Uff. Projít všemi těmi tutoriály, to je jak být zasvěcen do nějakého tajného spolku... Trvalo mi to přes 120 hodin. Chybí mi tedy ještě poslední čtyři z té série od "strýčka Marka", ale ty už vzdávám. Nepřináší žádné další podstatné informace (lze zkontrolovat přes editor) a už se chci taky konečně pustit do nějakých reálných misí.
Update na build 1147.23 přinesl překopání chování sonaru, konvergentních zón i termoklin, následkem čehož některé tutoriály, kde sonar hraje roli, úplně neladí. Konvergentní zóny se někdy nezobrazují již tam, kde autor tutoriálu zamýšlel. Není to kritické, jen u tutoriálu "Anti-Submarine ASW Tutorial" jsem musel jet trochu intuitivně, protože nefungovaly některé skripty.
@mrazikcomp (26.02.2023 01:32): To je zajímavé, mně, když jsem viděl Let's play z Harpoon Ii, tak mi to právě přišlo dost podobné :-) Jinak do CMO nedávno přidali Strike planner. Je to dobrá vychytávka, jak synchronizovat útok na jeden cíl z vícero základen.
Pokud by snad někdo v budoucnu tápal v manuálu ohledně některých nejasných aspektů sonaru jako já, tak tady jsou poměrně dobře vysvětleny pojmy jako konvergentní zóny (convergence zones), termoklina (layer) a mnoho dalšího (některé pasáže jsou dokonce zabílené, protože jsou tajné). Jedná se o sylabus kurzu Úvod do námořního zbrojního inženýrství amerického námořnictva. Pěkné je také toto video, které je k Harpoon III, případně i toto video. Potom se lze dopátrat přímo k něčemu, co se nazývá Fleet Oceanographic and Acoustic Manual RP33.
Odehráno všech 24 tutoriálů vzdušného boje. Zatím jsem na 72 hodinách a to nepočítám hodiny a hodiny strávené na Wikipedii. Zbývá mi dalších 22 tutoriálů týkajících se lodí, ponorek aj. CMO je s přehledem nejkomplexnější hra, jakou jsem kdy hrál.
Teď jsem se koukal na gameplay Harpoon II a je zajímavé, jak je to v základu v podstatě skutečně úplně totéž.
presne, war in the east sem taky koupil v matrix shopu a k tomu dostal navdavkem steam kod :) takze mam oboje verze , u nekterych her to maji, u nekterych ne, ktery jsou jen pod steam, nektery jen u nich a nekterymaj oboje za jedny penize :)
@Richmond zrovna colonizaci a civilizaci, stejne jako transtoprt tycoon jsem bral po peti kusech protoze sem vedel ze to znamy budou chtit taky, takze uz je to davno rozebrany, co me mrzi ze sem nevzal , tam byly tusim NFS 1 nebo 2 , jaty auta sice moc nejezdim , ale jako klasiku to mit ... , akorat pulku veci dotahli asu z anglie v anglictine a pak tahali dobry veci, ale z nemecka nebo z italie, nemcina se jeste tak jako dala , ale italsina des bes :) mam xcom- interceptor v italstine, hruuza :)
@mrazikcomp (17.01.2021 07:55): Díky za info, jsem věděl, že ty budeš s tím Harpoonem asi největší zkušenosti :) Jo tenkrát v Levných knihách byly poklady za hubičku, škoda že ty časy už jsou pryč a že jsem taky nevzal těch věcí víc (třeba krabice Colonization za 39 kč). Mně ještě u toho C:MO odrazuje, že to je Steam only...chtěl bych to na Gogu, ale to asi se nepovede nikdy.
@Rapier
taky sem to score cetl, , na placce bylo i demo harpoon clasic a v jrc u maje sem zahlid harpoon II , tak sem rozbil prasatko a drapnul ho , jaky bylo moje prekvapeni kdyz sem zjistil ze harponn II a harpoon clasic maji trosku odlisny interface a dost ve me hrklo za 1300 :D , ale dal sem to , rozdilny interface pochopil a pohodicka, vyborny scenare a dodneska se daji na netu najit dalsi , posledni databaze zbrani snad z 2010? . pak sem videl v levnych knizkach harpoon clasic 97 , tak ten sem okamzite drapnul asi za 25kc , ze ja vul jicjh nekoupil aspon 20 , dneska bych to na ebay prodaval za tvrdou menu :) , a pak sem jeste natrefil na netu na ehm-zalozni kopii harpoon classic 2002, kdyby to chtel nekdo pozkouset ;) harpoon clasic ma tu vyhodu ze je delanej na nejednodusi grafice a sezerou to od win 95 az po win 10 bez problemu :) , takze ten harpoon 97 sem hral chvili minuly tyden :) , jedina nevyhoda toho C:MO je pekelna cena takze se vyplati kupovat jen o vanocich kdyz ma matrixgames slevy a jeste do toho vleze 40% kupon za vernost , jinak je to takovej mix prave harpoonu a fleet command bez 3D , ve 3d mel byt harpoon 4 , ale to padlo a ted obnoveny microprose dela SEA POWER https://www.microprose.com/games/sea-power/ , tak sem na to zvedavy

jinak v podobnym duchu je i Naval War: Arctic Circle kde je i ten 3D pohled , vzal sem to ve sleve , ale proti harpoonu nebo fleet command je to takovej chudej pribuznej se mi zda
@Artran (15.01.2021 06:13):
@Richmond (15.01.2021 07:41): kluci Harpoon znám podobně jako Vy jen z doslechu a z tehdejších časopisů. Nikdy jsem neměl tu čest ji hrát, a nebo někoho ji vidět hrát naživo (tenkrát youtube nebyl ale to zrovna Vám připomínat nemusím).

O mnoho let později (1999) vydali Janes, respektive
Sonalysts, simulaci podobného druhu a to: Jane's Combat Simulations: Fleet Command, která se dodnes hraje. Sonalysts ji dále patchovali na patřičnou úroveň. Oni tihle hoši a holky taky mají námořní simulace v malíku, speciálně ponorky. :)
@Artran (15.01.2021 08:44): Tak to jsme na tom stejně :) Taky mě recenze ve Score oslovila a pak jsem ještě četl v CGM oslavné články, takže jsem si poznamenal, že Harpoon musím určitě vyzkoušet. Nedostal jsme se k tomu.
Vypadá to hodně zajímavě ale raději to ani nebudu zkoušet. V tom by se dalo utopit moře času. Něco pro @mrazikcomp nebo @Richmond

Úplně mi stačilo přečíst si toto:
Do I need to be a military analyst to play Command? Will it suit regular Joes like me?

Many Command players have military backgrounds but the simulator is also played by regular guys with a fascination for air and naval warfare. The developmental efforts have been on making the simulator easy to operate and we’ve released a number of tutorial scenarios that help players learn basic concepts of modern air and naval warfare as well as the GUI.

We’d like to point out that Command is not an arcade game with visually stunning explosions and all that. This simulator requires a significant investment of intellectual and temporal capital, and is not for everyone. It is a niche simulator. However, if you really want to understand modern air or naval warfare, this is your only choice as a simulation.