Combat Mission 3: Afrika Korps

03.12.2003

Combat Mission 3: Afrika Korps (CMAK) je třetím pokračováním série CM. Po odskočení na východní frontu v druhém díle se vrací na západ, ale oproti prvnímu dílu má širší záběr. Kromě bojů v Africe, jak ukazuje název, se podíváme i na Krétu a do Itálie. Díku tomu, že nastavení umožňuje zadat období téměř celé 2. světové války, konkrétně červen 1940 až květen 1945, lze simulovat celou západní frontu. Styl hraní je skoro stejný jako v CM II, přibyl jen jeden příkaz a došlo k menším vylepšením grafiky a rozlišení.

Lze hrát jednotlivé scénáře, operace (tj. několik navazujících scénářů) a "rychlou bitvu". K dispozici je i editor map, scénářů a operací. Právě rychlé bitvy jsou důvodem, proč se CMAK stále hraje po celém světě. Duely dvou hráčů lze hrát online nebo na tahy (PBEM), případně lze hrát i PBEM multibitvy dvou skupin hráčů. Hráč je v roli velitele útvaru o síle cca roty až brigády. Po nákupu jednotek (nebo načtení scénáře) a jejich rozmístění začíná vlastní hra, která je nikoliv realtimová, ale na tahy, i když je pojatá poměrně nekonvenčním způsobem:

1. fáze - zadání příkazů: Jednotkám lze zadat kudy a jak rychle mají postupovat, které sektory mají střežit, zda se mají skrýt nebo určit cíle, na které mají útočit primárně. Rozkazy platí dokud nejsou splněny nebo nedošlo k zásadní změně situace (např. dělostřelecký přepad, tím pádem vlastní ztráty na životech i morálce a následný útěk do úkrytu). Není tedy nutné vydávat rozkazy na každý tah.

2. fáze - vlastní boj: Jednotky se snaží splnit rozkazy, které dostaly, případně reagují podle vlastní AI, která je na docela dobré úrovni. Výkon jednotek a jejich morálka se liší podle toho, zda jsou v dosahu nadřízené jednotky a také na úrovni jejich zkušeností. Tato fáze trvá jednu minutu a hráč nemůže do dění na bojišti zasáhnout. Stejně jako velitel v reálu může pouze sledovat, zda rozkazy, které vydal, byly správné.

3. fáze - záznam: V podstatě pouze video, kdy si můžete opakovaně pouštět to, co se dělo na různých částech bojiště.

V CM není důležitý počet bodů ("životů") tanku, ale síla pancéřování, jeho sklon a fakt, že je důležité, z které strany se na tank střílí. Roli hraje terén, množství a druh munice, kvalita a dosažitelnost velitelů, zkušenosti jednotek a mnoho drobných detailů. CM se nedá hrát podle tabulek - síla útoku vs odolnost obrany, ale platí zde obecné vojenské zásady vedení boje. Ovládání je velmi jednoduché, ale vydat ty správné rozkazy ve správnou dobu je mnohem těžší.

No zas sem se nasmal :D
Uze se tesim na dalsi tvuj koment :)
Fakt jak kdyby to psal Forrest Gump... i na tom obrazku me ho pripomina.

Tuto hru jsem hrál již dávno a mám tuto hru velmi rád stále, i když už více tuto hru již teď nehraji. Přesto se pokusím tuto hru zrencezovat. Tato hra se mi nejprve nelíbila, ale potom už se mi zdálo, že tato hra je vysloveně dobrá hra, a to tak dobrá, že hodně moc. Tato hra se odehrává v Africe, což je země kde žije hodně černých lidí a je tam moc nemocí, hlavně tedy v africe nemocí po hlavních. Hlavním městem Afriky v této hře je Brno. Tato hra se odehrává za světové války, ale nikdo přesně neví za které. Střílíte tam z tanků a taky z kulometů a z děl tam taky v této hře střílíte a přitom se snažíte, aby vás netrefili, takže musíte hodně kličkovat v této hře, což je si myslím docela dost super. Abyste tuto vyhráli, musíte zastřelit co nejvíce němců. To je asi taky v této hře zároveň asi docela tak největší blbost, protože v Africe žádní němci nejsou. Taky proto je docela těžké tuto hru vyhrát. Závěrem této recenze je nutno říct, že jetel.

Pro: Tanky, kulomety, děla a taky letadla a lodě. jetel

Proti: Nejsou tu lasery, Brno