Cave Story's Secret Santa

10.12.2021
16.12.2021

freeware

Secret Santa je levoboček her Cave Story, a jedná se o jednohubku vypuštěnou k příležitosti Vánoc roku 2021. Potkáte se v ní s postavami známými z původní hry, ale je samostatně hratelná a nevyžaduje znalost předchozího příběhu.

Poté, co byly ukradeny dětem zpod stromečků vánoční dárky a následně opět získány, v roli Santy se musíte nepozorovaně vplížit do každého domu a dárky navrátit (a samozřejmě ideálně i sníst připravené sušenky a vypít mléko, jak bývá zvykem). Jelikož zlí Gaudi hlídají aby se tak nestalo, budete muset být velmi nenápadní a opatrní. Santa může posouvat překážky, ovládat vypínače, cestovat ventilačními šachtami a tak dále. Zároveň však musí dávat pozor na způsobení jakéhokoliv hluku, který hned přivolá hlídkující Gaudi.

Hra je velmi krátká, najdete v ní 20 domácností, do kterých je potřeba vrátit dárky, a zobrazená je ve 2D pixelartovém ztvárnění v pohledu shora. Dle vývojáře má být hra dostupná jen po limitovaný čas v období Vánoc jako poděkování fanouškům.

Vánoční pohodová jednohubka na půl hodinky – hodinku, a to zdarma.
Nebýt letošní výzvy, asi bych si jí jen tak nevšiml, ale stalo se a jsem rád, že zrovna vánoční i halloweenské tematice nemusím věnovat moc času, protože ani jedno ve hrách a seriálech opravdu nepotřebuji. Cave Story (Doukutsu Monogatari) nicméně patří mezi mé oblíbené plošinovky s líbivým pixel artem, nostalgickým soundtrackem a jeho japonský tvůrce (Studio Pixel / Daisuke Amaya) má u mě respekt. Odkazu Cave Story se chopil přímo Nicalis a vytvořil příjemnou kratičkou hříčku odehrávající se ve vánočním čase ve vesničce Mimigů. Události příběhově předcházejí původní Cave Story a hra byla nadělena zdarma během Vánoc 2021. I letos byla ještě dostupná během ledna na Steamu. Nevím, zda bude k dispozici i později během roku, takže doporučuji hned zařadit do knihovničky. Anebo případně znovu počkat do prosince.

Mimiga Santa v ústřední roli cestuje po domečcích během vánoční noci a jeho úkolem je nadělovat dárečky pod stromečky, spořádat všechny vánoční sušenky a vyrabovat lednice. Přitom nesmí vzbudit spící Mimigy a nesmí být odhalen nočními hlídkami. Jeho záchranou se proto stává stín noci, výklenky interiérů, ventilační šachty nebo dárková krabice poskytující krytí. Mimiga Santa také dokáže posouvat kamenné bloky, aby se ochránil před zvědavými pohledy, ale jinak se musí spolehnout především na vlastní mrštnost.

O hře se toho jinak moc napsat nedá, protože domečků je asi jen 20 a většina z nich je dost jednoduchá. Když ale Santa něco pokazí, musí daný domeček začít znovu. Jeden z nich mi přece jen dal trošku zabrat.

Na hře se mi líbí fajn pixel art, trošku jiné verze známých melodií z původní hry; fanouškům Cave Story i zájemcům o relaxační vánoční hru doporučuji.

Herní výzva 2024 – 6 . Dohraj hru, která se alespoň částečně odehrává během Vánoc nebo obsahuje vánoční tématiku.

Poznámky k mým osobním achievementům:
Herní doba: 1 hodina
Všechny domečky hotové
Všechny sušenky sežrané

Pro: Mimigové; Cave Story; vánoční; kratičké; zdarma

Proti: Nic