Deo Gratias

Deo Gratias: Die Gnade der Götter

1998

Deo Gratias je netradiční strategie od společnosti Cryo.

Hned na začátku hry zjistíte, že jste bohem, bojujícím proti ostatním bohům a v konečné fázi proti univerzální síle chaosu. První věc, kterou musíte udělat, je obligátní tvorba a určení vlastností svého božství, jako je vyznání - láska, nenávist, světlo, temnota atd., elementální podstata - oheň, vzduch, voda, země... a několik základních kouzel, sloužících k tvoření světů, žehnání jejich obyvatelům nebo naopak destrukci nevěřících. Posléze si ještě zvolíte vzhled svého boha.

Dále se dostanete k výběru světů, přičemž je každý jinak velký a má jiné startovní podmínky, tento krok je velice úzce spjat s výběrem těch nejvhodnějších Prvorozených, které na planetě stvoříte. Ras, které jsou během hraní k dispozici, je celkem asi 60, od běžných typů jakými jsou lidé, trpaslíci, elfové... až po různé elementály, chodící stromy, obří krysy apod. I zde jsou jednotlivé rasy detailně vyobrazeny.

Jakmile si vyberete své oblíbence a umístíte je na danou planetu, začnou se množit v závislosti na síle reprodukce a vlastnostech daného světa a v tu chvíli přichází na řadu i vaše maličkost a svými božskými silami, ve hře jich je k dispozici přes 100, začnete svým svěřencům zasahovat do jejich životů - tu přiženete deštivá mračna nad pole, tu zase sešlete z hůry motyku, aby bylo ta pole čím okopávat, a najednou zjistíte, že vám ve vašem velechrámu přibylo několik bodíků a to je vlastně hlavní náplní celé hry - zajistit co největší efektivitu při získávání věřících.

Celé dění probíhá v real-timově tahovém režimu, kdy v reálném čase sesíláte svá kouzla a pokud vám dojde energie, necháte své božství několik tahů odpočívat.

Z jiných stránek hry stojí za zmínku hlavně hudební doprovod skládající se z různých chorálů a etnicky zabarvených skladeb, které dokreslují atmosféru.

@Fingon (07.05.2012 08:58): Souhlas, tedy slyšel jsem jen hudbu při instalaci/hře a ta mě hned zaujala - takže si OST časem seženu :).

Ještě jsem pořádně Deo Gratias nevyzkoušel, ale dle informací to bez patchů ani nemá cenu hrát.