Spolu s Mafií zatím jediná hra, které dávám 100%. Myslím si, že hra která mě už třetím rokem dokáže do sebe vtáhnout klidně na několik hodin každý den, si to zaslouží.

Tímto dílem udělala série Battlefield obrovský skok kupředu. Základ hry zůstal stejný ale vývojáři k němu přidali velké mnozštví nových věcí a vychytávek. Například systém velení, víc heních tříd, kde každá se hodí na něco jíného a žádná není jenom do počtu, rank systém atd. Navíc tato hra není ani moc těžká a není potřeba u ní sedět pořád, aby člověk nebyl furt ta největší lama. Určitě je ale potřeba spolupráce týmu, protože člověk sám nic nezmůže. Když se sejdou dobří hráči ochotní spolupracovat, hra se posune ještě o stupínek výše.

Pro: mapy, spolupráce v týmu, rank systém

Proti: něco by se určitě našlo ale nic mě nenapadá

Battlefield 2 je můj nejoblíbenější díl z celé série, ikdyž těsně v závěsu je první díl 1942. Ještě před Battlem jsem zkoušel CSko, CoD 1 a CoD 2, ale nevydržel jsem u nich moc dlouho. Nemůžu a ani nechci hrát online akce každý den, a proto bylo téměř nemožné se do CSka nějakým způsobem trochu dostat a nebýt pořád ta největší lama, kvůli bandě závisláků co rozdává headshoty jak na běžícím pásu. S CoD to bylo už určitě lepší, ale časem mě omrzelo, ikdyž na odreagování bylo parádní. Poměrně nedávno jsem dostal chuť zahrát si po delší době nějakou online akci a rozhodl se pro Battlefield 2(dřív jsem zkoušel jen singleplayer).

Když se mi po menších-větších problémech s punkbusterem a já nevím čím vším ještě konečně podařilo dostat do hry, aniž by mě pořád něco vykopávalo do hlavního menu, tak jsem dostal velmi zábavnou MP akci, kterou si s trochou tréninku osvojí snad každý, ale bohužel je možná až moc návyková. Doposud jsem sice hrál většinou bez týmu, ale když už jsem v něm byl, byl to opravdu parádní zážitek, jelikož týmová práce v B2 je dovedena téměř k dokonalosti. Všech sedm tříd je nedílnou součástí týmu a každý si najde svou nejoblíbenější. Nechybí samozřejmě hlasová komunikace a skvělý inovátorský systém velení. Třešničkou na dortu je systém hodností, spojený s odemykání nových zbraní a detailní statistiky, které si někdy hodně dlouho prohlížím a sleduju svůj postup:). Ten se ale teď zastavil. Ne snad kvůli tomu, že by mě hra přestala bavit, ale z důvodu totálního zanedbávání osobního života, zapomínání na příjem potravy a tekutin, a pouze sporadického kontaktu s okolním reálným světem:). Brzo se k Battlu ale vrátím a možná založíme s českými kamarády i tým(těm německým moc nerozumím:)), čehož se ale trochu děsím kvuli zmiňované návykovosti. Jsou možná lepší online akce, ale co jsem začal hrát Battlefield 2, nemám potřebu zkoušet nějakou jinou.

Pro: Skvělá zábava pro týmové hráče i pro osamělé vlky, městské mapy, hraní v týmu, systém hodností a velení, skvěle se u hry hubne...

Proti: ...ale na druhou stranu je tu nemilá vyhlídka na skonání hladem a žízní.

Nedávno jsem si Battlefield 2 koupil ve zlevněné edici za 249 korun s tím, že si po dlouhé době zahraju nějakou on-linovku a ztvrdnu v ní pěkně dlouho. To se mi nakonec vyplnilo a já měl problém se během hry vracet do reálu. Každopádně mě hra hnedka ze začátku pěkně naštvala, protože jsem dodatečně musel stáhnout dvougigabajtový patch a až pak mohl skutečně hrát.

