Dictator

strategie > sociální strategie *
strategie > tahová strategie
1982 ZX81
1983 SpectrumC64
Don Priestley, Bug-Byte Software (ZX81 verze), dk'tronics (C64 verze, Spectrum verze)
Diktátor je textová strategicko-ekonomická a politická hra, ve které se stanete neomezeným vládcem (diktátorem) malé fiktivní země jménem Ritimba. Vašim úkolem bude s rozpočtem jeden milión dolarů vládnout a udržet se co možná nejdéle. Hra se dělí na jednotlivé měsíce, kdy v každém tomto měsíci můžete vykonat jedno vlastní rozhodnutí (např. převést státní finance na svůj soukromý účet, zvýšit sílu své ochranky apod.) a podpořit nebo zamítnout jeden návrh ze strany obyvatel Vaší země (rolníci, statkáři, armáda...). Pokud však budete dlouhodobě znevýhodňovat jednu ze skupin, hrozí Vám atentát a v horším případě i revoluce, která může vyústit ve vaši popravu. Dále je zde permanentní hrozba ve formě partyzánského odboje a nevraživosti Vaši sousední země Leftoto. O oživení se pak starají i náhodné události.

Hra byla přeložena do mnoha světových jazyků, i do češtiny, o kterou se postaral František Fuka.

ugraugra: Ze srandy jsme si to teď zapl... na první pokus to nebylo úplně zle: 13 měsíců vlády a tedy 64 bodů celkem :D Jestli mne paměť…

• Spectrum 100
Dictator. Tahle hra, má pro mne VELIKOU nostalgickou hodnotu. Je to hooodně stará a hooodně kvalitní věc. I v dnešní době si rád zapnu těch pár řádku textu. Síla a krása hry je v její jednoduchosti. Hra je dostupná i v češtině a vřele jí každému doporučuji. Zkuste, jak dlouho se udržíte vy. ;)

Pro: textovka, atmosféra, oldschool

Proti: pro mladou generaci to asi nebude