Breed

19.03.2004

Při kolonizování vesmíru lidé narazili na cizí rasu zvanou Breed, která došla k názoru, že potřebuje víc prostoru. Země poslala do boje celou armádu a nechráněná padla do rukou Breed. Vy se pokusíte vrátit Zemi lidstvu. Jste geneticky upravený voják, který bude s pomocí 2 až 3 spolubojovníků mydlit alieny. Během boje můžete přepínat mezi vojáky, hlavně kvůli různorodé specializaci. Budete muset používat pozemní i letecké bojové prostředky. Mise od mise vás čeká různorodé prostředí, engine dovoluje i jistou interakci prostředí (např. demolice části domů, stromů).

Jak jsem psal u komentu ke Kreedu, Breed a Kreed se mi vždycky díky názvu i sci-fi námětu pletly. A při spuštění Breedu jsem si vzpoměl, že jsem už ho kdysi zkoušel, prošel pár kroků v první misi a znechuceně odložil. Není čemu se divit. V roce 2004 vyšly úchvatné 3D akce jako Doom 3, Half Life 2 a Far Cry a těsně v patách byly skvělé hry jako druhý Medal of Honor, Painkiller a Riddick. Kreed působí ve všem jako neskutečně chudý příbuzný.

Začal bych příběhem, ale prakticky není čím začít. Místo intra jsou tu generické obrázky z vesmírné lodi, mezi řečí se dovíme že lidstvo válčí s mimozemšťany, ale zbytek hry jsou jen klasické úkoly zachraň, rozbij, znič bez jakékoliv vazby na příběh a ani konec v podstatě neexistuje. Pár záběrů v enginu hry a pomrknutí na další díl, který naštěstí nepřišel. Ke všemu nemáte ani žádného hrdinu, prostě v každé misi hrajete za nějakého z no name vojáků. Vrcholem otravnosti je pak velitel a jeho patetické proslovy, které uslyšíte vždy při nahrávání pozice (takže hodně často).

Ani graficky se Breed nemůže rovnat konkurenci. Grafika není ošklivá, ale fádní, navíc i přes změny prostředí (džungle, poušť, sníh) krajina vypadá pořád stejně se stejnými základnami, věžemi atd..

V hratelnosti je dle recenzí Breed něco jako Halo. Nevím, Halo si nepamatuji, vím že mě ani kdysi nijak nestrhlo, ale spíše mi to připomíná vesmírný pokus o Call of Duty. Máte tým vojáků které můžete komandovat, nechat se vyléčit či doplnit zbraně, libovolně mezi nimi přepínat a plníte úkoly. Většinou to je ve stylu tupě sledovat šipku a cestou postřílet vše živé, dokud někam nedojdete a něco nesplníte. Nepřátelé jsou víceméně stále stejní, prostě ufouni pár rozličných tvarů, kteří moc nevydrží a moc toho neudělají, zato jsou jich tuny. Na jejich likvidaci je nejlepší klasický kulomet, protože mimozemské laserové a plazmové zbraně jsou úplně na hovno - nepřesné, slabé, zoufalé. A totéž platí o různých palpostech, které můžete obsadit, zhnuseně si nad rozptylem plazmového děla odplivnout a radši střílet dál z kulometu.

Přidejte k tomu nenápadité a stále stejné exteriérové prostředí a máte nudnou, průměrnou střílečku. Bohužel tvůrci zařadili zpestření v podobě vozítek. A ne jen tak ledajaké. Řídit budete bugynu, tank a dokonce letadlo a v podobných vozítkách strávíte tak 2/3 hry. A tady začíná peklo.

Bugyna je jankovitá, stačí ťuknout do šutru a životy ubývají nadsvětelnou rychlostí a její palubní kulomet je slabší a nepřesnější než standartní ruční zbraň, takže se vyplatí vystoupit a jít pěšky a nebo prostě alienům ujet.

Tank vypadá na papíře moc hezky. Kulomety, plazmové dělo, obyčejné rakety a naváděné rakety. Těmi můžete likvidovat například letadla nebo po přepnutí pozemní cíle. Tank by nebyl zas tak zlý, jenže toho zas tolik nevydrží, je neohrabaný a navíc i pro něj je smrtící střetnutí s kameny. V posledních fázích hry na Vás toho pošlou tvůrci tolik, že Vám zákonitě dojdou všechny zbraně dříve, než se někam dostanete.

Největším peklem pro mě ale bylo letadlo. Ano je to i mnou, protože poslední simulátor čehokoliv byl kdysi dávno X-Wing a TIE Fighter. Ve výzbroji letadla máte kulomet, který je absolutně k ničemu, netrefíte s ním nic a na dogfight rovnou zapomeňte. Totéž v bleděmodrém platí pro rakety a tak zbývají naváděné rakety. Jejich zaměření je lehké, ale trefí se tak v 30-50% případů, navíc jsou děsně pomalé. K tomu připočtěte, že cílů je mnohem víc než na kolik máte výzbroje, něco (satelitky) nejde zaměřit vůbec, jiné cíle Vám sežerou 6-8 raket (v poslední misi) a pak je tu šílená mise 8 Lockdown.

Tu jsem dohrával asi tak na padesáté, vzteky jsem málem roztřískal počítač, nadávky ze mě padaly jak z legendárního Luboše, opraváře Lakatošů a nebylo to daleko k uninstal. V misi musíte zničit most a pak 6 Sam Sitů, což vám sežere dost životů. Pak jsou nezaměřitelné satelity a spousta palpostů na zemi, rovněž nezaměřitelných. Do toho přilétají vlny letadel, které umí bezvadně manévrovat, naváděným raketám většinou uletí a jakmile se je pokusíte sledovat, objeví se nápis Stall a jdete k zemi. Ať vyzkoušíte cokoliv, neuděláte s tím nic. Řekl bych že bug, protože jiné mise tohle nedělaly. Navíc ke konci mise se to buglo definitivně a wingman, který mě měl dovést zpět na mateřskou loď začal lítat v kruzích. Prostě past vedle pasti pi..

Ke konci Vás čeká zoufale neinspirativní boss fight (dva generálové stojící ve dveřích), titulky a znechucený uninstal. Nenápaditá a fádní 3D akce ve spojení se slaboučkým tankovým simulátorem a příšerným leteckým simulátorem.

Pro: Členové týmu jsou slušní a přepínání mezi nimi fajn.

Proti: Letecké části, bugy, nudná grafika, nudný leveldesign, nudná hratelnost.