Díky tomu, že je Steam pro vývojáře již prakticky otevřená platforma, dostává se na něj velké množství více či méně povedených her. Některé jsou dokonce k dispozici zdarma a jakmile mé oko zahlédne volně dostupný a nedejbože i dobře hodnocený walking simulátor, netrvá dlouho a už se hřeje na mém disku.

Blameless se sice neohřál na moc dlouho a to ne proto, že by byl špatný. To naopak. Je ale velice krátký a klasické dohrání zabere zhruba půl hodiny a maximálně hodinu se všemi achievementy. Samotná hra je na freeware hru zpracovaná velice profesionálně, s předměty lze po vzoru Penumbry fyzicky manipulovat a ne všechny se hráči nakonec hodí. Hra by mohla být místy o trochu méně blbuvzdorná (koho by napadlo, že už jednou použité klíče můžu vytáhnout ze zámku a použít je znova někde jinde... ehm), ovšem je lepší od toho nečekat nějakou velkou výzvu a šílené kombinace. Naopak jsou hádanky příjemně logické, např.: ta s pojistkami je super v tom, že s nimi hráč opravdu manipuluje a aby věděl co a jak, musí si přečíst přiloženou poznámku.

Obecně jsem z téhle hry měl příjemný immersive požitek a i když se hra prezentuje jako hororová hra, staví především na atmosféře a zvědavosti hráče (mnou nenáviděné jump scares tam naštěstí nejsou). Svým technickým zpracováním nehází klacky pod nohy, vizuálně vypadá parádně a stejně dobře se i hýbe. Prostředí navíc působí povědomě a tak jsem se ani nedivil, když na mě v závěrečných titulcích vyskočilo jméno českého vývojáře.

Blameless je fajn jednohubka a zároveň typ hry, které bych chtěl na trhu vidět víc. A pokud by se tvůrce hry poučil z těch několika málo chybek a dodal by několikahodinový nášup, vůbec bych se nezdráhal hru zaplatit.

Pro: atmosféra, grafika, fyzikální manipulace s předměty, hádanka s pojistkami, zajímavý příběh

Proti: snad jen krátkost a drobné bugy, které by zasloužily vychytat

Na to, že je tato hra zadarmo toho nabízí opravdu hodně. Stísněnou atmosféru staveniště, prvky boje o přežití, výbornou grafiku a některé zajímavé nápady.

Staveniště mi připomínalo těch pár českých, která jsem viděl. Všude plastové dveře a okna, sádrokarton na stropě, po zdech roztahané kabely apod. Člověk se tu cítí jako doma, i když se děj odehrává podle několika indicií v některé aglosaské zemi.

Škoda jen, že délka hry není kdovíjaká, zhruba půl hodiny, pro ty, co prolézají každý kout pak maximálně o 10 minut víc. Ale zadarmo je každá minuta v takovéhle kvalitě skvělá.

Freeware scénu moc neznám, ale pokud se tam vyskytují kousky jako tenhle, tak se asi budu zajímat víc :)

Pro: kvalita zdarma, česká hra, kvalitně zpracovaná stavba

Proti: krátké, pár nelogičností

Už jsem chtěl pět chvalozpěvy na úžasnou českou freewarovku, ale naštvala mě. Těsně před koncem, a sice prvním loadem, se úplně všechno zhroutilo. Zmizela baterka, policajt se neobjevil, začalo všechno mizet, já tam bloumal jak idiot půl hodiny, než mi došlo, že je to bug a že asi není normální, že se bad guy úplně vypařil. Teda jen někdy, někdy naopak prolezl brankou a honili jsme se, někdy se zase zasek o růžek domu, no legrace. Loady nic nezměnily. Tak jsem to musel začít celé znova a bloumal jsem zas jak idiot půl hodiny v úvodní místnosti hledajíc ty předměty, kde to sakra vlastně byly. A ony tam nebyly! Tak jsem to teda rozehrál ještě jednou znova a konečně vše v pořádku! Pak jsem to prolít za pět minut. Je to velká škoda, protože mi to úplně zkazilo flow a dojem z celé hry. Zas na druhou stranu jsem měl asi unikátní možnost prohlédnout si závěrečnou silnici v klidu a dumat, proč se přes tu pootevřenou branku nedá projít. A zase málokdo má u téhle hry nahráno 95 minut!

