Doctor Who: The Gunpowder Plot

Doctor Who: The Adventure Games - The Gunpowder Plot

31.10.2011

První kapitola plánované druhé série epizodické adventury Doctor Who: The Adventure Games je zasazena do minulosti, konkrétně do Londýna v počátcích 17. století. Zde hlavní postavy hry (Doktor, Amy Pond a nově i Rory Arthur Williams) zjišťují, že nejspíše nejsou jedinými cizinci z budoucnosti. Nalézá zde totiž dva znepřátelené mimozemské druhy – sontarany a rutany, kteří proti sobě na Zemi chystají válku a chtějí k tomu využít připravovaného spiknutí skupiny katolíků kolem Guye Fawkese. Tomu Doktor samozřejmě musí stůj co stůj zabránit.

Druhá série plánovala být mnohem ambicióznější, a tak nám kromě rozšířeného inventáře epizoda nabízí zejména otevřenější svět a rozsáhlejší úkoly lépe propojené s herním světem. Přibylo lokací, mezi kterými se dá cestovat za pomocí kapesní mapy Londýna, a logicky se nám tak prodlužuje i délka epizody.

Ono to vcelku není tak zlé. Prostě jsou to takové interaktivní epizody. Akorát to dojíždí na to, jak je to jednoduché, krátké a přesto jednotvárné, lineární a příběhově to nepřináší nic nového, jen se zneužívá ten největší doctorský základ. Ale ty rozhovory jsou fajn, má to ten správný feeling, scénář není úplně debilní a dabing je supr.

Tak tohle bylo o něčem jiném, než předchozí části a je mi skoro líto, že se v nejlepším přestalo.

The Gunpowder Plot je delší a rozsáhlejší, než všechny předchozí čtyři části dohromady. Dokonce jsou tu i náznaky otevřeného světa, což je celkem rozdíl oproti přelineárním epizodním předchůdcům.

Navíc je tu i Rory, ze kterého se stane postupně ultimátní zabiják. Ano, Gunpowder Plot je mnohem akčnější.

Hráč ovládá na střídačku všechny tři postavy (Doctor, Amy, Rory) a toho autoři zhusta využívají i k budování napětí, kdy ke konci kadenci střídání mnohem více zrychlují a hráč vidí, jak jeho činy mají okamžitý vliv na situaci jinde, protože události probíhají kontinuálně.

Ale i adventurní prvky se prohloubily. Za všechno hovoří fakt, že se velikost inventáře minimálně zdvojnásobila a je mnohem více nutné kombinovat předměty, i když je vždy jasné, co po vás hra chce. I počet NPC postav velmi vzrostl a rozhovory tak nabývají na větším významu.

Úplně nejlepší byla hororová přítomnost The Silence, která se vyskytovala jen tak mimochodem a patrně měla být předzvěstí dalšího dílu, škoda no.

Příběhově je to dobré. Je jasné, že tematika bude přitažlivější pro Brity, ale pro našince vidím minimálně velmi dobrou vzdělávací hodnotou, jež je podpořena i hojnými fun a historic fakty, které se vyskytují v průběhu celé hry, a které mě mnohdy donutily shodit hru do Windows a zjistit si o dané věci něco více na wikipedii.

Obtížnost už není jen trapně jednoduchá, ale pouze jednoduchá.

Samozřejmě jsou tu i nadále jisté grafické neduhy a podivnosti, sem tam zaseknutí hráčovy postavy nebo naopak nepřátelské postavy, propadnutí postavy do bezprostoru a tak dále, dá se to ale přežít.

V jádru se jedná stále o velmi přímočarou, jednoduchou záležitost spíše pro casual hráče, ale ve srovnání s předchozími jednohubkami (část Tardis byla skoro až trapárna), se toto nebojím nazvat regulérní hrou a všem fanouškům Doctora ji můžu s klidem doporučit.