Pakliže bych měl vzpomínat na hry u kterých jsem strávil opravdu hodně času, pak by Elastomanie byla jednou z nich. Ikdyž se jedná o jednoduchou freewarovou gamesku, tak je až neskutečně chytlavá. Ze začátku možná kde kdo nepochopí fyziku, která je trošku jiná než byste čekali. Motorka má tendence stavět se na zadní hned při prvním stisku klávesy vpřed. Avšak jakmile vyhrajete několik začátečních levelů a pochopíte jak motorku ovládat příjde na řadu zcela jiná úroveň zábavy. Člověk co se Elmu naučí, si s ní neskutečně vyhraje - nejenom díky tvorbě levelů, ale i s ovládáním. Dá se tu udělat hodně špičkových legrácek a věcí, které běžný hráč bude těžko tušit. A k tomu všemu je hra ideální při poslechu hudby! Moje freewarová legenda!

Pro: fyzika, chytlavost, editor levelů, hráčská komunita (módy, levely, skiny atd. atd...)

Proti: grafika, nejde mít puštěnou hudbu a zvuky hry zároveň, občas hra skočí do windowsu

Elasto Mania - skvělá nostalgická vzpomínka a zároveň výborná zábava dodnes. Ve velmi jednoduché grafické podobě (ale stále příjemné na pohled) se skrývá akční plošinovka, kde hráč musí posbírat všechny jablka a dotknout se cíle (květina). Hráč se přitom pohybuje na motorce, a musi počítat a pracovat s herní fyzikou. Hra je poměrně dosti striktní v tom, že sebemenší dotyk hlavy s prostředím znamená konec levelu. Naopak motorka samotná je dosti gumová, a nemá problém natáhnout přední vidlici na nějaký ten metr, což je pro dokončení některých levelů i nezbytné.

Celkově se jedná o zábavnou akční hru, nicméně občas frustrující, protože některé levely vyžadují opravdu značnou přesnost, a jedna chyba zhatí do té doby několikaminutové snažení.
Tahle hra je dnes už opravdu klasika. Ve své době byla jediná svého žánru, přesto byla špičková. Z dnešního pohledu graficky lehce zaostává. Ničemu to ale nevadí. Fyzika funguje stále skvěle. Mapy jsou opravdu geniálně navržené a pokud by jste hru náhodou dohráli, nezoufejte. Na internetu jsou ke stažení tisíce dalších fanouškovských tratí. Další z her, které jsem paříval na mém druhém PC (Pentium I 233Mhz, zbytek si už nepamatuju). Cílem je sebrat všechna jablíčka na mapě a dojet ke kytiččce. A jednoduché se to opravdu jenom zdá. 80%

Pro: fyzika, chytlavost, první svého druhu, na netu tísíce map

Proti: šílená návykovost, normální člověk nemá na nejlepší světové časy šanci :)

Na tuhle elastickou srandu mám velice příjemné vzpomínky ze střední. Nebyl lepší způsob jak zabít čas při hodinách informatiky. Tehdy se totiž ještě vyučující naivně domnívali, že je zcela zásadní naučit nás psát růžovou barvou ve wordu nebo nakreslit sluníčko v "Malování" apod. Tragické bylo, že i tehdy byl běžný teenager podstatně gramotnější co se počítače týče než většina vyučujících.

Dosti bylo nostalgického vzpomínání na staré dobré časy, teď k věci. Elasto Mania je návyková a roztomilá 2D záležitost... motorkář sbírající jablíčka a skákající z jedné 2D plošinku na druhou, ještě více 2D plošinku... to je přece setsakra roztomilé, nemám pravdu?

A po sebrání všech jablíček to napálil do cíle = květinka. A pak znovu a znovu... Samozřejmě v případě, že nepadl za oběť nějaké rafinované pasti (miny) či si nenatloukl kokos o zeď. hra nabízela mrtě levelů a k tomu editor. Když k tomu přidám multiplayer, pardon, splitscreen, bylo o hodiny infantilní zábavy postaráno. Kdo poznal, rozumí. Ostatním nezbývá než spolknout vlastní hrdost a vesele se vrátit do dětských let

Pro: květinky, jablíčka a motorky... a spousta srandy

Proti: absence hrušek a jiného tropického ovoce. Ale ne... vážně... :)

