich adventur...
Tak takhle to dopadá když se spojí Monkey Island a Indiana Jones a výsledkem je povedená adventura která má rozhodně co nabídnout.

Vžijeme se tu do role Joe Kinga který dělá pilota k pronájmu. Jednoho dne byl objednán že má přepravit slavnou herečku, bohužel osud tomu nechtěl a Joe King spolu s herečkou a jeho parťákem Skippem uvízli v Amazonské Džungli a záhy se všichni tři zamotávají do ďábelských plánů doktora Ironsteina.

Musím říct že příběh je na poměry komediálních adventur uspokojující a vůbec neurazí. Sice vás nebude hnát moc dopředu a ani vás nebude až tak moc zajímat ale příběh není na hře to hlavní.

Hra nabízí nespočet zábavných charakterů které jsou napsány dobře a pobaví. Za mě vede Gorilla co nemá v Americe co dělat (na tuhle postavu vzpomínám ještě po dohraní). Hra je přímo napěchovaná humorem a musím říct že poměrně kvalitním, na žádný trapný vtípek jsem nenarazil a většinou jsem byl příjemně pobaven.

Grafické zpracování jede ve stylu Lucas Arts a díky tomu je grafický kabátek povedený a příjemně se na něj kouká. Volení akcí je ve směs stejné jako v Monkey Islandu apod. akorát tu nemáte slova ale desky se znaky jako např: give,pick up apod.

Lokace sami osobě jsou zpracovány hezky a spolu s povedeným soundtrackem navozují příjemnou dobrodružnou atmosféru.

Hra není až tak moc těžká co se týká začátku největší záhul je až v předposlední části hry kdy se ocitáte v chrámu.

No Flight of the Amazon Queen je rozhodně povedenou humorno-dobrodružnou adventurou která nenudí a nabízí kvalitní humor,vtipné postavy a i sympatickou hlavní postavu. Hra zabere okolo dvou hodin což je sice málo ale podle mě pro hru takového typu dostačující herní doba. Určitě doporučuji pokud hledáte nějakou dobrodružnou adventurku. Navíc když je zdarma na gog.com určitě by jste jí měli zkusit.

Pro: Soundtrack,Gorilla,bláznivý příběh,atmosféra,humor,grafika

Proti: Pro někoho délka,frustrující část s chrámem

Další adventurka ze starých časů je za mnou. Flight of the Amazon Queen nemám zařazenou v kategorii legendárních, ona tam úplně nepatří, ale dá se říct, že je docela povedená.

Let Amazonské královny je poctivé dobrodružné béčko. Odehrává se na přelomu 40-50 let, většinu času jste v amazonské džungli. Hlavní hrdina je hláškující dobrodruh, nechybí krásky v nesnázích ani zákeřný soupeř, který nakonec změní strany a hlavně geniálně béčkový doktor Ironstein. Ten plánuje pomocí dino paprsku změnit amazonky v dinosauří bojovnice a ovládnout svět. Se svou vizáží a ďábelským smíchem mě asi nejvíce připomenul profesora Nulu z Rychlé roty :) A protože jsme v komediálním dobrodružství, tak nechybí domorodci, pár vtipných postav, zvířata, amazonky unášející muže pro sex :), bondovská základna záporáka, chrám plný pastí, dinosauři, nadpřirozeno a megalomanský souboj robot vs. dinosaurus na konci. Zní to jako hovadina, ale ač příběh není úplně strhující je celkem v pohodě a má spád. Humoru je dost a přitom nikdy nesklouzne do do laciné šaškárny.

Nejvíce to připomíná takovou béčkovější variaci na Indiana Jones and Fate of Atlantis, čemuž bohužel odpovídá i na rok vzniku postarší grafika a také Scumm ovládání.

Čímž se dostávám k hratelnosti. Flight of the Amazon Queen není úplně těžká hra. Nestrávíte ji projížděním návodu, dostáváním se z dead endů ani šíleným pixelhuntingem. Předměty se hlásí pod kurzorem a ten většinou vybere i nejlepší akci. Většina úkolů je celkem logických a zákysy plynou spíše z něčeho jiného. V každé kapitole máte otevřeno obrovské množství lokací a v inventáři sebou taháte spoustu předmětů. Navíc jsou na jedné stránce vidět jen čtyři, takže občas zapomenete že máte někde něco použít, případně vás nenapadne něco zkombinovat. Předměty bohužel nemizí i když je dávno nepotřebujete a v kombinace s tím, že je tu osm možných příkazů a tuna lokací se stává tradiční zkoušení všeho na všechno dost peklem. Každopádně jinak si nemůžu stěžovat, jen jednou jsem zasekl déle díky tomu, že jsem si nevšiml cesty k misionářům.

Sečteno podtrženo, Flight of the Amazon Queen je pohodová dobrodružná adventura bez větší přidané hodnoty ale i bez větších problémů.

Pro: Příjemný dobrodružný příběh kombinující všechno možné, slušný humor, logická hratelnost.

Proti: Postarší grafika, obrovské množství lokací najednou a předmětů které nemizí.