Dreams

14.02.2020

Samy o sobě Dreams nejsou hrou, ale především sadou nástrojů na uměleckou tvorbu, pomocí kterých jdou vytvářet nejen hry, ale také jednotlivě jejich komponenty (assety) či samostatná díla (3d modely, animace, hudba, gadgety s herní logikou...). Ty lze následně zveřejnit samostatně k použití ostatními hráči nebo je zformovat do větších ucelených "snů" (nejčastěji her, ale teoreticky i animovaných filmů a podobně). Hráči mohou výtvory ostatních nejen použít ve svých snech, ale také je "remixovat" tj. jakkoliv upravit či vylepšit.

Hra je rozdělena na 2 základní módy: Dream Shaping, kde probíhá již zmíněna tvorba v komplexních nástrojích dedikovaných jednotlivým formám kreativní činnosti (hudební editor, editor pro modelování atp.), a Dream Surfing, kde je možno listovat a filtrovat výtvory ostatních hráčů, a to jak jednotlivé assety samostatně, tak hrát a sledovat celé sny. K tomuto účelu je připravena i celá sada sociálních funkcí, pomocí kterých lze výtvory hodnotit, poskytovat zpětnou vazbu atp.

K vydání hry připravili autoři příběhovou kampaň pojmenovanou Art's Dream, která byla kompletně vytvořena pomocí herních nástrojů v Dreams obsažených. Sledujeme v ní příběh Arta, hráče na basu v jazzové kapele, který se snaží čelit svému vnitřnímu strachu z neúspěchu a nalézt cestu zpět k přátelům a své kapele. V několika navzájem se prolínajících snových sekvencích dochází k plynulému střídání hned několika herních žánrů a stylů (3d plošinovka, point and click adventura, akční pasáže...), což má ilustrovat komplexní možnosti Dreams nástrojů. Herní doba Art's Dream je přibližně 2-3 hodiny.

Unikátní projekt, který nemá ve světě herního průmyslu obdoby. Ani nevím, co mě fascinuje víc. Hráč, takzvaný Dreamer, má možnost vytvořit si libovolnou vlastní hru svých snů bez nutnosti jakýchkoliv znalostí programování nutnosti definovat jedinou řádku kódu. Přitom jsem nenarazil na žádné významnější limity, co by nešlo vytvořit. Autoři hry navíc hlasitě prohlašují, že v zásadě není žádný žánr (snad až na MMORPG), co by nešel v Dreams stvořit. Dokonce ani tak pokročilá věc jako VR nebo multiplayer zde není žádné cizí slovo. Stačí jen chuť, čas, nápad a odhodlání a během pár minut můžete vypustit do světa svůj film, hru, hudbu, myšlenku nebo jakýkoliv jiný "sen", co by nespadal do této kategorie. A nejvtipnější je, že to celé se odehrává na pozadí uzavřené platformy Playstationu, kde by samostatný release musel podléhat náročné certifikaci ze strany Sony. Aktuální Cyberpunk asi není třeba zmiňovat. A pokud si říkáte, že vás nic tvořit nebaví, nemáte čas se to učit nebo si myslíte, že zkrátka na to nemáte vlohy, můžete si celou tu krásu užívat z pohledu hráče a prostě jen hrát, objevovat a hodnotit výtvory druhých. A že se jich tu urodilo za tu dobu, co Dreams běží. Třeba takový Art's Dream mě dostal do kolen a to mám za sebou úžasnýho Oriho and the Blind Forest. Celý Dreams funguje na bázi určité sociální platformy a v mnoha ohledech připomíná známé sociální sítě jako Instagram. Jen zde sbíráte lajky a followery za to, co vyvtváříte nebo jak hodnotíte a doporučujete (kurátor), než kde jste byli na dovolený nebo co jste měli k večeři.