Eternal Eden

11.12.2008

Eternal Eden je zajímavé klasické JRPG (Japonské RPG) ze staré školy, tak trochu ve stylu prvních dílů Final Fantasy. Hráč se tedy bude pohybovat ve 2D prostředí, hovořit s postavami, plnit questy a často také bojovat s nepřáteli. Boj probíhá klasicky ve zvláštních arénách, přičemž se neovládá přímo pohyb postav, ale pouze se jim rozdávají příkazy k útoku, obraně, kouzlení a podobně. Samotná hra je vytvořena pomocí RPG Makere VX a jde tedy o první komerční hru vytvořenou v tomto programu.

Eternal Eden nabízí velmi zamotaný příběh kolem Fruits of Wisdom, které nikdo nesmí sníst, což se samozřejmě ani v Edenu neuhlídá, a tak začíná velké dobrodružství Noaha a jeho přátel.

Jakožto fanoušek jRPG vytvořených v RPG Makeru jsem si nemohl nechat ujít ani tenhle kousek. (Žel, cena byla nastavena na 20$, freeware forma by hře seděla více)

Předně musím zmínit, že Eternal Eden (dále jen EE) je hra hrozně snadná a tudíž jí lze doporučit hráčům, kteří k jRPG ještě nepřičichli. Ta vyložená jednoduchost mi místy dost vadila, hlavně v soubojích, které většinou naprosto postrádaly nutnost taktického uvažování (musím zmínit skvělé souboje v jiném jRPG jménem Last Scenario). Možná to bylo jen tím, že jsem šel do všech soubojů, na které jsem narazil, k čemuž mě hra výborně motivovala - pokud totiž zabijete všechny moby v lokaci, objeví se v určité místnosti bedničky s nějakým tím equipem a bonusové Xp navrch - takže jsem ve finále měl namaxované postavy. EE k vašemu snadnému postupu hrou přispívá také velkým množstvím předmětů, které se válí různě po mapě (většinou v rozích). Pokud je budete poctivě sbírat, nebudete mít už vůbec problém. K tomu si ještě připočtěte, že potvory vidíte v podobě jakéhosi ducha na mapě a můžete se jim vyhnout (tzn. nejsou tu náhodné souboje, což je pro jRPG atypické) a aby toho nebylo málo, kromě boss battlů můžete ze souboje utéct přes příkaz Escape, který má vždy 100% úspěšnost. Pokud tedy omylem vletíte do souboje, který pro vás nevypadá růžově, můžete hned na začátku zdrhnout, hodit do sebe pár potů/použít pár abilit a šup zpátky.

Co se týče příběhu, přišel mi trochu překombinovaný, některé věci tam byly tak nějak "připláclé", aby to vyvolávalo epický dojem. Daleko horší jsou ale dialogy, které byly místy napsány opravdu debilně a amatérsky. Příjemným zpestřením jsou různé puzzle, které musíte vyřešit, abyste se dostali dál. Většinou jsou jednoduché a vyřešíte je během chvilky, pár jich ale prověří vaše mozkové závity. Dále tu máme nepovinné Turtle hunting, kdy chodíte po lokaci a hledáte želvy (zní to hrozně, ale není to zas taková nuda) a Bounty hunting, kdy lovíte potvory schované po celém světě.

Abych to shrnul, EE je hra vážně lehoučká, už jen třeba to, že pokud při souboji zadáte postavě příkaz vypij heal potion, tak postava nečeká na svůj tah, ale prostě do sebe lahvičku na začátku kola kopne (tzn. že pokud máte dostatek itemů, jste v podstatě nesmrtelní) je rozumneberoucí. Přesto nabízí 20-25 hodin solidní zábavy, každopádně třeba již zmíněné Last Scenario disponuje propracovanějším příběhem, daleko zábavnějšími souboji a hlavně je zdarma.

Mimochodem dlouho se mi nestalo, abych u jRPG porazil final bosse na první pokus. *vzpomíná na stařičké a dosud nepřekonané Final Fantasy IV z roku 1991, kde u final bosse chcípl minimálně 10x, než se mu podařilo přežít první minutu souboje*

Pro: Hratelnost, absence náhodných soubojů, hra motivuje projít jí na 100%, puzzle

Proti: Hrozně snadné, překombinovaný příběh, chybí jakákoliv mapa

Když byste mluvili o remakovém 2D RPG, které vám bude připomínat Final Fantasy, nejspíše budete mluvit právě o Eternal Eden. Tato hra je první PC počin od týmu Blossomsoft, který se jednoznačně povedl. Příběh je rozsáhlý a poměrně zamotaný, přináší s sebou 15 hodin skvělé zábavy a několik dalších hodin různými sidequesty (Turtle Hunting a Bounty Hunting). Eternal Eden je u mě rozhodně excelentní 2D RPG, které si ještě jednou někdy zopakuji... jen mi zde chybí možnost výběru postavy, všechno je prostě o předurčeném osudu.