Beach Life

Virtual Resort: Spring Break

06.09.2002

Budovatelská strategie, ve které se zhostíte úlohy manažera prázdninového resortu na několika tropických ostrovech.

Ve hře se snažíte zajistit bezpečnost a uspokojení potřeb zákazníků stavěním plážových atrakcí, občerstvením a najímáním personálu, který bude váš tropický ráj udržovat v chodu. Hra obsahuje Sandbox mód.

Jsou hry, o kterých vím s dosti velkým časovým předstihem a těším se na ně (a buďto mě zklamou, nebo potvrdí mé těšení se, nebo dokonce i předčí má očekávání).
Jsou taky hry, o kterých se dozvím náhodou, zaujmou mě na první pohled svým žánrovým zařazením a audio-vizuálním provedením. Poté se rozhodnu si danou hru zahrát a zjistit, zda dokáže zaujmout i svojí hratelností.
Tento případ se stal v mém případě u této hry. Před X lety jsem náhodou četl o tycoonovce (ty já rád), kde se vše točí kolem plážového života na krásných prázdninových ostrovech.
A vskutku, hra krásně jak vypadá, tak se neméně dobře i hraje. K dispozici bude dost úkolů (misí), možností, jak danou misi splnit, velké množství budov, atrakcí, scenérií apod. To vše se odehrává při velmi dobře zvolené hudbě na pozadí, která do hry stoprocentně pasuje. Dodnes, když si pustím OST k této hře, lehnu si na postel a začnu vzpomínat na ty propařené hodiny Beach Lifu spojené s velmi příjemnými dojmy.
Beach Life je ve své podstatě titulem originálním a navíc zábavným. Některé může odradit pozdější dost velká obtížnost hry (v některých misích se opravdu zapotíte).

Pro: výborná a originální tycoonovka se vším všudy

Proti: obtížnost

Beach Life jsem hrál poprvé před pár lety, protože tycoonovek vyšlo po začátku tisíciletí tolik, že bylo snad nemožné je všechny vyzkoušet. Ale tahle mi hodně utkvěla v paměti a to jak pozitivně, tak negativně.

Scénář je klasický, dostanete ostrov a nějaký cíl, který musíte splnit. Ze začátku je to jednoduché, stačí mít na ostrově třeba určitý počet lidí v jednu chvíli a po splnění se otevře další ostrov. Tady je první vada na kráse - ostrovy jsou strašně malé, takže toho moc postavit nejde. Navíc některé budovy (třeba bazén s tobogány) zaberou opravdu hodně místa, takže je nutné hodně přemýšlet, kde co postavit. Další budovy se totiž odemykají v průběhu scénáře a snadno může dojít k tomu, že je prostě není kam dát. Takže ano, člověk musí dost plánovat, ale když není jisté, co všechno se odemkne... ale musím dodat, že všechny budovy vypadají parádně. Škoda, že jich není zrovna závratný počet.

Návyky virtuálních party ožralů se radikálně změní s příchodem tmy. Zavřou se půjčovny na pláži nebo stánky a otevřou se kluby, bary a osazenstvo se zruší tak, že od čtyř ráno do nějakých devíti na ostrově není ani noha, protože všichni vyspávají opici. Což je tak akorát na to, poslat do ulic uklízecí čety. A tím pádem ani jedna budova negeneruje zisk, takže pokud se v tuhle dobu dostanete s kontem výrazně do mínusu, pápá lálá. Takhle taktizovací nutnost mě sice ze začátku otravovala, ale pak jsem jí přišel na chuť a změnil styl hry. Peněz totiž nikdy není moc nazbyt a spíš rychleji ubývají než přibývají. Obtížnost je v pozdější fázi docela zabijácká a dodnes jsem hru nedohrál.

S denní dobou se změní i hudba na pozadí. Přes den pohodový chillout a v noci např. ikonická The Man With The Red Face od Laurenta Garniera. Soundtrack je hodně povedený a výborně se ke hře hodí. Takže na hru se nejen příjemně kouká, ale i se dobře poslouchá.

Beach Life není sama o sobě nijak převratná hra, používá standardní mechaniky, malým oživením je to rozdělení na den a noc, kdy denní aktivity v noci nevydělávají a naopak, takže jde o to je mít ve vyváženém poměru. Takže dovolenkoví fandové si můžou přidat pár bodů navíc, pro ostatní je to jen další tycoonovka. Ale vážně škoda těch malých ostrovů, protože člověk se pak v tom sandboxu moc nevyřádí...

Pro: Grafika, hudba

Proti: Obtížnost, nepříliš mnoho budov, malé ostrovy

Není to nejlepší hra. Najdou se lepší, hezčí, propracovanější... Mě ale budování a zdobení krásných ostrůvků krásnými baráčkami prostě bavilo. Stejně jako mě těšilo, dívat se, jak si legrační panáčkové užívají prázdniny, opalují se na pláži, snažej se uplavat před žralokem, večer se opijí na diskotéce, sbalej partnera a ráno s kocovinou odjíždějí domů. :)

Pro: hezká grafika, zajímavý námět

Proti: nevyváženost misí