Donkey

1981

freeware

Donkey (oslík) je nejen první závodní hrou na PC, je úplně první PC hrou vůbec. Hra nebyla prodávána samostatně, ale byla šířena jako ukázkový program Microsoft Advanced BASIC interpreteru, který byl součástí prvního operačního systému PC - Microsoft DOS. Donkey byla tedy první hra, jakou si mohl majitel čerstvě zakoupeného IBM počítače zahrát, nebo jinými slovy, prvním PC programem, který sloužil zábavním účelům.

Proháníte se v ní po stepní silnici a vyhýbáte se za pomocí jediného tlačítka (mezerník) oslíkům, kteří stojí v cestě. Stlačení mezerníku vás přesune do opačného jízdního pruhu, po kolizi následuje první krvavá animace alá Carmageddon.

Takže až sem můžeme vystopovat původ her, jakými jsou legendární Doom, Tomb Raider, Fallout, The Sims, Need For Speed či Command & Conquer? To byla ale dlouhá cesta...

Po výhře 5:1 nad oslíky jsem, myslím si, viděl všechno, co mi tahle hra může nabídnout. A co o ní vlastně říct? Je to první PC hra všech dob, takovému počinu se zkrátka nedá nic vyčíst!

Kdyby měl náhodou někdo nezadržitelnou potřebu vědět, jak Donkey vypadá, nechť se podívá sem.

Pro: První zdroj zábavy na PC!

Proti: Co se dá vytknout první PC hře všech dob?