Píše se rok 1997, kamarádova AMD 486 na 66 Mhz na střední škole a moje první zkušenost s žánrem RTS. Pochopitelně se jednalo o Dune 2, hru jsem tenkrát dohrál za Atreidy.

O 21 let později právě dohrávám kampaň za Atreidy v Dune 2000. Hra se mi vždy líbila. Skvělé filmové sekvence, výborná atmosféra světa Duny, které napomáhá neméně dobrý film Davida Lynche a ještě lepší originální kniha. Hru jsem poprvé rozehrál v roce vydání ale pokaždé ji časem odložil. A dokončil kampaň za Atreidy až nyní.

Grafika z Red Alert stále vypadá čile. Zvuky a hudba taktéž. Mise mohly být více nápadité ale hru beru jako remake Dune 2. Škoda jen nevyvážené obtížnosti některých misí za Atreidy, ta totiž byla místy výzvou v každém ohledu (a pádným důvodem proč hru odložit a nedohrát).

Každopádně bavil jsem se skvěle a budiž mě důkazem několik posledních strávených nocí hraním namísto spánku (všichni to znáte, tu misi musím ještě dnes dohrát... přece to musí nějak jít), že hra stojí za Vaši pozornost i tolik let po vydání.

Možná ne nejlepší RTS jakou jsem kdy hrál ale určitě jedna z těch lepších. Doporučuji.

Pro: Svět pouštní planety Arrakis, tradičně výborné filmové sekvence

Proti: Místy hodně nevyvážená obtížnost.

Už jako malý jsem s kamarády na škole hrával na tamějších počítačích stařičkou Dune II, ale k dokonalosti mi pořád cosi chybělo. Vím, že ve své době to byla absolutní špička, ale hlavně po stránce ovládání už byla prostě zastaralá. Když jsem si poprvé přečetl v Levelu preview na Dune 2000, byla to pro mě jasná volba.

K Dune 2000 sem přistupoval jako k remaku Dune II a byl jsem příjemně spokojen. Grafika a hlavně ovládání se zlepšily. Už jsem nemusel klikat na každou jednotku extra a soutěžit s počítačem o to, kdo ukliká víc jednotek. K tomu ještě krásná hraná intra mezi misemi, jak je u Westwoodu dobrým zvykem. Všechny tři strany (Atreidové, Harkonnenové a Ordové) se od sebe opravdu lišily a měli kasárny v podobě svých znaků. Harkonenové měli silné, těžce obrnněné pomalé jednotky. Ordové zase slabší, ale o to rychlejší jednotky, které se hodily hlavně pro taktiku "Udeř a uteč". Atreidské jednotky byly někde mezi harkonennskými a ordskými. K tomu měla každá strana své speciální jednotky jako Ornitoptéry, Devastator či Deviator.

Pokud se mi líbila grafika a ovládání, tak zvuky zůstaly hodně pozadu a během misí byly celkem nevýrazné a jejich kvalita mohla být rozhodně vyšší. Taktéž obtížnost některých misí mi přišla nevyvážená nebo i přehnaná. Ale jinak nebyl problém dohrát hru za Harkonneny, kteří vyhovovali mému stylu hraní nejvíce. Za Atreidy to už bylo trošku težší, ale taky celkem fajn, až na některé mise. Ale za Ordy to bylo opravdu velmi těžké (ani jedna z jejich speciálních jednotek se mi nelíbila).

Jinak jsem se u hry skvěle bavil a pro fanoušky i neznalé Dune II představuje zajímavou alternativu, která stojí alespoň za vyskoušení.

Pro: Vylepšené ovládání a grafika, atmosféra.

Proti: Místy přehnaná obtížnost, zvuky.

