Cubert Badbone, P.I.

2002

freeware

Ne až tak daleko od Země se nachází ostrov vznášející se přímo ve vesmíru. Jmenuje se Ekrat Island a místní rasa Ekratů jsou chapadlovití mimozemšťané s podlouhlými hlavami. Mezi ně patří i Cubert Badbone, jediný soukromý vyšetřovatel na ostrově. Jednoho večera ho navštíví člověk ženského pohlaví. Tvrdí, že její přátelé a vůbec všichni lidé na ostrově zmizeli. Cubert ji nejdříve vyhodí ze své kanceláře, ale později se přece jenom rozhodne, že ztracené lidi najde. Možná proto, že výpravy lidských turistů jsou důležité pro Ekratskou ekonomiku, možná s tím má co dělat to, že lidskou ženu kdosi unesl přímo před Cubertovou kanceláří a on se cítí tak trochu zodpovědný za její osud.

Cubert Badbone je vtipná adventura, která na první pohled zaujme originální a stylovou černobílou grafikou. Ekrat Island je plný bizarních lokací a ještě podivuhodnějších obyvatel. Nechybí ani vlastní hudba specifická pro každé místo.

Kresba Deirdry Kiai nepatří zrovna k nejlepší, osobně mi příliš nesedla (především v její další hře), ale černobílé zpracování a zasazení do neskutečného světa udělalo z nedostatků výhody. Kresba tak skvěle doplňuje až surrealistické vyznění celé hry. Jestli hledáte něco netradičního, je právě tato hra vhodnou volbou.

Nedostatky hry... snad jen drobnosti, které se dají u malé freeware adventury čekat. Rychlá chůze hlavního hrdiny není možná. Ve spojení s animacemi, které je potřeba přečkat při vstupu do některých lokací (otevření dveří a následné zavření) to může někoho otravovat. Mě spíš vadilo, že spousta předmětů má při prozkoumávání stejný popis, mění se jen jméno předmětu. Nebo nehrající hudba ve scénkách, kdy hra přebírá ovládání. Záměr, chyba, neschopnost enginu? Každopádně to působí divně.
Po tom ako som si zahral zábavnu Chivalry is not Dead od tejto vývojárky, dostal som chuť na ďalšiu dialógmi a vtípkami naloženú jednohubku. To, že som sa zas tak veľmi nepobavil je možno dané hlavne tým, že 5 rokov rozdiel v dátume vydania je ú freewarovky robenej jednou osobou veľmi veľa času - kreatívnych a technických skúsenosti.

Mierne absurdný príbeh v mierne absurdnom svete dokáže občas pobaviť nejakým tým dialógom, ale i vo svojej krátkosti a stručnosti mi pripadá, že hra je šitá horúcou ihlou. Totiž i na svoju krátkosť má v sebe veľmi málo interakcie a textu, ktorý sa (ako spomína vo svojom komentári už Daemon) navyše pri predmetoch opakuje. Napriek tomu a hoci bez peknej grafiky hra dokáže pobaviť a v tomto prípade vďaka svojej krátkosti nenudiť.

Pro: setting a občas dialógy

Proti: vzhľadom na krátkosť málo prepracovaný obsah