Spojení interaktivity, humoru, hratelnosti a modifikovatelnosti v téhle hře nemá obdoby do dnešních dní. Další silnou stránkou je multiplayer, deathmatch nebo kooperace skrz celé epizody byly (a jsou) prostě nářez.

Sílu této hry dokazuje také stále aktivní komunita, vytvářející nové mapy i modifikace. Díky portům (EDuke32, xDuke) lze Duka hrát i na novějších OS a dokonce i ve vysokém rozlišení s 3D modely nahrazujícími původní sprity (info a stažení na http://hrpupdate.duke4.net)

Pro: interaktivita, humor, zbraně, hratelnost, leveldesign, multiplayer, modifikovatelnost

Proti: grafika nebyla ve své době úplně nejlepší, ale koho to zajímá?

Pro mě jedna z dalších legendárních her a legendy hodnotím vysoko. Ale tentokrát musím udělat vyjímku, později vysvětlím proč. Hrál jsem Atomic edition (s novou epizodou), hrál jsem později i verzi pro Playstation, která obsahuje jednu zcela novou epizodu s názvem Plug and Pray, vydanou pouze na PSX.
Co dodat.. v dobách, kdy frčel Doom 2, Hexen nebo Heretic přišel DN3D a byl skvělý, hezčí graficky, technicky vyspělejší než ostatní doomovky. Umožňoval např. skákání, skrčení, létání, potápění, střílení nahoru i dolů. Ve hře se poprvé objevují i reálné prvky, takže se můžete kochat i rozbíjením okolí. Na SVGA grafické kartě VESA kompatibilní šlo rozlišení nastavit až 800x600. Přes to všechno má Duke jednu vadu na kráse, předměty a monstra jsou ještě kresleny 2D a tak potkat nějaké monstrum z blízka nebylo nikdy zrovna oku lahodící. Ještě jednu věc bych PC verzi vytknul a tou je hudba. Kromě úvodní melodie, která vstoupila do historie, je hudební doprovod spíš o ničem a je lepší si jej vypnout.
Naopak vynikající soundtrack vznikl pro verzi (pozdější) na Playstation, kombinace rockových a elektro skladeb k Dukovi náramně sednul (něco se dá poslechnout i na Youtube). Verze pro PSX obsahuje i nové plně 3D videosekvence. Kdyby tohle všechno bylo i na PC, neváhám a dám 100. Proto těch 5% dolů.
Přes to všechno Duke Nukem byl revoluční, posunul vývoj FPS o pořádný kus dopředu a zaslouží si jistě vysoké hodnocení.
Dodatek: Před několika lety byl do hry vydán volně šířitelný High resolution pack (velikost až 200MB), který obsahuje nové textury a posouvá grafiku DN3D podstatně výš. Upřímně, po shlédnutí screenshotů na webu mám nutkání hru nainstalovat a znovu si jí projít.

Pro: Legendární průkopník FPS, detailnější prostředí s reálnými prvky, postava Duke a jeho hlášky, hratelnost, zábavnost.

Proti: Slabší hudební doprovod.

Nikdy nezapomenu na ty společné večery s otcem u Duke3D :-D, ve své době jistě revoluční střílečka s interaktivními prvky a hlavně nadupaná humorem v podobě Dukových hlášek apod. nikdy nezapomenu jak jsem poněkud kostičkované striptérce strkal dolarovky za to aby mi ukázala její horní výbavu těla :-D prostě klasika klasik a jestli někdy čirou náhodou výjde Forever tak doufám, že půjde aspoň z poloviny ve stopách svého nabušeného předchůdce :-)

Pro: Interaktivita, humor, arzenál zbraní, jetpack, hratelný kulečník :-D

Proti: na tehdejší dobu se toho moc vytknout nedá, myslím že 3D Realms udělali tehdy co mohli.....

3D Realms to dokázali. Z nadprůměrné plošinovky vytvořili kultovní FPS prošpikovanou dnes již legendárními lokacemi a enemáči, tím nejzábavnějším arzenálem pod sluncem a hlavně nadopovaným blonďákem se spoustou odzbrojujících drsných hlášek. Groovy!

Pro: Duke, humor, arzenál, svižná hratelnost

Proti: Zastaralý engine

Interaktivita této hry strčí do kapsy i dnešní moderní hry. Nejlepší hra co jsem hrál, dokud jsem nepotkal Deus ex.

100 bodou

LET'S ROCK!

Pro: Interaktivita, hlášky zbraně lokace Duke Nukem vtip nadsázka 2,5 D rozměr

Proti: Teď už jen stáří

-2 +9 −11
Duke Nukem 3D není špatný, moc se nám líbil, pařili jsme ho po síti o stošest :-) Ale přišel cca dva roky po prvním DOOMu a tak král zůstal jen jeden... :-D
-6 +9 −15
Doom? Wolfenstein? Prosím, uvolněme místo právoplatnému králi. Že je 100% moc? "You're an inspiration for birth control"
-7 +8 −15