Collapse: Devastated World

25.09.2008

Collapse je pozoruhodná 3D adventúra plná akcie. Vtiahne hráčov do alternatívnej budúcnosti. V roku 2096 bol svet zničený. Tvory z inej dimenzie zmasakrovali a zabili všetky formy života, ktoré im stáli v ceste. Príbeh začína 100 rokov po napadnutí v roku 2196. Nad zbytkami civilizácie držia ochrannú ruku takzvaní Lordi, elitná skupina vytvorená v chaose anarchie a sú poslednou bariérou medzi úplnou likvidáciou ľudstva.

Vžijete sa do úlohy posledného Lorda s menom Roden, ktorý z tejto obrovskej skupinky vyššie postavených ľudí prežil. Netušíte však, že ste jediný kto môže netvory zastaviť a zachrániť tak ľudskú rasu pred vyhubením.

Herný svet je obrovský a je rozdelený do niekoľkých zón, ktoré budú plné tajomstva a nepriateľov. Chýbať nebudú ani akrobatické kúsky, ktoré boli vytvorené vďaka technológii Motion Capture. Využijete, ako strelné, tak i sečné zbrane. Prostredie a predmety sú zničiteľné.

Dohráno znovu na obtížnost Normal. Už jsem byl nucen více používat speciální schopnosti (logicky), zase jsem věděl, na co se jak připravit. I podruhé naprostá paráda, obrovská pestrost co do hratelnosti, checkpointy rozmístěné bez jediné chybičky. Vřele doporučuji, v poslední době jsem v rámci žánru nic tak zábavného nehrál.

Collapse je velmi nápaditý mix TPS a rubačky. Hlavní hrdina Rodan má za úkol zachránit zbytky civilizace a zastavit vetřelce z jiné dimenze. Hra má 11 částí (prolog + deset dalších) ve kterých procestujeme různá rozbořená města, laboratoře, tovární komplexy, kanalizační systémy, zničený snový svět s levitujícími zbytky budov nebo finální místo zvané sarkofág. Hra má díky zemi původu naprosto neskutečnou atmosféru, na východ od našich hranic se holt hry dělají "jinak" se všemi klady a zápory. Atmosféru navíc dokresluje famózní hudební doprovod.

Collapse je k dispozici pouze v ruštině a oficiální anglický překlad pravděpodobně nevyjde, nicméně wkduffy dal k dispozici neoficiálně přeložené materiály (otitulkovaná videa přímo ve hře, další která je možné spustit mimo hru, přeložený manuál, screenshoty obrazovat atd.). Nicméně já jsem hrál hru bez těchto materiálů (rusky zvládám jen azbuku a pár slovíček, příběh jsem sice nestíhal, ale na samotné hratelnosti to neubíralo). Pokud se budete do Collapse pouštět a nebudete mít originál (což je velmi pravděpodobné, protože osobně netuším, kde by se dal rozumně sehnat, možná nakonec zkusím ruskou verzi aukra), tak si dejte pozor na crack (starší verze způsobovala špatnou až žádnou funkci UI protivníků v pozdějších úrovních, čímž se hra stala nedohratelnou).

Hlavní hrdina může stabilně používat tři různé zbraně, meč, lehkou střelnou zbraň (pistole, samopal) a střední střelnou zbraň (dva typy brokovnic, dva typy útočných pušek, sniperka, plasmovka). Občas je k nalezení také těžká zbraň, se kterou se ovšem hlavní hrdina pohybuje pomalu a při přepnutí na jakoukoli jinou zbraň tuto těžkou zahazuje. Na druhou stranu těmto omezením odpovídá vysoká palebná síla tohoto kousku (rotační kulomet / raketomet). Se samotným mečem se (kromě základních útoků) průběžně učí nová a nová komba, kterých je nakonec dvanáct, v boji je navíc možné protivníky přehodit a tak s nimi mrštit o zem či je ležící na zemi probodnout. Jak s mečem tak se střelnými zbraněmi lze provádět kotouly vpřed a vzad (s mečem navíc také do stran).

Kromě komb se hlavní hrdina postupně naučí používat čtyři různé speciální schopnosti (vakuum - odhození nepřátel nebo objektů, fantóm - vytvoří jednu kopii, která sama bojuje po omezenou dobu proti nepřátelům, blesk a zpomalení času). Tyto schopnosti jsou nejen podstatné v boji (zejména proti bossům), ale občas se jejich pomocí řeší některé hádanky. Lidští nepřátelé jsou ozbrojeni buď chladnými zbraněmi nebo střelnými zbraněmi, většinou se vyplatí po střelcích střílet a s ostatními bojovat mečem. Krom lidí jsou ve hře také mutanti (díky nim má leckterý level až nádech survival hororu) a bossové. Bossové jsou kapitola sama pro sebe, většinou je ve hrách nesnáším, tady jsem si je dost užil, protože boje s nimi byly velmi dobře vymyšlené (dokonce i přes to, že jsou některé ukončované pomocí QTE). Další zajímavost spočívá v tom, že kromě "regenerátorů" zdraví (které Rodan použije okamžitě) je možné nosit v inventáři až tři lékárničky (ty je možné použít kdykoli) a na různých tajných místech je také k nalezení speciální předmět, při nalezení každého třetího se Rodanovi zvedne maximální počet životů. Na dvou místech také prochází část levelu se dvěma různými spolubojovníky.

Zápory se pochopitelně také najdou. Umělá inteligence střelců by mohla být vyšší (občas zůstavají stát na volném prostranství nebo se kryjí úplně nesmyslně), boj "na meče" není úplně dotažený (hlavně z hlediska chování zbraní při zásahu), bez skákacích pasáží bych se asi obešel úplně (jsou pravda pouze v jednom levelu a není to zase takový problém) a na některých místech mi už počet protivníků přišel poněkud přehnaný. A obtížnost easy (po přečtení recenze wkduffyho jsem raději hrál na easy) připomíná spíše standardní normal. Nicméně tak nápaditá a atmosférická akce se hned tak nevidí.

Pro: neskutečná nápaditost a variabilita bojů, úžasná atmosféra

Proti: slabší umělá inteligence, lehce nedotažený boj s chladnými zbraněmi