Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Crown and Council

22.04.2016
55
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

V této strategické jednohubce si můžete splnit svůj sen a stát se vládcem malého dominia. Jen na vás pak záleží, zda bude říše vzkvétat a úspěšně rozšiřovat svůj vliv (a zároveň i příjmy do státní pokladny), anebo se vyčerpá v drobných příhraničních šarvátkách a i se svým nedávným soupeřem se stane obětí třetí strany.

Námětem se hra podobá sériím Europa Universalis či Crusader Kings, avšak zdaleka nejvíce se blíží stařičké freeware strategii Kampf um Afrika z roku 2002. Hra je totiž strohá nejen po grafické stránce, ale i svými herními principy. Každá provincie, nezávisle na své velikosti, produkuje 1 zlatku za kolo. V prvních misích můžete zlato utratit za vojsko a s ním napadnout a obsadit okolní území nebo si svou provincii vylepšit. Postavit si můžete vesnici, pomocí které zvýšíte její příjem, nebo pevnost, která znesnadní zabrání provincie soupeřem. V následujících misích se vaše možnosti rozšíří: budete moci vysílat námořní výpravy anebo budovat univerzity, budete se bránit rebeliím a moru, avšak pravidla stále zůstávají snadno pochopitelná. Tímto strohým pojetím se hra blíží až k žánru logických hádanek.

Autor hry si byl vědom jednoduchosti pravidel a snad i proto jsou jednotlivé mise svižné a i ty nejdelší máte dohrány za 10 až 15 minut. Hráče tak nic nenutí k několikahodinovému hernímu maratonu a hra, přes svou repetitivnost v pozdějších fázích, díky tomu jen tak neomrzí. Jako příjemný bonus pak hra umožňuje souboje až 4 hráčů u jednoho počítače.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Nejde o velkou hru, nejde ani o 4X strategii, vlastně obsahuje pouze 2: eXpand a eXterminate. To co dělá, však dělá dobře. Stejně jako nejde vinit kostku, že nepadá šestka, nejde ani téhle hře vytýkat přílišné spoléhání na náhodu. Má to prostě v krvi. Pokud však přistoupíte na tato pravidla, pak by Vás její minimalismus mohl potěšit. Jednoduché, ale jasné principy připomínající deskové hry nevyžadují dlouhé plánování. To však není cílem hry, a pokud jej hledáte, musíte holt jinam. Náhodnost však dodává napětí, které by jinak bylo vykoupeno dlouhou časovou investicí ze strany hráče. Ostatně proto se stále hraje ruleta. Takže pokud je vám kostky osudu nakloněny a máte chuť ovládnout svět v 5 minutách … Směle do toho!

Hře se bohužel nevyhnul výrazný designerský kiks (i s řešením jej popisuje ve svém komentáři už Piraten). Přesto jsem se bavil vskutku královsky a hru dohrál za jeden večer – známý syndrom „ještě jeden tah“ opět jednou propuknul.


Herní výzva 2016, kat. 8

Pro: náhoda, zábava pro každou volnou chvíli, skvělý poměr cena/výkon

Proti: náhoda, slabší grafika, design fail u jedné mapy

+8
  • PC 55
O základných princípoch hry je dosť povedané v popise hry. Celá hra sa spolieha na náhodu. Náhodne sa vypočíta výsledok bitky o územie, náhodne sa vypočítava príjem zlata z baní, náhodne sa vyhodnotí invázia z mora.. A aby toho nebolo málo, počas hrania sa dejú náhodné udalosti na náhodných políčkach na mape - pri povstaní prídete automaticky o dané políčko, mor vás zase pripraví o mesto. Najviac mi ale vadilo, že hráč nikdy pri ničom nevedel, akú má šancu na daný úkon a tak iba postupom času zisťoval približné nádeje na úspech.

Je ale nutné vyzdvihnúť, že v istých momentoch hra baví. Jednoduchá hrateľnosť umožňuje okamžitý vstup do hry a chvíľkové zabitie času. Najviac 4 mapy a dosť - potom už prichádza stereotyp, pretože po úvodných mapách sa hra nikam neposúva a hráč má k dispozícií stále tie isté možnosti. Jedinou zmenou sú iba nové mapy, ktoré ale hrateľnosť ovplyvnia minimálne.

Technicky to nie je bohviečo. Hra často nezachytáva kliknutie myši a takmer na každej mape musíte kliknúť aj 5x na to isté územie, aby sa vykonal útok. K tomu je jedna mapa zle urobená - sviniarsky je tam jedno územie reprezentované asi dvoma pixelmi, takže sa javí ako neviditeľné a nedá sa zakliknúť (Rada: Stlačením tlačidla 'K' za vás mapu dohrá počítač a ten to územie zaberie).

Celkovo sa teda jedná o krátkodobú zábavku, ktorá ponúka obmedzené strategické možnosti. Vzhľadom na to, že je zadarmo, sa dá časť nedostatkov ospravedlniť. Ak vám spolubývajúci obsadil záchod/kúpeľňu alebo čakáte, kým sa priateľka namaľuje, táto hra vám vyplní čas. Náhodné vyhodnocovanie vás ale môže škaredo prekvapiť a keď z 5 políčok behom jedného kola prídete rebéliou o 3, budete nadávať.

Pro: krátkodobo dobre vyplní čas a zabaví, je zadarmo

Proti: stereotyp, málo možností, technické nedostatky, všade náhoda

+3