Dyson Sphere Program

Nehotová verze
20.01.2021

Dyson Sphere Program je automatizační hra s pohledu třetí osoby, která na první pohled kombinuje prvky z her Factorio a Satisfactory. Lidstvo ve snaze zlepšovat svůj vývoj vytvořilo nový super počítač, je tu však jeden problém. Tím problémem je nedostatek energie pro jeho provoz. A zde na scénu nastupujete jako robot, který má za úkol získat energii z hvězd galaxie na jeho chod.

Začátky nebudou jednoduché, neboť zkraje máte velmi omezené možnosti co lze stavět a vyrábět. Je potřeba postupně zpracovávat nové materiály a výzkumem odemykat nové technologie. Ruční výroba v robotu je však velmi pomalá a zde přichází hlavní náplň hry: automatizovat, automatizovat a automatizovat.

Po čase zjistíte, že vaše planeta neobsahuje všechny materiály a je proto třeba překonat gravitaci a vydat se na okolní planety pro nové materiály a nebo občas i pro ty staré, neboť v této hře lze suroviny vytěžit. S rostoucí herní dobou, a také novými technologiemi, vám i vaše galaxie začne být malá a nastává čas mezihvězdných letů a neposlední řadě stavění Dysonových sfér v různých galaxiích.

Hra se v současné době nachází v předběžném přístupu, ale prakticky vzhledem k obsahu včetně toho, že obsahuje konec, ji lze považovat za plnou hru.

Factorio je jednoznačně srdcovkou a kdo by to byl býval řekl, že se tahle nenápadná hra z českých luhů a hájů stane předlohou tolika různých klonů. Dalo by se říci, že je to všechno o tom samém a jistě se v tomhle tvrzení dá najít mnoho pravdy, ale je velký rozdíl mezi bezduchým kopírováním fungujícího konceptu a posouváním hranic.
Dyson Sphere je dokonalým příkladem, jak se dá inspirovat někým druhým a současně to originálním pojetím posunout na úplně novou úroveň.
V roli operátora robotického skeletu se vydáváte do hlubokého vesmíru, abyste pomohli získat další zdroj energie pro centrální mozek, který v současné době řídí lidstvo na planetě zemi. Postupně se prokousáváte technologickým stromem, který odemykáte zkoumáním pěti úrovní digitálních krychlí. Každá samozřejmě vyžaduje novou úroveň technologií, ale samozřejmě i dostupnost pokročilejších materiálů.
Hra se neomezuje jen na jednu mapu, planetu, ale pokud chcete můžete se vyskytnout v soustavě skýtající až 64 slunečních soustav. Ohromná volnost.
Cílem hry je postavit Dysonovu sféru, což je koncept těžby sluneční energie, který je reálně popsaný, ale v současné době pro nás nedosažitelný.

Jedná se o mistrovský kousek, který si získá srdce nejednoho stratéga. Můžete zde strávit stovky hodin a stejně nebudete mít pocit, že máte hotovo. A to se v současné době hra nachází stále v předběžném přístupu, kdy se poměrně pravidelně dočkává nového obsahu, který více či méně změní pravidla hry. Teď je to maličko pomalejší, protože se autor hry zaměřuje na vývoj bojového režimu, který si vyžádal velkou porci času, ale jak vidno, lze očekávat, že se hra dramaticky změní a já osobně se na to teda sakra těším.

Pro: Soundtrack, Znovuhratelnost, Otevřený svět plný možností, lokalizace, Velký potenciál

Proti: Pomalejší vývoj