Electro Man

Electro Body

21.02.1992

freeware (dříve placená hra)

Electro Man je plošinovka s prvkami puzzle. Hráč sa ujíma roly Jaceka, Electro Mana, ktorý prechádza levelmi, využíva teleporty, strieľa po nepriateľoch a zbiera popritom rôzne zbraňové vylepšenia.

Hra obsahuje 8 úrovní, na každej sa nachádzajú 3 mikročipy, bez ktorých sa do ďalšej úrovne nedostanete. Ukladanie hry hráčom nie je možné, využíva sa systém checkpointov.

Hra bola pôvodne vydaná v Poľsku a neskôr v Nemecku pod názvom Electro Body. Neskôr sa jej distribúcie ujal Epic MegaGames, hra prešla malými úpravami a dostala meno Electro Man.

Další z řady úplně prvních her, na které jsem na své životní pouti narazil. V té době šlo o německou distribuci hry pod názvem Electrobody. Koncept hry je velmi jednoduchý. Jedná se o plošinovku a úkolem hráče je v každé úrovni sesbírat čipy, aby v závěru mohl postoupit dále.

Takový popis by se dal přiřadit ke spoustě her, nicméně tehdy mě zaujal příjemný a futuristický level design a na vkus malého kluka slušná hratelnost. Jsou tu teleporty, různé mechanické obludy a samostříly a v každém úseku je něco nového, co hráče překvapí (ať už se jedná o novou potvoru, nový systém překážek nebo zdánlivě jinak vypadající level design).

Pokud se nad tím zpětně zamyslím, hra se velmi příjemně hrála a zkreslena dětskou perspektivou se řadila tehdy mezi ty, ke kterým se člověk velice rád vracel. Dnes, mnoho let po té si uvědomuju, že ta verze hry, kterou jsem hrál, byla pouze demo a tudíž po úspěšném dohrání první mapy ani nebylo možno kam postoupit (což jsem s ironií osudu zjistil až o mnoho let později). Matoucí tehdy bylo, že level obsahoval poměrně rozsáhlou mapu, která navíc fungovala systémem checkpointů, i tak ono zdolání demo verze zabralo nějakou tu chvíli.

Tak či onak, šlo o příjemnou hříčku, kterou čas od času člověk rád rozjede pod Dosboxem. Dokonce vyšel i nějaký level editor, ale člověk si uvědomí, že určité stařičké hry už má přece jen za sebou, než aby se jimi hlouběji znovu zabýval.