@Ringo (21.01.2019 17:42): Takto když to napíšeš, tak vypadá Crystal Dragon lákavě. Ale nikdy jsem ani nespustil, takže žádnou reálnou zkušenost nemám. Ale popravdě ten "vybledlý" vizuál mě trochu irituje (co jsem koukl na videa). S Anvil máš pravdu, ale je to trochu ošklivé :).

Ale díky za tipy. Postupně něco vyberu. Dungeony mě (po letech) nějak zase velmi baví. Nyní se ale vrátím po LoL k rozehrané Symphony of the Night.
@Drolin (21.01.2019 17:31):

Z tvých položek "nezajímá mě" je podle mě chybou minout právě Crystal Dragon, jeden z nejstísněnějších dungeonů (což oceňuješ na EoB a chybí ti u LoL) a ohledně puzzlů snad obsahuje všechny typy + přidává finty do té doby asi nevídané, graficky nádherný (Legend of Grimrock 1 mi přijde oproti CD naprosto hnusný)

Velkou chybou je rovněž oželet Anvil of Dawn. V podstatě jde o současníka a nevím, jestli i systémově v podstatě nepřímého předchůdce Stonekeepu. Je to takový fajn luxusnický dungeon, pěkná grafika (ale až po vybrání postav a vstupu do akce v prvním dungeonu), ty úvodní zdi v úvodní story jsou divné a dokáží odradit. NA tomto dungeonu asi nejvíce oceňuji rozmanitost lokací.

World of Xeen - naprosto klíčová zásadní záležitost, mám tak nějak vžito, že kdo nedohrál MM III, IV a V je houby fanda této série, nebo-li, všechny díly této série lze oželet jen tyhle tři ne :-)

Ty ostatní zmíněné hdy v kategorii "nezajímá mě" klidně oželet můžeš, Yendorian, jestli se dobře vzpomínám, je jakási nezávislá kopie M&M IV, Knightmare je fakt akční maso pro masochisty, Bards Tale je asi i na mě už takový nedomrle oldschool, Dungeon Hack je NetHack v beholderovské grafice.
@Ringo (21.01.2019 16:47): Já jsem bohužel v tomto vybíravý, většinu jsem již hrál a vícero jich posléze zavrh :)). Plus určitě nějaký kobkař nejsem, a začínal jsem na izometrických RPG.

Dohráno nebo více hráno (nad 1/2):

Albion (dohráno, rád bych někdy zopakoval)
Wizadry 8 (bohužel nedohráno, ale uložené pozice mám)
Dungeon Master (nutné někdy dohrát)
Dungeon Master II (dohráno)
Stonekeep (přechod na jiné PC, ale dostal jsem se daleko - ale již asi nedohraji)
Eye of the Beholder (dohráno)
Lands of Lore (dohráno)

Odloženo:

Ishar I a II (to již ne, zastaralé)
Ultima Underworld I a II (rád bych, ale moc 3D)
Ravenloft I a II (to samé jako UU, ale druhý díl se mi zasazením líbil)
MaM VI a VII (také asi již nic pro mě, ale samozřejmě bych rád dohrál)
Realms of Arkania III: Shadow over Riva (podivné souboje, ale super hudba)
The Elder Scrolls:Daggerfall (to mě před lety uchvátilo, ale ztratil jsem se v jednom z větších dungeonů)
Black Crypt (rád ještě zkusím znovu)

A nejvíce mě láká:

Wizardry VII (úžasná atmosféra - rád bych pokračoval)
EotB II a III (určitě v plánu)
Ambermoon (asi největší rest mé "herní kariéry", určitě desítková hra)
MaM X (to bude skvělé)
Grimoire (koupeno, mám v plánu tomu dát větší šanci)
Aeon (zkusil jsem hodinku, zábavné a vizuálně skvělé)
LoG II (super, rád bych rozjel znovu a dokončil)
The Dark Spire (hodně zajímavé, NDS)

A nezajímá mě (vzhledem ke konkurenci v žánru):

Anvil of Dawn
Abandoned Places
Crystal Dragon (ale sleduji tvůj průchod :)
starší díly Wiz a MaM (ačkliv třetí díl MaM byl vůbec první dungeon co jsem vyzkoušel - plná hra u Score 120 a pak následně v DosBoxu na mobilu - Symbian).
Knightmare (ale minimálně někdy spustím)
Dungeon Hack
The Bard’s Tale (možná jen remake?)
Yendorian Tales
Brány Skeldalu (více jsem zkoušel, ale nechytlo mě)

A mimo soutěž bych více rád vyzkoušel Elviry, WaxWorks, The Legacy a podobné "dungeon-adventury". Nicméně času je samozřejmě málo, takže reálně to vidím tento rok jen na pár dungeonů (s Evil’s Doom máš samozřejmě pravdu, ale právě takovéto "hidden gem" tituly mám vůbec nejraději).
@Drolin (21.01.2019 13:14): Tenhle si nech v rámci poznávání dungeonů fakt někde nakonec. Určitě seznam máš a znáš, ale nedá mi to, abych ti nenapsal, čemu dát přednost, než se pustíš do pokusů zkoušet řekněme i na tehdejší dobu indie věci s různými neduhy :-)

Eye of the Beholder (dohrál jsi)
Eye of the Beholder II
Eye of the Beholder III
Black Crypt
Lands of Lore (dohrál jsi)
Dungeon Master
Dungeon Master II
Anvil of Dawn
Stonekeep (dohrál jsi jestli se nepletu)
Ishar I
Ishar II
Ishar III
Ultima Underworld
Ultima Underworld II
Ravenloft
Ravenloft II: Stone Prophet
Might and Magic III
Might and Magic IV + V (v kompilaci World of Xeen)
Crystal Dragon
Realms of Arkania: Blade of Destiny
Realms of Arkania II: Star Trail
Realms of Arkania III: Shadow over Riva
The Elder Scrolls:Arena
The Elder Scrolls:Daggerfall (ten máš pak do konce života, až dohraješ vše předešlé :-)
Vypadá to skvěle, ale nějak se to pomaleji hýbe (myš) a asi po 20 minutách přišel pád s nutností restartu PC. Tato verze. Asi si nechám na později, ale potenciál tam myslím je.
@Ringo (21.11.2018 20:14): Dostupna ENG verzia mala viacero (a to znamych) bugov (vratane overridov tychto bugov) a spustu textu mala stale v nemcine.

Az nejakych zopar rokov dozadu niekto este urobil update/patch a odstranil tusim vsetky fatalne bugy a asi aj poopravoval texty.

Ja som onehda dohral este tu povodnu ENG verziu a vsetko toto som tam videl a zaznamenal.
@mazar1234 (21.11.2018 19:54): Anglický Ambermoon jsem dohrál, nebyly tam viditelné nedodělávky, co jsem trochu zaznamenal byla změna grafiky hry, která ke konci v izometrickém pohledu byla už hodně blízká Albionu, jakoby se autoři hry ocitli na přelomu drobného grafického pokroku.
Tohle jsem chvíli hrál, ale nějak mi ten herní systém nepřišel úplně 100% funkční a kdysi jsem projížděl nějaké diskuse a ta hra snad ani není pořádně dodělaná do konce. Ale grafika super.
Tak, další dungeon zde :).

Někdy ještě Knighmare, Perihelion - The Prophecy a Crystal Dragon.