Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Convoy

66
3 hodnocení Platformy
Žánr:
strategie > real-time strategie *
RPG > nezařazeno
akce > taktická akce
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
21.04.2015 PC
Vývojáři:
Oficiální stránky:
http://convoy-games.com/
Convoy je hra inspirovaná tematikou Mad Maxe a hrou FTL: Faster Than Light, kdy s konvojem vozidel projíždíte krajinou, snažíte se najít komponenty pro svou havarovanou vesmírnou loď a cestou můžete plnit vedlejší mise a především skoro neustále bojovat s pouštními nájezdníky, kteří se snaží váš konvoj zničit.

Hra je svým stylem zařaditelná do několika kategorií. Předně se jedná o strategii smíchanou s taktickou akcí - polovinu celé zábavy tvoří série soubojů vašeho konvoje, složeného z hlavního náklaďáku a doprovodných vozidel, s nájezdníky, které buď náhodou potkáte cestou nebo souboj s nimi vyhledáte při plnění některé z desítek misí. Souboje probíhají v reálném čase, nicméně hru lze kdykoliv zapauzovat, rozdat rozkazy a pokračovat dále. Vozidly v konvoji se přitom snažíte manévrovat tak, abyste se dostali na lepší palebnou pozici, do dostřelu, či vystrčili nepřítele do skal poblíž.

Druhou kategorii hry tvoří RPG prvek - vozidla lze po dosažení táborů roztroušených po mapě opravovat a především vylepšovat kupováním lepších zbraní, štítů či jiného vybavení. K tomu ale potřebujete šrot, který sbíráte za vyhrané souboje či plněním misí, ať už hlavních či sekundárních, které na mapě najdete ve formě ikony. Nebojová interakce s okolím tu pak přichází na řadu formou textu, kdy na situaci popsanou v interakčním okně reagujete jednou z připravených odpovědí.

Vzhled hry je stylizován do retro pixelové grafiky, kdy je strategická část reprezentována mapou s vrstevnicemi, ikonami primárních a sekundárních misí, cestami a barvou některé z frakcí, jejímž územím projíždíte, a která se při každé nové hře náhodně generuje.

Část taktická pak je formou pohledu shora na váš konvoj a nepřátelské jednotky, kdy krajina kolem vás scrolluje zprava doleva a vy v ní manévrujete tak, abyste vyhráli a nesrazili se s některým krajinným prvkem, který znamená okamžité zničení vozidla.

Důležitým prvkem hry pak je permadeath, kdy každá chyba může znamenat zničení sebesilnějšího doprovodného či nákladního vozidla či nedostatek paliva, kvůli kterému uvíznete v poušti a hra pro vás končí.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Co si takhle na chvilku zaskotačit ve stylu Mad Maxe a sejmout přitom pár nabubřelých loupežníků? Pokud jste si tuhle otázku někdy položili, Convoy je na ni odpovědí. Ne dokonalou, ale na chvilku postačí. Proč?

Zaprvé můžete odložit mikroskop, protože ani tím zde příběh nenajdete. Convoy je velmi přímočará záležitost, která nevsází na hlavní příběhovou linku, ale spíš na množství malých, vedlejších příběhů, které vyplňují jinak solidně prázdný svět Omek Prime. V zásadě se jedná o to, že vaše loď ztroskotala na planetě, a aby odletěla, musíte jakožto kapitán sehnat zpravidla 4 komponenty na její opravu. Během toho lze natrefit i na avizované kraťoučké příběhy, které zpravidla končí bojem a odměnou.

Graficky je Convoy docela příjemný, protože zvolený pixelart je vcelku rozumně detailní a nerušivý. Nijak jinak samozřejmě nemá šanci překvapit, protože tu žádné obrázky k úkolům nejsou a animace bychom hledali také marně. Zvuk asi není třeba detailně posuzovat - každá zbraň má svůj audiovizuální charakter a na pozadí se střídá pár doprovodných melodií. Prostě standard.

A co že se tedy během hry vlastně děje? Hráč dostane k dispozici mapu, po které - reprezentován modrým autíčkem - jezdí a snaží se splnit úkoly, jež pomohou lodi opět do vesmíru. Během cest konvoj pravidelně přepadávají tři planetární frakce. Rovněž lze narazit na náhodné události nebo vedlejší úkoly. Protože téměř každý úkol končí soubojem, vaše hlavní vozidlo v doprovodu 1-4 doprovodnch vozidel, se o sebe musí umět dobře postarat. Lze útočit velkými zbraněmi z hlavního vozidla a použít doprovodná vozidla, která mohou střílet nebo do protivníků vrážet a tím je třeba poslat do zdi. K údržbě poslouží Campy, kde lze konvoj opravovat, dokupovat zbraně, vozidla, palivo pro cestování po mapě, vybavovat celý konvoj nebo upgradovat vlastnosti jednotlivých vozidel. A za co? Samozřejmě na měnu, které se zde říká "parts". Můžeme si ji představit jako kusy železa, které jsou univerzální odměnou za snad každý splněný úkol.

V tuto chvíli narážíme na problém, který je asi jediným, ale zato dost zásadním mínusem celé hry. Ač je hlavním záměrem poskytnout náhodně generované prostředí, mapa se nemění, rozdílných úkolů je pomálu a souboje začnou kvůli téměř železné pravidelnosti rychle nudit. Plněním různých achievmentů lze odemykat další konfigurace startovnách vozidel, ale ani to nemůže odvrátit stereotyp, který se po cca deseti hodinách na hráče vřítí jako nosorožec hasící oheň. Větší variabilita úkolů, náhodné generování mapy, promyšlenější a rozsáhlejší příběhy, doprovodné obrázky, mise vázané ke konkrétní konfiguraci startovních vozidel; to všechno by zásadně pomohlo gameplayi, ale přítomno není.

Jako jednorázovka je Convoy krátkodobě vyhovující zábava a zároveň díky solidní obtížnosti poskytuje výzvu. Nuda se však dostaví rychle a obtížnost tomu taky nepomůže. Hru mohu doporučit milovníkům pixelartu a hráčům, kteří hledají kratší zážitky a už je nebaví Solitaire. Ostatní určitě udělají lépe když vyzkouší FTL, ze kterého Convoy očividně vychází, ale nedosahuje jeho kvalit.

Pro: Krátký gameplay lze dobře dávkovat, souboje jsou zpočátku návykové, zajímavý feeling

Proti: Stereotyp, malý počet úkolů, nezajímavý příběh, nezajímavé sidequesty

+7