Ed Hunter

17.05.1999

Ed Hunter je rail shooter akce z pohledu 1. osoby, která vyšla coby součást stejnojmenného kompilačního trojalba heavy metalové skupiny Iron Maiden, přičemž dva disky představují současně soundtrack ke hře. Všechny songy pro tuto kompilaci vybrali sami fanoušci kapely.

Hráč ovládá Eda Huntera, tedy pouze jeho střelbu z pistole a případně i dalších zbraní. Hra samotná jej posunuje předem danou trasou skrz jednotlivé lokace. V 8 úrovních se prostřílí z východního Londýna, kolem egyptských pyramid a ocitne se i ve vzdálené budoucnosti nebo v samotném pekle.

Ed Hunter je najatý detektiv, který dostal zaplaceno, aby vysvobodil z ústavu pro choromyslné Eddieho, maskota skupiny Iron Maiden. Od okamžiku, kdy společně unikají z ústavu, pronásledují je členové gangu a zloději ozbrojení pistolemi a lahvemi. Úkolem je prostřílet sobě i Eddiemu cestu ke svobodě.

No nevím, koukám na gameplay videa a můj dojem z toho je, že v 90. letech na automatech to mohla být pecka, ale na kompu to ani nestojí za řeč, tím spíš dnes.

A to říkám taky jako dlouholetý fanda IM.

Hra natolik ubíjející, že už v polovině prvního levelu jsem si přál, aby byl konec.

Typická hratelnost vypadá nějak takto: z různých směrů se objevují panáci na odpravení a po jejich vystřílení se přesunujeme na další pozici a tam v kosení pokračujeme. To zní jako typický on-rail shooter. Jenomže tady je potřeba na jedné obrazovce vystřílet nepřátel třeba i 30 a ona "další pozice" často znamená posun o JEDEN krok vpřed. Chybí pocit progrese. Chybí pestrost. Chybí nápady. Ed Hunter je ztělesněním stereotypu.

Chybí mimochodem i ukládání. Jediným způsobem, jak po game over začínat od jiného než toho úplně prvního levelu, je dokončit úroveň bez jediného úmrtí - potom vám hra po ztrátě všech životů dovolí začít od té následující. To jsem ale zjistil až po googlení - mně se to očividně v žádném levelu na první průchod nepodařilo, a moje cesta tak skončila cca 15 minut před koncem hry (celý průchod zabere asi 2 hodiny). Netřeba asi dodávat, že druhý pokus následovat nebude.