Exolon

akce > arkáda *
akce > plošinovka
1987 SpectrumC64AmstCPC
1989 AtSTAmiga
Hewson Consultants, Dragonware Games (Amiga verze, AtST verze), LinEL (Amiga verze, AtST verze)
Samotní vývojáři specifikovali Exolon jako "planet bound battle game", což by hráče mělo připravit na to, že se jedná o akční arkádovou střílečku, v tomto případě kombinovanou s plošinovku, v níže bude likvidovat nespočet nepřátelských válečných strojů a robotů na povrchu cizí planety. Hra obsahuje pětici úrovní, přičemž každý level se skládá z 25 obrazovek plných akce a prověří rychlost, reflexy a taktiku hráče.

Hráč převezme úlohu vojáka budoucnosti, jenž přistává na neznámé planetě. Zde jej přivítají stovky agresivních vetřelců pohybujících se po zemi i obloze a zabezpečovacích zařízení, která planetu chrání před nevítanými příchozími. Kosmonauta chrání speciální oblek exoskeleton, který neplní jen funkci ochrannou, ale jeho součástí je i zbraňový systém (blaster, granáty, bomby).

Exolon byl naprogramován primárně pro 8-bitové C64 a ZX Spectrum. Dodnes je považován za jednu z her s vůbec nejlepší grafikou pro počítače ZX Spectrum. O něco později byl portován na Amigu a Atari, struktura některých úrovní pro tyto verze byla lehce upravena pro zvýšení obtížnosti.

Dá se srovnat původní hra s remakem Exolon DX? Ten nový počin jsem hrál a přišle mi úplně skvělý včetně grafiky a zvuků. Tak by mě zajímalo,…