Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Die Young

12.09.2019
97
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Die Young je survival hra odohrávajúca sa v otvorenom svete. Rozpráva príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa vybralo na výlet na odľahlý ostrov, no tam padlo do zajatia neznámym únoscom. Odtiaľ sa jej síce podarí uniknúť, no čoskoro zistí, že na slobode sa môže spoľahnúť len sama na seba a na svoje inštinkty. Musí si zabezpečiť dostatok jedla, vody, dávať si pozor na úpal, či preskakovať nebezpečné útesy. V prvom rade však musí nájsť spôsob, ako sa dostať naspäť do civilizácie.

Samotný ostrov ukrýva veľa tajomstiev. Pri prieskume sa hlavná hrdinka dozvedá o jeho záhadných obyvateľoch a narazí nielen na početné bane a jaskyne, ale i na starobylé ruiny. Popri prežití preto musí odhaliť nielen to, kto stojí za jej únosom, ale aj pravdu o ostrove.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 100
Jste pronásledováni. Uvězněni na neznámém ostrově uprostřed Středozemního moře bez možnosti jej opustit. Jste sami, bez přátel, obklopeni nepřáteli, jakýmsi kultem socialistů. Všechno, co máte je váš rychlý úsudek a rychlé nohy. Podaří se vám uniknout, nebo zemřete mladí?

Ocitáte se v otevřeném světě a nemáte u sebe nic jiného než mapu, kompas. Kromě poznámky, která vás láká k věži na severu nemáte žádný směr. Potulovat se však můžete volně, jak uznáte za vhodné. Při zkoumání okolí narazíte na zajímavá místa od opuštěných budov po propracovaná místa velmi podobná bludištím. I když vás bude lákat projít hlavní linii hry, rád bych upozornil, že čas věnovaný průzkumu okolí může být velmi přínosný. Na ostrově jsou totiž pro vaši postavu rozmístěna různá vylepšení, například extra vybavení nebo batohy, které vám zvětší velikost inventáře.

Hra nabízí velmi zajímavý a intuitivní parkur systém. Po celou dobu hry se tak budete věnovat šplhání, skákání a plošinám, ať už procházíte horami do závratných výšek nebo prozkoumáváte jednu z budov. V otevřeném světě, když se budete vyhýbat nepřátelům, se vám bude parkur velmi hodit a upřímně, budete za ony římsy a plošiny vděční, protože při zdrhání před nepřáteli jsou mnohdy jedinou záchranou.

Římsy a plošiny nejsou to jediné, za co budete vděční. Ukládání a rychlé cestování zde totiž funguje ve formě vyhledatelných míst. Ohniště, která naleznete různě po mapě (zrovna tam, kde byste ho potřebovali samozřejmě ne, jak jinak) vám umožní rychle nebo napevno ukládat, ale také vařit syrové maso… když jej máte zrovna po ruce. V několika oblastech jsou skrytá bezpečná místa, která vám umožní rychle cestovat, odpočívat přes noc a uložit si zde předměty, které zrovna akutně nepotřebujete. Jakmile jedno z těchto míst najdete, bude označeno na mapě, stejně jako zdroje paliva a vody.

Co se nepřátel a bojů týče, tak nabízí hra dva herní módy, dobrodružný a přeživší. Dobrodružný mód je popsán jako „Nejlepší způsob, jak si užít zážitek ze hry a herní příběh. Je doporučen pro nové hráče‘‘. Přeživší mód nabízí „Vyšší úroveň obtížnosti pro vyčerpávající zážitek‘‘. Dobrodružný mód jsem nehrál, takže jej nemohu plně popsat. S přeživším módem jsem na tom však naprosto opačně. Ten jsem odehrál plus minus šestkrát. Označení „přeživší“ opravdu sedí. Pokud se cíleně neschováte do útrob jedné z budov, tak si vás vždycky nějaké nebezpečí najde. A vlastně i tak vás minimálně hryzne krysa. Než se pořádně vyzbrojíte, tak budete máchat vším, co po cestě najdete a co lze použít jako zbraň. Ono máchání vám zkonzumuje podstatně velké množství staminy, takže se může stát, že vás nepřítel pak rozšlápne jako mravence. Jakmile ale komplexně pochopíte systém bojů, na koho můžete a na koho prostě zatím zaútočit nemůžete, jste v pohodě. Nehledě na to, že až získáte jednu ze dvou krásných zbraní (a teď vás budu napínat a neřeknu jakých), tak se stanete téměř nepřemožitelnými a klacky, za které jste na začátku děkovali celému vesmíru najdou své místo maximálně tak ve storage boxu.

Poslední a pravděpodobně nejdůležitější součástí Die Young je craft systém. Po cestě budete sice nacházet předměty, které vás uzdraví nebo k uzdravení dopomohou, ale sem tam se bude hodit si je postaru vyrobit. Správa vašich řemeslných zdrojů je tedy zásadní, protože z každého můžete nést jen velmi malé množství. Důležité je také upozornit na to, že se nacházíte na rovníkovém ostrově, takže vám na temeno hlavy nepřetržitě praží slunce. Vyhledávejte tedy často stín a šetřete vodou, alespoň ze začátku, budete ji potřebovat.

Z mých šesti odehrání můžu s čistým svědomím udělit hodnocení 100 %. Hra nabízí nádherný otevřený svět s bohatou faunou a florou, nespočet nepřátel a vzrušujících nebezpečí, nádherné prozkoumatelné oblasti a dobrodružné úkoly, u kterých se rozhodně nebudete nudit. Jako jedna z mála her se zařadila mezi ty, které jsem odehrál několikrát a rozhodně mé naposled nebylo naposled.

Pro: nádherný otevřený svět, skvělá hratelnost, vzrušující úkoly, zkoumání oblastí, různorodí nepřátelé, craft systém, propracovaný příběh, napínavý děj, vtipné hlášky hlavní protagonistky, velmi zajímavé dokumenty

Proti: ještě není dvojka

+8