Drakensang: The Dark Eye

Das Schwarze Auge: Drakensang

01.08.2008 PC
Drakensang: The Dark Eye (nemecky Das Schwarze Auge: Drakensang) je RPG hra založená na – v Nemecku veľmi populárnom - RP systéme a svete Das Schwarze Auge. Je to štvrtá hra odohrávajúca sa v tomto svete. A svojim spôsobom tak naväzuje na tradíciu klasických RP hier od spoločnosti Attic a ich tzv. Severskej trilógie (Realms of Arkania).

Systém hry je odvodený od 4. edície pravidiel DSA, a zároveň je akousi počítačovou reminiscenciou na systém, ktorý vo svojich hrách zaviedlo Bioware. Čiže máme tu real-time súboje, s možnosťou pauzy a rozdávania rozkazov. Hráč ovláda družinu buď cez WSAD klávesy a ostatní členovia ho nasledujú alebo klasickejším point-and-click spôsobom.

Hráč si na začiatku vytvára jednu postavu, pričom môže použiť jednoduchý systém – vyberie si povolanie spolu s rasou a môže hneď hrať – alebo pokročilý, kedy si môže mierne upraviť jednotlivé vlastnosti postavy. Ďalšie postavy sa k hráčovi pridávajú, ako pokračuje jeho cesta za dobrodružstvom v krajoch Aventurie.

Tak dohráno, jak jsem původně hru chválil, tak jí musím teď pár věcí vytknout. Předně mně vadila šílená kamera, která "vynikla" teprve v…

Dle mého je Drakensang fest našláplé RPG se vším co k tomuto honosnému názvu patří. Jako mnozí i já považuji za nejlepší RPG všech dob druhý díl Baldur´s Gate a musím říct, že Drakensang mi ho svým vyprávěním příběhu docela připoměl. Mám rád pomalejší tempo hry. Potom má člověk čas na to, aby lépe poznal herní charaktery a vybudoval si k nim nějaký vztah. Vadou na kráse této hry může pro někoho být kamera, která je někdy opravdu dost neposedná. Jinak grafika skvělá, možnosti statistik a vylepšování postav nemají konkurenci a HUD je také velmi solidní. Dle mého se Drakensang může směle rovnat s takovým Dragon Age.

Pro: grafika, pomalejší tempo hry, statistiky, herní postavy, souboje

Proti: kamera, občas dlouhé chození

Skvělý, naprosto impozantní RPG, který jsem ale přes veškeré úsilí nedokázal dohrát. Ale na druhou stranu se za to nestydím.

Drakensang je dle mého mínění docela zapadlý kousek. Přitom nabízí naprosto úžasně zpracovaný svět, který svojí volností nabízí srovnání s těmi nejlepšími RPG kousky současnosti. Škoda jen, že je tak zasraně těžkej a ke konci až tak příšerně brutálně náročnej. Neměl jsem na to už nervy. Po desítkách a desítkách hodin hraní jsem si myslel, že všemu bude konec a jelikož se konec nabízel už nejmíň stokrát, pořád hra pokračovala dál. Tím samozřejmě nemyslím, že jsem konec vyžadoval, ale když RPG hrajete už delší dobu, tak se z něj vytratí taková ta usedlost, kdy máte svoje stavení, svoji výbavičku, svůj standard, svoje kamarádíčky a vydáte se na závěrečnou cestu, která určí všechno.

Ta závěrečná cesta, kdy jsem svoje hlavní sídlo opustil byla naprosto nekonečná. A jelikož jsem se dostal do stádia kdy jsem byl vážně v prdeli, neměl jsem náladu na to, abych pak všecko dalšími hodinami zachraňoval. Tudíž předem musím upozornit, že tohle RPG opravdu není hloupé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Musíte nad vším pracně přemýšlet, připravit si družinu tak, aby jste s ní zvládli zabít i dvacet tuctů kostlivců v čelem s akolitou na druhou, kterej Vás přeroste na tři řady.

Každopádně příběh byl nádherný. Ta herní myšlenka, ve které se příběh odehrává má obrovský potenciál. Divím se, že se o ní zase začíná mluvit až právě díky téhle hře. Přitom si pamatuju, jak jsem tenkrát na stařičkém počítači řádil ve Stínech nad Rivou a jak šíleně jsem se tím bavil. Vlezete do lesa a Váš hráč má strach z tmavých koutů. Objevíte pavouka a Váš hráč Vám div ne neuteče, protože se prostě začne bát pavouků. Dobře, není to zase úplně skvělá věc, ale navodí to pocit reality a to za to fakt stojí.

A takhle bych mohl povídat dál a dál. Ale to bych pak řekl všechno a Vy byste se neměli nač těšit. Drakensang je skvělé RPG, s radostí bych ho srovnal s takovou legendou jako je třeba Gothic. A přitom na to vůbec nevypadá. Ale to poznáte sami, až se do hry dostanete. Uvidíte, že Vás sejme a jen tak nepustí. Pokud teda neztratíte nervy jako já.

P.S. Vedlejší mise v hlavním městě byli naprosto boží. Bavili mě snad ještě víc, jak hlavní kampaň. A to hlavně proto, že předvedli docela schopnou boční kampaň na hledání vraha městem. Doporučuji!

Pro: Pohádkový příběh, obrovský svět, nekonečná kampaň, hudba, vedlejší mise!!!

Proti: Nekonečná a postupem času brutálně náročná kampaň

Toto RPG nie je zle. Zaujimavy pribeh, rozpravkovy charakter sveta (ziadne temne fantasy), mnoztvo postav na vyber do druziny. Kamen urazu nastave v poslednej tretine, kedy dungeon pod mestom zacina iritovat..tak skoda ze som az ku koncu prisiel na to, aka nevyvazena je toto hra.. Pod trpaslicim mestom je umele predlzovanie hry uz neumerne a v podstate nehratelne. Respawn kreatur je pricasty, smrt partie takisto. ako som mohol pri tomto produkte stratit tolko casu? Pretoze je cela hra pomalaaaa.. Za zbytocnost povazujem alchymiu, vyrobu strelnych a chladnych zbrani. Sipy sa daju kupit, zbrane najst alebo tiez kupit. Hudba je infantilna, naopak potesia pomerne caste komentare postav k aktualnemu dianiu.