Card Shark

02.06.2022

Card Shark je primárne kartová hra, v ktorej sa nevyužívajú pevne dané pravidlá, ale rozličné triky určené na podvádzanie. To znamená, že si označujete karty, alebo sa učíte tajné signály, pomocou ktorých môžete so svojim komplicom vyhrávať nad spoluhráčmi. Hlavnou úlohou je vďaka týmto technikám poraziť každého súpera, a nezomrieť v prípade, že vaše podvádzanie bude odhalené.

Príbeh je zasadený do Francúzska v priebehu 18. storočia, kedy si vás v jednom zapadnutom hostinci vyhliadne skúsený kartový hráč. Ten z vás urobí svojho komplica a naučí vás svoje finty, aby ste mu tak dopomohli k získaniu značnej sumy peňazí prostredníctvom svojich výhier.

@Ronik (12.06.2022 11:29): Jasně, jsou to jen mé dojmy z dema. Tak jsem rád, že to nakonec nebude tak odzbrojující obtížnost. Počkám na první komentáře po dohrání a kdyžtak teda koupím.

Umělec, animátor a švindlíř Nicolai Troshinsky přišel s nápadem na karetní hru, ve které ale žádné karty nehrajete, kdepak, nýbrž podvádíte na sto způsobu, abyste své soupeře obrali o poslední livru.

V doprovodu tajemného hraběte se potácíte od štace k štaci a vymetáte s jedním zbohatlíkem za druhým. Ne vždy jste to vy, kdo sedí u stolu a rozdává tak, aby to padlo, občas jen doléváte víno a nepřebernými způsoby signalizujete esa v rukou protihráčů, případně si odskočíte do špajzu a vrátíte se s příhodně uspořádaným balíčkem, co má potenciál zničit svět.

Zábavnost nespočívá pouze v tom, že si z majetných lidí děláte dobrý den, aniž by ti tušili, odkud vítr vane, ale i v edukativním rozměru celé věci, kdy není problém, ale především se vás zmocní silná touha, oprášit vlastní žolíky a ohromit příbuzenstvo nevyžádaným trikem.

Přehlížený klenot.
Švindlování v kartách, Francie 18. století, němá hlavní postava a velice zvláštní vizuální zpracování tvoří dohromady jednu z nejoriginálnějších her, kterou jsem za poslední roky hrála.

Podvody, finty, převleky, útěky, výhry i nezdary jsou součástí neotřelého herního zážitku, který opravdu čpí převoněnou atmosférou francouzských salónů. Satisfakce po každém povedeném triku a oškubání protihráčů se téměř ani nedá vyjádřit slovy. Magnifique, merde! Příběh se ze začátku jevil jako nadbytečný, ale s každou další odhalenou dvorní intrikou, příjemně ve finále gradoval.

I na nejlehčí diletantskou obtížnost je hra poměrně náročná – podvádět se musí rychle, precizně a hlavně nenápadně, proto by mělo být ovládání vymazlené a bezproblémové. Bohužel tomu tak není, ale reálně to je jediná vada na kráse, kterou hra trpí.

Pro: originální téma a mechanismy podvodů, atmosféra

Proti: ovládání občas zlobí a není intuitivní