Dwarfs!?

Dwarfs - F2P

04.05.2011

free to play (dříve placená hra)

Zlato a pivo. To jsou dvě věci, pro které stojí za to žít i zemřít. Ve hře s úderným názvem Dwarfs!? se zhostíme podzemní trpasličí základny a budeme se snažit prozkoumat rozsáhlou mapu a dosáhnout co nejvyššího skóre právě sbíráním různých cenných minerálů a pokladů.

Hra se inspirovala legendárními Lemmings či Dwarf Fortress. Svoje trpaslíky neovládáte přímo, ale můžete jim pouze šipkami, které kreslíte na zem, "naznačovat", kam chcete, aby šli. Trpaslíci mají tedy vlastní vůli a co je nejdůležitější, jsou to workoholici a kutají a hledají zlato non-stop. Aby to nebylo tak snadné, tak budou čelit různým nebezpečenstvím. Po mapě jsou totiž rozházeny jeskyně, do kterých nevidíte, dokud se k nim trpaslíci neprokopou. Ty mohou obsahovat kromě pokladů také nepřátele (od slabých pavouků až po gobliního šamana) nebo vodu či lávu.

V nabídce je několik druhů modů od základního Arcade (zvolíte časový limit a jedete na co nejvyšší skóre), přes Sandbox, až po Base Defend, což je v podstatě tower defense s několika rozdíly. Zde se totiž na mapě postupně objevují portály, ze kterých lezou příšery a vy můžete na začátku s pomocí trpaslíka vykopat "bludiště" podle vlastního uvážení. Musíte ale počítat s tím, že každý vykopaný čtvereček něco stojí a při designu bludiště také myslet na to, že portály se objevují vždy na jiném místě a postupně je budete muset napojovat, protože hra nepokračuje, dokud nevytvoříte cestu, kterou se dá projít až k vaší základně.

Hra obsahuje také achievementy a žebříčky a již od začátku je k dispozici za budgetovou cenu. 18.10.2012 vyšla free to play verze obsahující část hry (podobná shareware verzím u jiných her), přičemž zbytek lze dokoupit po kouscích, nebo jako celek v podobě samotných Dwarfs!?.

Tato hra mi uvízla v paměti především díky tomu, jak jsem jí získal. Na steamgifts se objevil giveaway s 20000 kopiemi této hry. Vývojáři asi chtěli ještě chvíli udržet své servery v chodu, nebo něco takového. Nakonec se tuším rozdalo asi jen 15 tisíc kopií.

Hra se skládá z jednotlivých úrovni, které trvají, dokud se nepodaří nasbírat předepsaný počet surovin. Před každou úrovní je krátký briefing, který je namluven velmi zajímavým hlasem s netradičním přízvukem, takhle nějak si představuju trpasličí proslov :)

Vše spočívá v tom, že hráč z pohledu ze shora instruuje své trpaslíky kterým směrem mají kopat, aby se pokud možno dostali k ložiskům zlata a dalších drahých hornin a kovů. Zpočátku je to brnkačka, ale trpaslíci pomalu přibývají a už není úplně v silách hráče je všechny hlídat, takže se občas prokopou k vodě, nebo k lávě a ty se pak nekontrolovatelně šíří a ničí vše v cestě, včetně trpaslíků. Hra mě pomalu přestávala bavit a když se takovéto důlní katastrofy začaly opakovat co 10 minut, tak jsem ji nakonec opustil.

Pro: Briefingy, těžba

Proti: Důlní katastrofy, pořád téměř stejné

Dwarfs nie je hra pre každého.

Na začiatku dostanete určitý počet trpaslíkov - baníkov, s ktorými musíte preskúmať určitú podzemnú lokáciu, objavovať skryté poklady a minerály. Základom hry je nazbierať čo najvyšší počet týchto klenotov a dosiahnuť tak určité skóre. Trpaslíkov neovládate priamo, ale môžete im určovať nejaký stabilný cieľ, ku ktorému sa majú prekopať. Samozrejme, aby hra nebola iba o zbieraní pokladov, čakajú na vašich trpaslíkov rôzne nástrahy. Môžu objaviť jaskyňu plnú nepriateľských jednotiek, môžu sa prekopať do rokliny, do ktorej sa prepadnú alebo napríklad vypustiť žeravú lávu, ktorá bola do tej doby odrezaná od toho, aby spustošila vaše podzemné mestečko...bohužiaľ teraz sa jej musíte zbaviť a zachrániť vašu základňu.

Hra obsahuje niekoľko módov, od Arcade, cez SandBox až po Base Defend.
Túto arkádovku s logickými prvkami určite neodporúčam pre náročnejších hráčov.

Pro: Free to play :)

Proti: Nič pre náročných hráčov; stereotyp

Jednoduchá grafika a jednoduché herní mechaniky, ale hra umí docela pobavit - alespoň tedy na chvíli. Je škoda, že kromě pár herních výzev tam není jiný cíl hry než co nejvyšší skóre. Nějaký příběhový režim s rozličnými úkoly by byl skvělý. Aktuálně tedy hrajete pořád dokola volnou hru, což může být jako 15 nebo 30minutovka před spaním ideální, ale obecně je to hodně repetetivní, takže většina lidí asi ve hře stráví celkem jen pár hodin. Jako občasná oddychovka ale dobré.

Celkové hodnocení: Dobrá

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2013 v angličtině na Steamu).