Moc obdivuji velikost databáze a i ty mimoherní informace o zemích, stadionech, vlajky, loga,... Též přehled zemí ohledně síle jednotlivých týmů a rozšíření národních týmů, kdy malinké reprezentace těží třeba i z 2-3 klubů je hodně příjemné. Super je upgrade soutěží, konfederační liga apod. Zdá se mi také, že týmy se v nákupech chovají mnohem racionálněji a logičtěji. Líbí se mi také rožířená role formy, kdy už nejde o nějaký malinký vliv. Rozdíl mezi absolutní formou a absolutní neformou povzbuzuje k většímu točení sestavy.

Na druhou stranu předchozí verze byla v lecčems intuitivnější a uživatelsky příjemnější.... V minulé verzi jsem měl bez problému přehled o smlouvách, tady to vidím rozkliknutím konkrétního hráče. V tomto detailu hráče se také často uzamknu a nemůžu klikat jinde. Těž zmizely "range" controly pro úpravu platů, rozšiřování stadionu, útočnosti strategie, atd...jakoby tlačítka byly víc cool.

Příjemnou věcí je, že zahrávání kopů už je vázané na konkrétního hráče a nikoliv na pozici. Ale pořád je nepříjemný to měnit místo toho, aby se to podobně jako u kapitána, nabídlo automatickou změnu.

V soupiskách a soutěžích je hodně vidět důraz na Evropu a jižní Ameriku na úkor jiných. Například při obrovském rozsahu databáze chybí ligy Mexika a USA.

Očekával jsem krok dopředu v tom, že bude vytvořen nějaký dynamický žebříček koeficientů a pořadí národních týmů pro nasazování. A třeba zobrazení probíhajícího losu týmů. Tady však žádný posun není.
Po krátké době je tu nový patch, na verzi 20.5. Opravuje problém při penaltách v pohárech a historii hráčů na hostování. Uložené hry jsou kompatabilní s verzemi 20.2+. Stahovat můžete z http://csmweb.net/go/download
@Dan9K (16.02.2014 21:42): S vyhrávaním vonku bol vždy v prípade CSM problém, keďze hra je naprogramovana tak, že v 80% zápasov je človek rád, ak neprehrá... samozrejme pokiaľ nehrá proti vyložene slabšiemu tímu.
Souhlas s tou obtížností. Je to fakt nějaké těžší, než jsem si pamatoval, a proto mě to ani tolik nebaví :D Zkoušil hrát scénář, kdy musím trénovat v rámci českýho klubu v podstatě reprezentaci, tak jsem si vybral Plzeň, abych to měl co nejjednodušší, ale i když je to dle atributů nejlepší klub, tak v podstatě neustále prohrávám. Venku je téměř nemožné vyhrát a doma jsem zatím nevyhrál víc než o gól...
Tak já bral jako hlavní změnu možnost trénování reprezentace. Ostatní jako kosmetické změny.
A na tu repre se chci zeptat. Když teda budu dobrý, tak na konci sezóny mohu vidět nabídku k vedení kterékoliv reprezentace? A to znamená, že za celou sezónu odehraju deset zápasů (pokud zrovna není mistrovství)? A jinak je mým úkolem vybrat hráče konkrétní národnosti do týmu?
@Red (16.02.2014 00:03): Nová verze je myšleno takovým způsobem, že ta hra je vlastně nová, víš? ;)
Obtížnost je vážně vyšší, hrál jsem před CSM starou hru, a vyhrávalo se jedna radost, teď to nejde hrál jsem každý den starou hru, opravdu šlo lehčeji vyhrávat, než teď, navíc měl jsem tu možnost se zapojit do vývoje soupisek, ,takže jsem se dozvěděl mezi prvníma, ze vyšla nová hra :) Navíc na starém CSM jsem mèl nahraný možná rok, celkově to hraju kolem 7 let
Nová verze je jen nová verze, nezaslouží si nový profil. CSM je pořád nejlepším freewarem fotbalovým manažerem a že jsem pár anglických a německých hrál. Jedním z faktorů je právě přiměřená jednoduchost.

Obtížnost stejná, možná jste dlouho nehráli a tak nevíte jak nastavit taktiku.

Pomlže mi někdo s těmi fonty?

Vyměňovat fonty v adresáři fonts nepomáhá.
@Drolin (15.02.2014 16:28): Dôvod, prečo to ľudí baví, že je to jednoduché, rýchlo pochopiteľné a dynamické. A to je aj dôvod, prečo je pre mňa osobne CSM hrateľnejší ako mnohé komplexnejsie hry podobného razenia, kde musím neustále čakať na zdĺhavý prepočet zápasov a pod. Ale tá jednoduchosť sa už dnes naozaj nedá brať ako jednoznačné plus a závisí len na uhle pohľadu.
@Pacman13 (15.02.2014 16:33): Jj, s Rubinem jsem vyhrál ligu až po pěti sezónách, nyní s Paraná (s enklávou ze Zemplína :) je postup také obtížný.

A Ukrajinská by byla ideálně, a ta snad v žádném z minulých updatů nebyla.
@Drolin (15.02.2014 16:28): Se zvýšením obtížnosti plně souhlasím, moje taktiky které mi jeli bomby kolem 7 let najednou nejdou, prohrávám i s nejslabšíma klubama, další plus dávám za ukazatel zlepšování, mínus za Hajduk a Dinamo (celková cenová kvalita) a další mínus za to, že tam není Ukrajinská nebo Chorvatská liga :D
@M.a.t.t. (15.02.2014 15:58): Ono, co vylepšovat na geniálním konceptu :).

Nicméně mi vadí jako vždy nadsazení GL (Kadeřábek pomalu nejlepší bek s postupen času... :), velmi nepovedené hodnoty u Spurs a to, že se z Chorvatska znovu prodává za levno (což při ekonomickém sestavování udělá při budování týmu jakýsi průřez Hajdukem a Dinamem). Chybí Turecká liga (např. místo Belgické).

Plusem je lehké zvýšení obtížnosti a především hraní v okně.
@Pacman13 (15.02.2014 16:15): však ja to beriem, ani nespochybňujem snahu. ;)

Aj ja som si s CSM čo to odohral, práve kvôli tomu, že hra je tak jednoduchá, až je chytľavá. Ale tá jednoduchosť sa dá s odstupom rokov brať dvojako. A herné princípy sa nezmenili vôbec.
@M.a.t.t. (15.02.2014 15:58): No, ono hodně fanoušků chtělo novou verzi, pracovalo se na ni kolem 3/4 roku, fanoušci se podíleli i na soupiskách (bylo jich asi 15 včetně mě), znaky se dělali nové, i když Petr tam dal nakonec reálné, mě se to líbí, ale co jsem četl tak ještě bude opravný patch, jsou tam ještě drobné chybky.
Nie je to zlé, ducha CSM si to drží aj po rokoch. Ale väčšina tých vylepšení ma pre mňa osobne minimálnu hodnotu a jediným dôvodom, prečo by som mal uprednostniť novšiu verziu pred staršou je vyšší počet líg a aktuálne súpisky. Inak je to presne to isté, čo niekomu môže stačiť a niekomu nie. Aj keď sa to hrá stále fajn, hoci podľa mňa by stačil klasický update súpisiek. :)