Jak jsem již uvedl ve svém komentáři k původní hře Pharaoh, k této stavitelské hře mám specifický vztah. Stavění staroegyptských měst mám rád a hraní mě baví, jenže nikdy nedokážu hrát za sebou více map. Vždy se pustím do jedné či dvou a následně si dám od hry pár měsíců pauzu kvůli jejímu stereotypu. A u tohoto rozšíření tomu nebylo jinak. Sice je zde nemalé množství kratších scénářů, i tak mi jejich kompletní dohrání trvalo necelé dva roky.

A jaké novinky rozšíření přineslo? Asi nejvíc viditelné jsou nové monumenty, jejichž stavba naštěstí není nijak náročná, jako v případě velkých pyramid. Skvělým osvěžením hratelnosti jsou pak monumenty hrobek z Údolí králů, které se nebudují na povrchu, ale hloubí ve skalách. V souvislosti s tím pak přibyly dva nové produkty a jejich příslušné suroviny. Konkrétně barva, která se vyrábí z heny a olejové lampy, které se pochopitelně vyrábějí z dováženého oleje a nádobí.

Zajímavou novinkou jsou pak i občasné rány egyptské, jako je zabarvení řeky krví, či roje kobylek. Na město to zase tak moc velký vliv nemělo, ale jako efekt pěkný. Nakonec pak stojí za zmínku i nová divoká zvěř v podobě velkých škorpionů, ale ani ti má města nijak zvlášť neohrozili.

Scénáře se pak často střídají ve dvou zaměřeních. Buď jsou kratší a bez nutnosti budovat nijak sofistikovanou infrastrukturu, ale musí se počítat s budováním velké armády či bojem s časovým limitem. Nebo jsou mise naopak velmi dlouhé, kdy je potřeba budovat monumenty a velká města s velkými nároky. Trošku divné u nich je ale to, že se v dané oblasti odehrává více misí, ale vždy se staví město od nuly a někdy i s jiným průmyslem. Celkově jsem se scénáři spokojen.

Kleopatřino rozšíření ve výsledku nabízí prakticky stejnou hratelnost, jako původní hra. Stále je tam stejná infrastruktura se stejnými mechanismy a stále stejné těžkopádné ovládání armád. Fanouškům původní hry tak přinese pár nižších desítek hodin hraní navíc. A pokud by ani to nestačilo, je zde i editor map, takže je o další zábavu postaráno.