Doctor Who: City of the Daleks

Doctor Who: The Adventure Games - City of the Daleks

04.06.2010

Během vysílání páté série britského seriálu Pán času na obrazovky přišla hra s příznačným názvem Doctor Who: The Adventure Games. Hra je žánrem akční adventurou a je uváděna jako série na sebe navazujících epizod vydávaných v krátkých časových intervalech. Pro anglickou herní obec bývaly volně ke stažení na oficiálních stránkách britské společnosti BBC. Pro zájemce ze zbytku světa byla časem uvolněna kolekce epizod prodávaná fyzicky i elektronicky. Nakonec bylo těchto kapitol vydáno úhrnem pět, než jej chlebodárci z BBC kvůli překrytí s jinými projekty stejného titulu zrušili. Produkt byl stažený z obchodů v červnu 2017, kdy vydavateli vypršela smlouva s vývojáři.

První díl minisérie nese podtitul City of the Daleks. V kůži hlavní postavy Doktora (a za pomoci sličné asistentky Amy Pond) zjišťujete, že rasa daleků napadla matičku Zemi s úmyslem podrobit si lidstvo. Jako poslední pán času se musíte vydat do Londýna roku 1963 a utnout zárodek tohoto útoku v počátku. K tomu dobře poslouží váš věrný nástroj – sonický šroubovák.

Po vzoru jiných adventur je nutný sběr různých předmětů a jejich následné použití na příslušných místech. V různých úrovních hry je také nutné dešifrovat hádanky, a tím si zajistit další postup. Své využití ve hře má i tzv. stealth krytí.

Tak tohle byla příšernost. Koho sakra napadlo ze seriálu typického pro cestování na fantastické lokace a pomáhání místním udělat lineární stealth adventuru s jedním jediným npc, proč to je gameplayově tak mizerné, proč to je v tak otřesném technickém stavu (několikrát mi ve hře přestala fungovat klávesnice) a jak tohle sakra mohlo BBC oficiálně vydat, navíc ve vrcholné době seriálu?

Řek jsem si, proč to nezkusit, když jsem nad seriálem strávil celý letošní rok.
Samozřejmě jsem věděl, že to nebude žádná pecka, a taky není. Ale klady tu jsou. Zejména originální dabing s původními herci, to nemusela být samozřejmost a taky skvělá hudba přímo ze seriálu.

Příběhově by to v seriálu neobstálo, je to vlastně vykuchaný extrakt těch nejzákladnějích motivů a hlášek Doctora Who, a to bude předpokládám platit i pro všechny následující epizody. Ale takhle na hru to celkem jde.

Je to samozřejmě kratičké, ale beru, že je to de facto jako (interaktivní) bonusová epizoda ze seriálu. A přeci jenom to zabere o trochu víc, než 50 minut, možná 55 :-).

Strašně lineární, graficky zastaralé, ale dá se to. Jsou tu asi tři stupidní minihry, Dvě a půl různých lokací, zaseknout se nemožno, do inventáře se vejdou čtyři věci, z nichž jedna je vždycky sónický šroubovák a ty ostatní vám tam vydrží maximálně minutu, než je budete potřebovat. Když jsem tu hru hrál, měl jsem pocit, že ji hraju s návodem, oni vám v ní přesně všechno řeknou, co máte kde udělat!

Prostě je to příjemný bonus pro fanoušky seriálu, nic víc. A zastávám názor, že dobrá hra není ta, kde k naprosto plnohodnotnému zážitku ze hry stačí gameplay video.

No nic, jdu na další epizody :-)

Pro: dabing, hudba, sem tam příjemný doctorský humor

Proti: vše ostatní