Předtím jsem si to ale neskonale užíval. Grafika a hudba skvělá, atmosféra tak hustá, že by se udržela i na Měsíci, dabing supr, i ten minipříběh je fajn. Zakončení mi vůbec nevadí, naopak. Možná by ale bylo fajn, kdyby se ve hře vyskytovala nějaká fakt megatajná věc, která by výsledek změnila, protože tohle je ideální hra na případné znovuzahrání a zkoušení věcí drobně jinak. To mi připomíná, že tu jsou minimálně dvě situace, kdy lze problém vyřešit více způsoby, možná jich je i víc. A úkoly jsou krásně logické a vyplývají ze situace a přitom to není úplně strašně primitivní. Že je to celé krátké, je v pořádku. Typická to věc pro excelentně zpracovaný freeware, vůbec to nevnímám jako negativum, zvlášť když je to zdarma. Ve filmu také existují krátkometrážní filmy, tohle je krátkometrážní hra.

Škoda, že jsem měl smůlu na ten megabug no. Jinak bych dal o 20% víc. Ale tohle netoleruju. A souhlasím, že bych si dal placené pokračování, nebo klidně i jinou story od Václava Hudce.
Univerzální pravidlo pro hodnocení her neexistuje. Každá hra má určitá specifika, podle kterých se musí hodnotit. 90% u The Witcher nebude mít nikdy stejnou váhu, jako 90% u jiné hry. A tak k tomu přistupujme i zde.

Jedná se o free jednohubku od českého tvůrce, v které se ujmete role architekta na volné noze, který zažije zřejmě nejhorší noc svého života. Horší, než nakonec asi sám čeká. Hra hraje na smysly přesně tak, jak to u psychologického thrilleru/horroru má být. Máte strach, co je za rohem. Co vás čeká dál. Máte pocity, že vás někdo sleduje, stoupá adrenalin a vy zoufale toužíte po úniku – na jedničku. Skvělá atmosféra a skvěle zvolená hudba.

Blameless má velmi kvalitní technické zpracování, a nabízí dva úniky z domu – rychlejší a pomalejší. Podobně jako u JohnaCZ hra nebyla pro mou maličkost dost blbuvzdorná, a tak jsem nejdříve absolvoval pomalejší cestu z noční můry. Samozřejmě, abych následně hned vstoupil do další. Na rozdíl od Kraven Manor je zde vyšší hodnocení na místě. Jde zde dost místa pro interpretace, a navíc, jak se zdá, hra přímo nabízí své pokračování, na které se neskutečně těším a jsem vážně ochotný za něj již zaplatit. Pokud mohu něco skutečně vytknout, je to absence alternativního konce, jak zde zmínil již Garret. Ale člověk asi nemůže mít vše.

Mimo jiné jsem vyzkoušel smysl autora pro detail – při druhé hře jsem nesebral ze země peněženku, a detektiv na konci se o ní nezmínil. Je to prkotina. Ale u takové jednohubky neskutečně potěší.

Pro: Příběh, atmosféra, hudba

Proti: Absence alternativního konce

Blameless je moc pěkně uhňácaná hra, se slušnými McGyver hádankami, intimní atmosférou a uvěřitelným zasazením.

K cíli je možno se dostat dvěma způsoby, bohužel oba ale vedou ke stejnému výsledku. Byl jsem dost zklamaný, že hra neobsahuje i jiné zakončení, které se tady doslova nabízí.

Ale trvá to ani né 30 minut a je to zadara. No nekup to.