Další v sérii mnou odehraných her v letošní výzvě je Costume Quest. Po té co jsem si zvolil trošku nešťastně svou první hru do této kategorie a sice Pumpkin Jack, jelikož na mě dýchl svou Halloweenskou atmosférou:) Jsem byl nucen pozměnit titul, dlouho jsem hledal něco tématické a nakonec jsem na doporučení zvolil tenhle "dětský titul". No dětský:) Ale ano řekněme že atmosféra téhle hry je jasně deklarována hlavními postavami a dějem této hry. Vlastně to začíná docela nevinně koledováním v sousedství na tento Anglosaský svátek. Zazvoníte u prvního domu a dostanete něco málo sladkostí potom u druhého a v tu ráno se příběh hry rozvíjí a nabere rychlý spád. Zkrátka a dobře po únosu vaší sestry nebo bratra, záleží na tom jakou postavu si vyberete vás čeká nelehký úkol ji vypátrat a zachránit. Hra se celá odehrává ve třech rozličných kolech kdy v každém z nich musíte splnit řadu zajímavých úkolů, aby jste se mohli posunout do dalšího..

Hříčky jsou zábavné bohužel, až příliš repetetivní a většina úkolů je v podstatě založená na mechanice hidden "n" seek. Tedy vše v téhle hře musíte objevit. Mimo těch bojových. Bojové mechaniky jsou velice omezené, vlastně se vztahují jen na to, jaký kostým má vaše postava zrovinka oblečený. Při postupném procházení lokacemi se k vám postupně přidají další dva parťáci, takže se celé sekvence bojů možná o trošku zjednoduší. Potom jsou zde ještě kartičky, každá jedna postava smí používat jednu kartičku a ta vám přidá něco málo do bonusu vašich útoků. To je asi tak zhruba vše k boji, tohle je zjevně cíleno na mladší hráče není to žádná velká matematika prostě hrajete to co se vám líbí a ono to vždy nějak dopadne:) Naproti tomu visuál a kostýmy jsou nápadité, nejedná se vždy o úplně klasické halloweenské kostýmy, ten nejtypičtější je asi tykvák, ale můžete hrát na příkald za kočku, sochu svobody, robota (to je ten základní), rytíře a mnoho dalších.. pozn. nepodařilo se mi během hraní odemknout všechny.

Teď se ještě vrátím k hříčkám nejvíce mě vlastně ve hře potrápilo najít správný předmět(správné NPC) které by ně pustily do dalšího kola. V každém kole se tyto úkoly opakují vždy ve stejném množství. Jediné co se liší jsou "příběhové úkoly" mohu-li to tak nazvat.. Těch však není v takto krátké hříčce mnoho a tak se budete muset vystačit s plněním těch vedlejších.

Všechno má jedno schéma, proto je víc než odpovídající doba hraní. Ta trvá něco okolo 5hodin. Verdikt je asi takový vaše dítě to zabaví a vás neurazí:) Průchod hrou si užijete, ale zřejmě už znovu nezopakujete, aby jste co já vím třeba například dosbírali zbytek kostýmů. Nicméně visuálem hra potěší a proto v ní s radostí vydržíte celých 5hodin bez potíží až do konce:)
Hra možná působí, že je určená pro děti, ale já jsem se u ní ve svých třiceti letech docela pobavil. A to jsem dlouho tápal a dumal, co bych si konečně mohl zahrát. No a tuto hru jsem sice náhodou, ale zcela takticky, spustil v den Halloweenu a tak jsem měl o kvalitní atmosféru zaděláno. A to i přesto, že v hlavní roli jsou děti a celé je to takové dětsky naivní. Mně to ale vůbec nevadilo. RPG systém jednoduchý, ale zábavný. Příběh snadný, ale chytlavý. No a i když je repetitivnost soubojů v podstatě zjevná hned od začátku, tak mi to ve výsledku vůbec nevadilo. Mělo to v sobě takový čmuk jednoduché zábavnosti, že to všechno ve spojení v jednu hru docela dobře fungovalo. Na pár hodin docela slušná odreagovávačka.

Pro: Když hru hrajete v den Halloweenu a chvíli po tom, co si vydlabete svoji první dýni, tak to po atmosferické stránce docela slušně kope.

Proti: Vše se tu opakuje do absolutna, ale pořád to díky své jednoduchosti krásně zabaví.

Tohle je asi první JRPG které jsem kdy dohrál. Jednoduché, krátké a na Double Fine ani ne moc vtipné (za odkaz na Arrested Developent ale velké plus). A vůbec to nevadí, protože to hlavní je hřejivá atmosféra. Uchvátilo mě jak přesně je vystihnutý jeden podzimní večer, kdy jsou ulice plné dětí, které slaví svátek nespoutané fantazie. A přesto, že samotný Halloween jsem jako dítě nikdy nezažil (hrozná křivda!), tak ten pocit, kdy se krabice od ledničky změní v lesklou rytířskou zbroj znám docela dobře.
V předvečer svátku Všech svatých se svět malých dětí mění v hororově-pohádkovou zemi a malé děti se mění v hrdiny a monstra, kteří jí procházejí. V takový večer vás i s vaším otravným sourozencem pošle máma se seznamovat s ostatními dětmi ve městě, do kterého jste se právě přistěhovali. Tak začíná příjemná a pohodová akční adventurka pro děti a nostalgiky. Sourozenec v hrozném kostýmu se brzy zaplete s monstry a vy na cestě za jeho záchranou likvidujete spiknutí, které z města odsává sladkosti.

Na své lineární pouti několika propojenými oblastmi postupně získáváte přátele, sestavujete několik haloweenských kostýmů a sbíráte bonbóny za účelem koupě posilujících sběratelských známek (Známek? Wtf? Neřešte, prostě děcka..). Všechno tohle vám pomůže v cestě za zničením finálního zlomonstra.

V boji se váš dětský kostým z kartónu, alobalu a ruličky toaletního papíru mění v hi-tech robota budoucnosti. Souboje probíhají na kola, základní útok každého kostýmu je quick time event. Na klávesnici v něm v pravou chvíli zmáčknete či mačkáte nejméně jedno ze čtyř předdefinovaných tlačítek (mapování lze změnit). Jednou za tři kola získáte možnost použít speciální sílu kostýmu. Ovládání v soubojích i v pohybu po mapě je na klávesnici poměrně nepohodlné a především souboje jsou značně repetitivní a většinou velmi jednoduché - potíže jsem měl pouze na začátku hry, pak už to šlo levou zadní. K hraní bych doporučil gamepad.

Schopnosti kostýmů zahrnují taky pár šikovných vychytávek pro pohyb po mapě, jeden z nich třeba umožní rychlejší pohyb (super nápad, jak bych tohle ocenil v jiných adventurách) nebo poskytnou možnost vyřešit jednoduchou hádanku ohledně postupu dál.

Grafika, obtížnost a stylizace zde určují cílové publikum, já bych řekl tak 7-10 let (pokud teda vaše díte ovládá rychločtení v angličtině) a i když i dospělý se občas může zasmát vtípku nebo popkulturnímu odkazu, osobně jsem se většinu času spíše nutil pokračovat. Pokud máte trošku trpělivosti k dohrání hry s omezenou hratelností, je Costume Quest ideální koupě pro vás a vaše malé děti, které se právě vrátily z Halloweenského průvodu.

Pro: kostým robota, návrat do let kdy jste nepotřebovali ke hře počítač

Proti: repetitivnost, poloviční nefunčnost zastavování rychle mizejících bublin textu s příběhem [spacebar]