CalFree in Chains

22.12.2017

freeware
totální konverze

CalFree in Chains je poslední kampaní uživatele Cirion. Navazuje přímo na The Caldecott Caper a pro její spuštění je třeba vlastnit Shadowrun: Hong Kong, jejíž je totální konverzí. Děj je opět situován do California Free State, který je však nyní již téměř zcela pod nadvládou tyranského generála Saita. Pouze Lidová univerzita a několik jejích spojenců mu chabě vzdoruje. Jak ale vzdorovat někomu, jehož moc je téměř neomezená a jenž má podporu i vlivných korporací?

Pro ideální herní prožitek je třeba nahradit hudbu Shadorun: Hong Kong pomocí nástroje Shadowrun Music Replacer.

CalFree in Chains je fantastické zakončení shadowrunovské Cirionovy trilogie, kterou spojuje umístění do California Free State, kde má čím dál tím více navrch generál Saito. Začátek je přitom poněkud slabší, než v případě Caldecott Caper, ale jednak kampaň začne postupně nabývat temnějších rysů a potom obsahuje několik opravdu zajímavých a výborně napsaných postav (Isao, Masato), které budou součástí vašeho týmu (ale nejenom). Ve hře jde v zásadě o sjednocení zbytků opozice proti Saitovi, ale buďte si jisti, že to nebudete mít vůbec snadné a čeká vás několik zvratů v ději, který vrcholí velice silným závěrem.

Mise jsou také o poznání náročnější a doporučuji napoprvé nehrát na hard. Jednu misi jsem dokončil jen ve dvou běžcích a bylo to naprosto těsné. Daleko větší roli také hrají skillchecky. Ve všech předcházejících hrách jsem měl vždy dvě etikety, ale tady jsem si vzal jen jednu (Shadowrunner) a místy jsem toho docela litoval. Skillchecky nejsou nicméně zdaleka jen o etiketách. Jednotlivé volby často navíc nejsou jen povrchní, ale mají poměrně zásadní dopad na závěr hry, takže doporučuju velmi vážit, jestli zvolíte snazší cestu. Už jen výběr rasy hraje roli a hraní za člověka je místy o něco jednodušší.

Příběh obsahuje mnoho vedlejších detailů a zajímavého lore, ale nechce se mi ani nic naznačovat, protože bych vás ochudil o důležitá překvapení (proto je tento komentář také poněkud suchopárný). Rozhodně však doporučuji nezačínat tímto posledním dílem a to přesto, že návaznost mezi jednotlivými díly trilogie je pouze volná. Je však dost velká na to, abyste některé věci docenili, pokud budete hrát hezky popořadě. Bude to mít i ten efekt, že celá trilogie je opravdu dlouhá a při ohlédnutí přes rameno budete mít pocit, že jste prožili jedno velké kalifornské dobrodružství.

Osobně jsem hrál tentokrát za bojovníka čchi a karmy sice není tolik jako v oficiální kampani, ale je jí dost na to, abyste svoji postavu dovedli tam, kam potřebujete. Výsledný dojem je opravdu výborný (velmi doporučuji i náhradu hudby) a přes určité výtky tu i onde dávám vyšší hodnocení než Dragonfallu - tak dobrá tato kampaň je. Nenechte se odradit, že jde o uživatelský obsah, připravili byste se o skvělý herní zážitek.