Egypt 1156 B.C.: Tomb of the Pharaoh

1997
05.01.1999

Hlavní postavou hry je Ramos, mladík, který doufá, že se osvědčí jako schopný vyšetřovatel loupeží ve faraonských hrobkách. Jako první úkol mu bude svěřeno vyšetřování okolo hrobky Setha I., jehož tělo bylo znesvěceno a dokonce byl z tohoto zločinu obviněn Ramosův otec. Mladý vyšetřovatel má tři dny na to, aby dokázal otcovu nevinu a zachránil ho před popravou.

Interakce s postavami probíhá pomocí jednoduchého dialogového stromu a řešení puzzlů je především pomocí manipulace s různými věcmi, které nacházíte v průběhu hry a které se vám ukládají do inventáře.

Jak je u adventur od Crya zvykem, díváte se na hru z pohledu první osoby. Grafika je celá renderovaná ve 3D a díky Quick Time technologii je umožněný rozhled o 360°.

Kromě příběhové hry je k dispozici i interaktivní procházka Egyptem tak, jak vypadal kolem roku 1156 př. n. l. s mnoha informacemi o kultuře a životě tehdejších Egypťanů vůbec.

Obrovska skoda, ze jsem se k teto hre nedostal driv - prinejmensim bych se snad nemusel potykat s tak silenymi problemy technickeho razu. Pro komentar ke hre jako takove skocte k poslednimu odstavci, zvlaste, pokud vas nezajimaji popisy reseni problemu technickeho razu:-P

Podarilo se mi sehnat (nebo spis me sestre) originalni DVD multijazycnou verzi, problem nastal uz v okamziku, kdy jsem se hru chystal nainstalovat - ma 16bitovy instalator, se kterym si uz Windows 7 64bit nevi rady. OK, trochu hledani a pry staci soubory z CD prekopirovat na disk a pridat novy install shield instalator. Fajn, potiz je v tom, ze DVD ma soubory pro nekolik jazykovych verzi a ve slozce anglicke verze je jich jen cast (a hodne stesti manualne kopirovat nekolik tisic souboru, notebook na to chtel dvacet minut a pak to stejne nefungovalo (instalator se spustil, nainstalovaly se nejake soubory, ale pravdepodobne ne vsechny, nakonec to stejne spustit neslo).

Nakonec jsem tedy sahl po vernem VirtualBoxu s Windows 98 SE. Vse se nainstalovalo bez problemu, hra se spustila... ale stacil nepatrny pohyb mysi a tocil jsem se kolem dokola. OK, procesor je i po virtualizaci prilis rychly, je na case sahnout po CPU Killeru. Tak a ted si konecne zahraju... ehm.

Egypt nabizi predevsim pixelhunting, lokace, do kterych se nemuzete vratit a snadne prehlednuti zivotne dulezitych stop. Dale pak neuveritelne otravnou hudbu (podle vseho "novoegyptske lidovky"), krasne namalovane hieroglyfy na zdech hrobek a relativne povedene detaily obliceju - lepsi nez u prvni Atlantis a bez vysokorychlostni cukatury. Skoda, ze to neaplikovali i na zbytek enginu. Jakoby mych problemu nebylo dost, po jedne tretine hry (dve kapitoly ze sesti) se mi hra najednou bezduvodne kousla a po restartu, ani po nasledne reinstalaci uz nenabehla. Moc hezke. Jesteze mam jeste doma ten stary pocitac s XPcky, snad to nasi nevyhodi.

EDIT: nakonec se mi podarilo sehnat CD verzi hry a starsi verzi VirtualBoxu a hru dohral (za jedno odpoledne, pravda, za pomoci navodu). Bohuzel musim jit s hodnocenim dolu, protoze prvni Egypt je spatny i na pomery edukativnich adventur. Okoli a malby vypadaji pusobive, ovsem tretina kapitol je jedno velke bludiste (vesnice, chram), staroegyptska deskova hra je priserna (v manualu je popis), plus ta hudba je spis horsi nez lepsi. Cryo vytvorilo mnoho lepsich her, dokonce i sekvely jsou lepsi.