Je to nastavovaná kaše, je to pouhý remake. Ale perfektně zvládnutý. Velmi pěkná grafika prostředí bohužel poněkud nepěkně kontrastuje s nehezkými jednotkami (vrchol je asi sonic tank).
Chválím i kvalitu výbuchů, kterých si užijete dosytosti či povedené animace. Pravděpodobně nejlepší je způsob odlišení tří bojujících stran. Nádherné zlaté budovy rodu Ordos či naprosto perfektní hlas při hraní za rod Harkonnen. I ono "game saved" znělo, jako kdyby mi každou chvíli měl někdo dát pěstí.
Rovněž chválím hudbu (skladby se dají volit v menu) a krásný dřevěný interface.
Ve zkratce zábava. A skvělý remake.

Pro: Grafika celkově, příjemné odlišení rodů, animace

Proti: Ošklivé a okoukané jednotky, stereotypní mise

Ano, jak je psáno, Dune 2000 byl absolutní remaky Duny 2. Vtip byl v tom, že kdo na tuto skutečnost přistoupil, výborně se bavil. Kdo v tom hledal převratné novinky, Dune 2000 zatratil. Řadím se k první skupině lidí a tuto hru považuji za výbornou záležitost. Hra Dune 2 mě přivedla k četbě perfektního románu Dune od Franka Herberta a nelituji. Jak hra, tak kniha jsou perfektní.

Pro: Koření, grafika, animace, svět Franka Herberta.

Proti: Z pohledu že se jedná o remake nemám výhrad.

Velká nostalgie, už když jsem na základní škole hrával Dune 2 na starých MS-DOS a černobílých monitorech jsem byl do hry blázen. Jen málo her dokáže úspěšně navázat na předchozí vydařené díly, a DUNE 2000 se to myslím podle mě povedlo. Hra dostala nový kabát, lepší ovládání (hlavně označování více jednotek najednou a ovládání hry pravým a levým tlačítkem myši). I díky Multiplayeru hra spoustě znás vydržela skoro do dnes. Vím že je to už 16 let stará záležitost a že podobných her vyšlo spoustu, ale tato hra je prostě ze série DUNE a to něco znamená. Ovšem to tak není pravidlem, například hra Emperor: Battle for Dune už tak neoslnila. Sečteno podtrženo je to klasika a neurazí ani dnes :)
Remake mé oblíbené strategie Dune 2, těšil jsem se na to a byl jsem nakonec spokojen i když ten "feel" tam neni takový jak jsem čekal. Celkově mi to ale spíše připomínalo C&C místo Dune 2, která se odlišovala i ve způsobu stavby, v představování jednotek, ovládacích prvcích ve hře atd., prostě prvky, které Dune 2 činily trochu víc osobnější a hlubší než jen osekaný styl v podobě lišty na pravé straně, ale zase tím Duna aspoň získala na rychlosti a pohodlnosti. Náplň misí je jasná, překvapení se nekoná, je to víceméně vždy stejné, filmečky fajn, grafika taky a stejně tak hudba, výtky bych měl k designu některých jednotek viz sonic tank, siege tank atd. Hodnocení vypadalo na hodně vysoké, ale co téhle hře prostě neodpustím je zmršený balanc, raketa Death Hand je v podstatě jen prskavka co se nabíjí jednou či 2x za misi a stejně prdlajs zničí, dost rozdíl od Dune 2, na druhý straně jsou Ornitoptéry nepřítele ultimátní zbraní, a neskolí je ani skupina deseti raketových věží a nad základnou bez problému pořádaj letecký dny. Obtížnost je těžká, což je super ale jsem bytostně alergickej na zvedání obtížnosti stylem "i když má nepřítel stejnou jednotku jako já, ubírá víc" to prostě nesnášim, ať AI lépe taktizuje, lépe koordinuje útoky atd., ale ne tenhle způsob, který dokáže do hry implementovat i úplněj debil. Pomyslnou třešínkou na dortu je pak naprostá tupost mých jednotek, mizerný path finding, neustálý útok vždy na nejslabšího nepřítele v podobě vojáčků, neustálé sraní těch nejzranitelnějších jednotek do předních linií (Starcraft 2 zručně okopíroval) ač mají paradoxně největší dostřel a odstup a na závěr demence harvesterů, které vždy jely těžit na to nejvzdálenější místo na poli s kořením, takže je nutné je neustále hlídat aby se neplýtvalo časem a ručně jim zadat těžbu, škoda, to jsou naprosto zbytečný chyby.

