Cannon Fodder 2

1994

Po úspěchu Cannon Fodder přišli vývojáři ze Sensible Software v relativně velmi krátkém čase s pokračováním takticko-strategické akce, ve které velíte skupině vojáků a společnými silami plníte úkoly jednotlivých misí. Úkoly se podobají těm z předchozí části; zlikvidovat všechny nepřátele, zničit budovy a zachránit rukojmí. Zásadní změny doznalo prostředí a čas, ve kterých se jednotlivé mise odehrávají. Společně se svým komandem se přesouváte do různých časových epoch od středověké Anglie, přes americká 30. léta, do nespecifikované budoucnosti a ocitnete se dokonce i na jakési cizí planetě. Vzhledem k cestám časem a prostorem se utkáte i s různými protivníky, kterými vám budou středověcí rytíři, američtí mafiáni nebo třeba ufoni.

V průběhu všech úrovní použijete množství dopravních prostředků: džípů, tanků, vrtulníků a dojde i na létající talíř. Vaší destrukci podlehnou středověké hrady, mešity a americké obchody. Mimo standardních zbraní, používajících klasickou munici, přijdou ke slovu granáty nebo rakety.

@Charllize (28.04.2021 22:53): Jednička je obtížná, dvojka je už brutál, možná to bude důvod proč jsem ji v dětství nedojel. Trojka je od nějakého no name studia z Ruska, navíc skoro o 20 let později, na první pohled se mi nelíbí, má mizerný recenze, takže s ní nebudu ztrácet čas.

No a teď babo raď co napsat. Cannon Fodder je naprosto stejná hra top-down střílečka jako první díl. Nezměnilo se vůbec nic - stejné menu, jména postav, ovládání. Stejné je ovládání, zbraně, úkoly - zabít všechny, odpálit budovy, občas někoho zachránit. Stejné jsou vrtulníky, tanky a vozítka. Dokonce je tu opět 24 misí, které dohromady tvoří 72 kol. Příběh opět není, autoři se neobtěžovali tentokrát ani s intrem (jsou tu pouze titulky) a místo outra je tu naplácnutý obrázek a nápis The End. Tohle není pokračování, ba dokonce ani datadisk, tohle je pouhý mission pack.

Jedinou grafickou novinkou jsou nová prostředí, hrdinové asi cestují časem a tak se podíváme mezi kozom... ehm muslimy, gangstery, do středověku, do UFA a na mimozemskou planetu. Hratelnost se nemění ani o píď, jen mě pobavilo, že místo tanku jsem v mimozemských kolech ovládal řiditelného Daleka (Doctor Who). Graficky je to spíše už podprůměr, zejména mimozemská planeta je odporná.

Je to stejná zábava jako první díl? Víceméně ano, jen autoři přitvrdili s obtížností a to hlavně ze začátku ve středověkých kolech. Nepřátel je víc, jsou agresivnější, rozmístění některých prvků jako střílny či helikoptéry je pekelně nefér. A v misi 24/1 se autoři zbláznili, vypustí dvojici vojáků na prťavý ostrůvek a kolem se ze všech stran stahuje snad 50 alienů. Tohle jsem hrál asi stokrát a byl jsem jsem si na 100% jistý že to nejde vyhrát.

EDIT: Včera jsem zapomenul napsat o posledním kole, něco tak dementního jsem opravdu ještě neviděl. V posledním kole máte proti sobě jediného mimozemšťana hned u Vás, který se ani nebrání. Picnete ho a to je konec.

Za naprostou absenci čehokoliv nového a přestřelenou obtížnost procenta dolů, jinak je to v podstatě stejná zábava jako první díl.