Downtown Run

City Racer

2003

Downtown Run (v USA vydáno pod názvem City Racer) je závodní hra rumunského studia Ubisoft SRL (později Ubisoft Romania). Hratelnostně jde o čistou arkádu. Hlavním úkolem, kromě dosažení co nejlepšího místa v závodě, je získání co největšího počtu prestige bodů. Ty získáváte za obzvláště povedené a riskantní řidičské manévry a za poškození soupeřova auta power-upy, kterých je celkem 7 (dalších 5 přidává pro změnu bonusy vaší káře). S určitým počtem dosažených bodů se pak otevírá přistup k lepším autům. Těch je dohromady 12 a všechna jsou licencovaná (Ford, Audi, Peugeot atd.)

Celkově Downtown Run nabízí 8 herních režimů. Jde o Quick Race, Count Down (musíte dosáhnout checkpointu do určitého času, jinak končíte), Championship, Time Attack, Last Man Standing (vyhrává ten, kdo má nejnižší poškození), Chase (hrajete za policii nebo se jí snažíte utéct), Sudden Death (závodíte na náhodně zvolené trati s náhodným počtem kol) a Bet Race (tento mód se otevře až v průběhu hry a lze v něm sázet prestige body). Tratě se nacházejí na rozličných místech po celém světě. Kromě metropolí Řím, New York, Paříž, Montreal, Lisabon, Londýn a Moskva si zajezdíte i v městě Sibiu v rumunské Transylvánii.

Tuhle hru bych přirovnal k tiché vodě, co břehy meje. I když je to arkáda, jak vyšitá, co se týče hratelnosti, je na špičce.
Začnu chováním auta a jízdními vlastnostmi. Nejsou přehnané ani ve smyslu, že můžete pouze držet zmáčklou klávesu akcelerace a nějak tu zatáčku projdete se skřípáním plechů. Hra vás nepřímo motivuje jet čistou stopou tak, že jednak do ní ukládá nejzajímavější power-upy, a jednak při doteku s mantinelem či spoluhráčem často následují hodiny, či rozhození z ideální stopy a zpomalení.
Skvělou věcí jsou viditelné balíčky rozeseté na silnici, čili power-upy, které jsou ovšem "rozbaleny" až po tom, co je hráč sebere. Tak nikdy neví, jestli daný power-up využije, vše je věcí náhody. Různé druhy štítů, nitro, olejové skvrny, hřebíky, laserový paprsek a elektromagnetický impuls pro dočasné vyřazení řídící jednotky motoru. Pro ty z vás, kteří jsou škodolibí, je přímo zážitek sledovat, jak protivníkovi na pár sekund zhasne motor, a jde do hodin po tom, jak mu zabezpečíte zhasnutí motoru v důležité zatáčce. Atmosféra schválností je ještě umocněna skvělým komentárem nebo ďábelským smíchem, který je slyšet při použití power-upu. Když spoznáte trať, je přímo radost rozdávat oponentům spomalující power-upy na těch správných místech, jako jsou zatáčky a výklenky, kde případný smyk, či hodiny způsobí jejich zpoždění o mnoho sekund.
Hra má vícero záživných módů, jako je Šampionát, ve kterém se dají odemykat nové tratě a vozidla, dále Poslední vyhrává, kde vítězí ten kdo má nejnižší poškození vozu; Honička, ve které hrajete buď za poldy a máte zastavit jedno auto, nebo poldové honí vás; Náhlá Smrt, kde se hraje o vítězství na náhodně zvolené trati s různým počtem kol; a zprvu uzamčený Sázkový závod, kde je možné se vsadit o vítězství za určitých vstupních podmínek.
Dokončené závody se dají prohlédnout a je to parádní podívaná, když vidíte, jak své protivníky hezky ničíte útočnými power-upy.

CD Downtown Run jsem kdysi donesl na své pracoviště, kde se ihned stalo nejpůčovanější hrou, kterou jsem měl, a že jich mám spoustu. Mnoho lidí včetně mne si přes tuhle hru vybíjeli své škoďácké choutky. Doporučuji zkusit a chvíli u ní vytrvat, dokud dostanete ovládání do ruky a zautomatizujete si práci s power-upy, pak už je to čirá zábava.

Pro: power-upy; hezké tratě; atmosféra závodů; mnoho kvalitních herních módů