Command: Modern Operations

14.11.2019

Po ukončení ultrarealistické série Harpoon, která vycházela v letech 1989-2010 a která simulovala strategicko-taktické velení moderním námořním, leteckým a ve zjednodušené formě i pozemním vojenským operacím, vznikl v r. 2013 její duchovní nástupce Command: Modern Air Naval Operations. Command: Modern Operations je jejím pokračováním, který však umožňuje hrát většinu původních kampaní a scénářů. Je to možné z toho důvodu, že se spíše jedná o velký upgrade.

Došlo jednak k přepracování základního enginu, dále uživatelského rozhraní, dále je k dispozici možnost integrace s programem Tacview, který umožňuje všechny souboje sledovat "live" ve 3D formě (TacView je ovšem nutno zakoupit zvlášť). Oproti předešlému dílu se souboje odehrávají na kompletní mapě světa, na kterou jsou aplikovány reálné satelitní snímky ve vysokém rozlišení a je možné detailně zoomovat na jakékoli místo na zeměkouli. Už v předešlém díle byla k dispozici detailní databáze vojenské techniky od doby studené války a nejinak je tomu i zde. Míra detailů je omračující a většina najde ve hře uplatnění (například rozsah senzorů). Do hry byl přidán i generátor rychlých bitev. Dalším vylepšením je např. radiokomunikace mezi ponorkami, odolnost posádky letounů při překonávání nadzvukové rychlosti či upravitelné letové formace.

Hra je známá mimo jiné i tím, že se používá při výcviku a testování v Pentagonu.

Uff. Projít všemi těmi tutoriály, to je jak být zasvěcen do nějakého tajného spolku... Trvalo mi to přes 120 hodin. Chybí mi tedy ještě poslední čtyři z té série od "strýčka Marka", ale ty už vzdávám. Nepřináší žádné další podstatné informace (lze zkontrolovat přes editor) a už se chci taky konečně pustit do nějakých reálných misí.