Elastomania aneb v jednoduchosti je krása. Nebo taky za málo peněz (Megabytů) hodně muziky... Hra, kterou mi dal někdo na disketě, mě bavila hodně dlouho. Asi proto, že nic podobného jsem předtím nehrál. Jediné co mi to připomínalo, jsou 2D závody v motokrosu se čtyřmi motorkami, přes překážky a hopsáky, to jsem hrál na nějakých TV hrách, nebo na Didaktik M. Ale Elastomania je Trial závod, taktické sjíždění překážek na čas. Je to zábavné, hratelné, je to skvělé! A vydrží to na hodně dlouho, některé levely trvají i 20 minut a víc. I zvuky jsou jednoduché a přitom dokonalé - bublající čtyřtakt po přidání plynu zaševelí a nabírá na otáčkách, Norton je oproti tomu hadra :) S úžasem jsme koukali na každej další level, se slovy "tohle už se nedá projet"! Elma je skvělá, hodně dlouho se z našeho pokoje ozývalo bublání čtyřtaktu a pískání tlumičů :) K té fyzice: pokud jde o hratelnost, je myslím dobře zvládnutá, akorát pomalejší než v reálu, aby se to dalo hrát. Vidlice kol se daly nereálně natáhnout až na několik metrů :)

Pro: Zábava, hratelnost, zvuk motorky

Jednoznačně jedna z nejlepších a nejzajímavějších freewarovek všech dob, která celkem nepřekvapivě spustila lavinu plagiátů. Prima jednoduchý styl grafiky (tehdy to bylo na freeware celkem TOP), editor a dobře ujeté pokročilé levely.
Elastomania... Toť jedna z mých nejoblíbenějších, strávil jsem u ní stovky hodin.
Tím nejdůležitějším a nejzábavnějším na ní je určitě prapodivná fyzika.

54 levelů lze dojet za den, ale vyždímat opravdu slušný čas... to chce týdny.
K vybičování k nejlepším výsledkům slouží i databáze českých a světových rekordů. Kolem Elmy žije celkem slušná komunita hráčů. Díky přívětivému editoru levelů, se válí po netu stovky úrovní.

Kdo vyzkoušel, pochopí.

Pro: Fyzika, komunita hráčů, editor

Proti: Nedotažený multiplayer.

Občas lehká a občas pekelně těžká, každopádně pekelně zábavná věc, která chytne a dokáže držet. Jako v jedné z mála her zde funguje ten systém: "Tohle musim udělat". Fyzika je občas trochu nevyzpytatelná a dá práci tu hru dostat do ruky.

Pro: Návykovost, délka, hratelnost

Proti: fyzika občas zazlobí

Elastománia je velice zábavnou hrou do chvíle, než narazíte na nějakou misi, ve které nevíte jak dál. A jelikož takových misí je tam dostatek, střídaly se u mě výkyvy potěšení ze splněného levelu, se záchvaty vzteku - "jaktože to nejde". Dohrání této hry tak pro mě byl porod, trvající několik měsíců (neustálé výkyvy typu - "To už nikdy nebudu hrát" a následné, "Když už jsem tady tak to přece nezahodím).

Vzhledem k náročnosti na HW, je tato hra docela štedrá. Za "málo" nabízí "hodně".
A jelikož každý level je úplně jiný, nabízí opravdu dlouhou dobu hraní (a vzhledem k obtížností ještě větší). Každopádně musím uznat, že když hráči zrovna nejde o splnění levelu a jezdí si jen tak na odreagování, je tato hra pěkným strávením času.

Solidním plusem této hry je, že si hráč může vytvářet vlastní levely v editoru, který hra obsahuje.

Z této hry mám pár oblíbených levelů, které si čas od času projedu. A když vynechám opravdu zásekové levely, hra mě zaujala a solidně jsem se bavil.
Jelikož tato hra opravdu nabízí mnoho v porovnání s požadavky. A i když mi tento typ her moc nejde, ale bavil jsem se dávám 70%

Pro: Zábava na dlouhou dobu.

Proti: Některé levely jsou dost obtížné

Jednoduchý koncept a neskutečná hratelnost!! Další z kultovních počinů, který by si zasloužil next-gen remake.
Velice zábavná hra s dokonale přesnou primitivní fyzikou. Geniální systém "simulace motorky" i přes svou jednoduchost otevírá nespočet možností při tvorbě map. Neobvykle vyřešené postupné odemykání tratí je až překvapivě funkční.

Pro: perfektní fyzika, skvělá hratelnost, jednoduchý koncept

Proti: amatérská prezentace

-4 +5 −9