I přes to jsem se ale výborně bavil, a většina nových RTS tomu nesahá ani po pásy harvesteru.

Pro: Dune 2 principy a vzhled, hudba, atmosféra, grafika, obtížnost

Proti: dementní AI, osekané některé Dune 2 prvky

Podle me si ta hra nezaslouzila vsechnu tu kritiku, ktere se ji od tehdejsich recenzentu dostavalo. Ano, nepribyly skoro zadne nove jednotky a vlastne nic noveho do zanru rts, ale jako remake kultovni hry rozhodne nezklamala. Nejdulezitejsi vec, kterou prinesla, bylo horizontalni cleneni terenu, ktere u puvodni hry chybelo, takze uz na vas nemohl nepritel zautocit z jakekoliv strany. Skvela byla po vzoru CaC i hraná videa mezi jednotlivými misemi. Jo a mojí nejoblibenejsi jednotkou byli fremeni :)
Asi teda patřím k těm, kteří si raději zahrají původní Dune 2 než tohle. Kromě filmových videosekvencí jsem na tom neshledal nic zázračného. Spíš mám pocit, že hratelnost a zábavnost přes ta všechna vylepšení mírně klesla. Vůbec se mi to nelíbilo a po 4 kolech za Harkonenny jsem s tím rychle skončil. Hraje se to podstatně hůř. Obrana nefunguje, jednotky jsou pasivní, moc si nevšímají okolí. Souboje jsou příliš rychlé, jednotky nic nevydrží a tak celou hru prakticky neustále klikáte na BUILD. Naopak postavit budovu trvá věčnost, hlavně Rafinérku.. Teď asi největší problém - počítač útočí příliš brzo. V původní Dune 2 mu to trvalo tak 15 minut i víc. Za tu dobu se dalo trochu rozestavět základnu a vytvořit nějakou schopnou obranu. Tady začíná již po 5 minutách masivní útok, což značně kazí hratelnost. V Duně 2 se mi teda alespoň nestalo, že bych na začátku měl tři tanky na obranu základny a počítač jich za pár minut na mě poslal 8! Tady musím budovy házet na plochu bez podloží, abych ušetřil každou vteřinu.
Systém budování je trochu pozměněn, všechny akce se provádějí v okně napravo - chcete si něco vyrobit, nalistujete si to a odkliknete. Mně osobně víc sedí styl kliknout na konkrétní budovu a provést akci. Navíc to neumožňuje vyrábění dvou stejných jednotek zároveň (ve 2 budovách), ale vždy jen pouze jedné. Takže výrobu nejde zdvojnásobit.
Grafika se mi kromě explozí a písečného červa vůbec nelíbí. Vrchol hnusu je samotný harvester, který vypadá jako želva na kolečkách. Raději bych se díval na původní.
Hudba již není MIDI, ale zase nemůžu říct, že je lepší. Melodie jsou stejné, jen předělané do CD kvality. Tam totiž ani nebylo co zlepšovat :)
Snad jediný přínos je hromadné označení jednotek myší, které dost chybělo střičké Dune 2. Také možnost měnit rychlost hry a pár vychytávek by se možná ještě našlo. Ale pokud si mám vybrat, tak si raději zahraju klasiku.

Pro: Videosekvence, multiplayer, hudba, "lepší" grafika, hromadné ovládání jednotek.

Proti: Vzhled některých jednotek, přehnaná obtížnost, menší hratelnost.

Moje top hra. Miluji Dune 2000, zvláště mód skirmish.

Pro: Skvělá zábava

Proti: nemá level editor

V podstatě remake duny 2. Hratelnost za všechny národy stejná. Supr hraná videa. Melanž a modré oči:)
-9 +1 −10