Dirty Split

25.06.2008

freeware

Dirty Split je ručně kreslená, klasická 2D adventura, která na poli freeware způsobila doslova poprask. A to nejen tím, že obsahuje kvalitní dabing všech postav, ale i svou působivou detektivní zápletkou motající se kolem vraždy doktora Bedforda, plastického chirurga, jenž byl zavražděn pouhý týden po zrušení plánované svatby.

Poté co byl z vraždy obviněn bratr bývalé snoubenky, které dal doktor Bedford košem, zavolá jeho matka soukromého detektiva, aby celou záhadu vyřešil. A to je právě ta chvíle, kdy se do hry v roli soukromého očka vložíte vy jako hráč.

Sympatická adventurní jednohubka, která úspěšně převádí do herního prostředí příběhové schéma klasických krimi filmů. Hráč tak v roli detektiva postupuje od ujmutí a seznámení se s případem přes výslechy do případu zapletených osob, "kočkování" se s policejním náčelníkem, což je nikterak překvapivě bývalý šéf hlavní postavy, až k postupnému odhalení pozadí případu, který je nakonec mnohem zamotanější a překvapivější, než se na první pohled zdálo (což samo o sobě není vůbec překvapivé, že). Dokonce dojde i na klasický motiv tajemně se vynořivšího dvojčete! Filmový nádech hře pomáhá uchovat i nízká obtížnost, díky které hra rychle utíká, hráč se nikde nezasekává a vychutnává si tak i povedeně stylizovanou grafiku, kvalitní dabing či několik vtípků, sázejících na hráčovu znalost popkultury či historie. Takže pokud máte volnou hodinu času a nevíte, co s ní, Dirty Split je velmi dobrá volba. A pokud stejně jako já máte rádi detektivky, pak už vůbec není co řešit.
Příjemná a hlavně nepřekombinovaná detektivní adventura s vtipnými dialogy, zajímavými lokacemi, a uhlazeným soukromým detektivem, který má vždycky po ruce nějakou tu vtipnou hlášku, zejména když je hráč v koncích a začne zkoušet kombinovat zcela nesmyslné předměty. Nicméně do takové situace se v případě Dirty Splitu moc často dostat nedá. Stačí posbírat dostupné předměty, pozorně poslouchat/číst dialogy, které povedete s řadou střelených vedlejších postav, a dát si dvě a dvě dohromady. Nějaký větší zásek skutečně nehrozí, naopak oceňuju, že každou situaci lze vyřešit poměrně rychle a hlavně logicky. Je fakt, že pro adventurní harcovníky to asi bude až příliš snadné, leč pro věčné začátečníky mého typu, kteří měli kdysi problémy i s Poldou, je obtížnost ideální. (Rozuměj: být o něco vyšší, tak to vypnu.) Jak napsal strougy, sympatická adventurní jednohubka, ke které se nejspíš vracet nebudu, ale účel rozhodně splnila.
Na tuto adventuru jsem narazil zcela náhodou. O to víc mě očarovalo, že má "oficiální" češtinu (nebo spíš připravenou ve spolupráci s vývojáři). Ocitnete se v kůži soukromého detektiva, který má vyšetřit vraždu plastického chirurga. Spousta věcí se ale v případu zdá podivných a případ je vlastně daleko komplikovanější, než se může z počátku zdát.

Na to, že se jedná o freeware, má hra opravdu hezkou grafiku. Z počátku mě ale zaskočilo velké množství možností v rozhovorech. Hned na druhé herní obrazovce jsem se zdržel celých 15 minut proklikáváním rozhovorů. To, že je hra tak ukecaná, ale ani nevadí, jelikož má velice zdařilý anglický dabing, který netahá za uši. Ovšem font písma, který zobrazuje text titulků je absolutně strašný. Vůbec se nehodí k hezké grafice a představoval bych si místo něj něco více "veselého".

Menší výtkou může být i lehká obtížnost celé hry a kratší herní doba (ve hře jsem strávil hodinu a půl času), která je však pochopitelná, jelikož se jedná o hru zdarma. Přesto je její zpracování velice zdařilé a vůbec bych nebyl proti, kdyby se z tohoto konceptu vyvinula nějaká plnohodnotná áčková adventura s delší hratelností.

Pro: grafika, dabing

Proti: lehká obtížnost, font písma