Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Doki Doki Literature Club!

77

Komentáře

« Předchozí Následující »
  • PC 80
This is not for you.

I still get nightmares. In fact I get them so often I should be used to them by now. I’m not. No one ever really gets used to nightmares...

...For some reason, you will no longer be the person you believed you once were. You'll detect slow and subtle shifts going on all around you, more importantly shifts in you. Worse, you'll realize it's always been shifting, like a shimmer of sorts, a vast shimmer, only dark like a room, But you won't understand why or how. You'll have forgotten what granted you this awareness in the first place.

Old shelters-television, magazines, movies-won't protect you anymore. You might try scribbling in a journal, on a napkin, maybe even in the margins of this book. That's when you'll discover you no longer trust the very walls you took for granted. Even the hallways you've walked a hundred times will feel longer, much longer, and the shadows, any shadow at all, will suddenly seem deeper, much, much deeper.

You might try then, as I did, to find a sky so full of stars it will blind you again. Only no sky can blind you now. Even with all that iridescent magic up there, your eye will no longer trace constellations. You'll care only about the darkness and you'll watch it for hours, for days, maybe even for years, trying in vain to believe you're some kind of indispensable, universe-appointed sentinel, as if just by looking you could actually keep it all at bay. It will get so bad you'll be afraid to look away, you'll be afraid to sleep.

Then no matter where you are, in a crowded restaurant or on some desolate street or even in the comforts of your own home, you'll watch yourself dismantle every assurance you ever lived by. You'll stand aside as a great complexity intrudes, tearing apart, piece by piece, all of your carefully conceived denials, whether deliberate or unconscious. And then for better or worse you'll turn, unable to resist, though try and resist you still will, fighting with everything you've got not to face the thing you most dread, what is now, what will be, what has always come before, the creature you truly are, the creature we all are, buried in the nameless black of a name.
And then the nightmares will begin.


Předem se omlouvám anglicky ne moc zdatným jedincům, ale úvodní pasáž z té možná nejzlověstnější a nejděsivější knihy, kterou jsem kdy četl je dost na místě, protože "Doki Doki Literature Club!" a kniha "House of Leaves" mají jeden společný prvek a tím je tzv. "proboření čtvrté stěny."

Je chyba psát cokoliv dalšího - hra je vizuální román a to se na ni nezmění - jen přibude zajímavý prvek. Hru budete muset "dohrát" alespoň třikrát, což zabere nějakých 5hodin (já četl hodně rychle a pamatoval jsem si opakující pasáže, tak jsem to sfoukl za tři hoďky. Hra je mimochodem zadarmo. Ale... můžu ke hře říct něco víc? Cokoliv je spoiler a ty jsou zde nežádoucí snad víc než kde jinde.. Protože na nich stojí a padá celý zážitek. Čtení House of Leaves občas vyžadovalo zrcátko - tak si to přirovnejte ke hře a možná to ve vás probudí tu zvědavost. Ale máte li zájem vyhněte - se - spoilerům.

Na začátku hry je varování o doporučeném věku hráče a také o tom, že by hru neměli hrát lidé trpící úzkostí a depresemi. Inu, ono varování zde je na místě a nejedná se o varování před nahotou a náznaky erotiky.. to opravdu ne. Tohle není simulátor randění.

GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD
GET OUT OF MY HEAD
...
..
.
...now everyone can be happy..

Pro: Proboření čtvrté stěny

+14+14 / 0
  • PC 80
Zkusím bez spoilerů, ale kdoví jak se to vyvrbí...

Neopakovatelná školní harémovka. Zprvu zklamání, chybí aspoň jedna brejlatá, což bych teda u literárního klubu čekal! Nu což, budu muset vystačit s ohraným složením: kamarádka z dětství, dvě něco-dere a rozumná "kajčó". Dá rozum že jsem si vybral rozum. Teda Moniku! Bohužel věci v klubovně nešly podle představ a ani lepou básní jsem se jí dvořit nemohl... Přišlo i pár nedorozumění, nic co by nespravila New game a já začal mít pochyby. Avšak nepřestal jsem doufat. A i osud tomu chtěl, nebo někdo jiný?, že to nakonec s Monikou klaplo! Romantika hadr.

Pro: trochu jiná VN, grafika - hlavně efekty

Proti: každý přečtený komentář před zahráním snižuje dopad hry

+13+13 / 0
  • PC 75
Kdybych psala hodnocení hned po dohrání, nejspíš by obsahovala víc pochval než jsem řekla za celý rok dohromady. Nicméně po pár dnech to prvotní nadšení a dojmy vyprchaly a ukázalo se i pár negativních věcí.

Napřed to pozitivní. Hra úžasně klame a dokonale buduje atmosféru. Jakmile se přehoupne přes "normální" úvod, stane se z ní jedna z nejvíc creepy věcí co jsem kdy hrála (na druhou stranu je fakt, že jsem toho za poslední dobu moc nenahrála a co se týče hororovek, měla jsem panické ataky i Pony Islandu a Cat Lady). Vizuálně je to strašně povedené, japonské školačky v twisted provedení jsou totálně kouzelné.

Za zvláštní zmínku stojí spousta textu a bizarních easter eggů, nad jejichž významy můžete opravdu HODNĚ dlouho uvažovat.

A teď to negativní - hra je rozdělená do čtyř částí, z nichž opravdu skvělé jsou asi jen ty dvě prostřední. Ta úvodní je lehce zdlouhavá a otravná, a ta poslední, kde má být to velké rozuzlení, je trochu plochá a laciná, rozhodně mě pointa tak nešokovala jak by asi měla.

Nicméně, i tak by si to měl každý zahrát, už jenom proto, aby viděl, co všechno se může skrývat pod povrchem :)

"A wheel rotating in six dimensions. Forty gears and a ticking clock. A clock that ticks one second for every rotation of the planet. A clock that ticks forty times every time it ticks every second time. A bolthead of holy stakes tied to the existence of a docked ship to another world. A kaleidoscope of blood written in clocks."

Pro: originální, šokující vývoj příběhu, dokonalá práce s atmosférou

Proti: některé pasáže jsou příliš dlouhé, rozuzlení působí trochu lacině

+11+11 / 0
  • PC 90
Příznivci této hry se shodují - nechtějte o ní dopředu nic vědět, ale určitě jí dejte šanci.

Čeká vás skutečně nevšední zážitek, akorát se nesmíte bát většího množství textu a odložit případné předsudky k manga stylu.

Pro: skvělý a neotřelý příběh, proboření tzv "čtvrté stěny"

Proti: někoho může odstrašit fakt, že tato hra je vlastně interaktivní kniha

+7+7 / 0