Na téhle hře je strašně moc věcí, se kterými si jinde nesetkáte, nebo ani nechcete. Například samotný žebříček hráčů, kde se Vám načítaj body za každého zabitého - zbraní, kudlou, granátem, ozdraveného - úplně nebo že jen hodíte lékárničku. Vlastně si tam můžete dovolit naprosto cokoliv, jakkoliv a kdekoliv. Ta volnost je neuvěřitelná a ještě neuvěřitelnější je možnost kooperace, která v tomto případě funguje naprosto dokonale a to víceméně ani nemusíte mít zaplý TeamSpeak a po ruce mikrofon. Nehledě na to, že tenhle díl hraje neskutečně početná česká základna a celkových serverů je opravdu velké množství, stejně jako map, které mi ze začátku nic neříkali, ale časem jsem si ty nejlepší vybíral sám a byl s nimi velice spokojený.

Můj problém byl v tom, že pár let nazpátek jsem hrál po internetu dlouhou dobu Battlefield 2142. A tento díl je ještě starší. Bál jsem se, zdali mě to vůbec bude bavit, ale marně. Battlefield 2, ačkoliv je starší, je na naprosto stejné bázy jako jeho pokračování, no co na stejné, ta hra je prakticky naprosto totožná, jen s jinými mapami a nemožností vlízt do robota a všecko tam rozsekat. Tady zase máte jiné vymoženosti. Jeepy, náklaďáky, vrtulníky, stíhačky, tanky, tuny kulometných hnízd, protitankových nebo protivzdušných flaků, které Vám s celou svojí radostí budou řikat pane.

Battlefield je komplexní válečný simulátor, který je pravděpodobně jediný svého druhu a proto za tu pozornost rozhodně stojí.

Pro: Hra je komplexní válečný simulátor. Nic mu nechybí.

Proti: Milión stresujících situací při hraní on-line.

Řadu let jsem si myslel, že Battlefield 2 vznikl po prvním díle a že mezitím nebylo nic krom pár datadisků. S tou dvojkou na konci by to člověk tak nějak čekal, ale tvůrci jsou očividně jiného názoru a tak je BF 2 až třetí samostatně spustitelnou hrou z BF univerza. Vývojáři válečných FPS, které mají to štěstí a dosáhnou na několikadílnou sérii, dříve či později asi musejí vytasit fiktivní konflikt ze současnosti. A tak BF 2 přináší moderní zbraně, moderní techniku a starou dobrou náplň hraní. A kdo si to na bojišti rozdá tentokrát? Samozřejmě obligátní a nudné USA a na druhé straně Čína + fiktivní země blízkého východu (MEC).

Když jsem se k BF 2 dostal, kamarád mi navrhnul, že mi vypálí na disk několik fanoušky vytvořených map. Předal jsem mu svou starou skromnou flešku o velikosti 500 MB a říkal jsem si, jak ušetřím DVD disk. Kámoš na to, jestli jsem neupadl a jak si to jako představuji. Tak jsem mu druhý den přinesl krabičku s DVD a zpátky jsem dostal skoro 10 GB dat. Po rozbalení jsem před sebou měl na dvě stovky fanoušky vytvořených map. Pravda, řada z nich byly předělávky z minulých BF, ale byly tu i desítky zbrusu nových map. BF 2 byl a možná stále ještě je fenomén a já do něj šel s tím, že je přede mnou prostě fakt velká hra.

Nejprve jsem odložil fan mapy i datadisky a vrhnul se na původní hru. MP mě nikdy předtím nezajímal a ani tentokrát to nebylo jiné, takže po úvodním tutorialu jsem se vrátil do menu, nastavil si hru podle svého gusta a vrhl se na SP složku. Tady přišla studená sprcha. Po 16 mapách z BF 1942 a 14 mapách z BF Vietnam přináší ‚velký‘ BF 2 jen slabých 10 mapek. V MP má každá mapka tři velikosti a to pro 16, 32 a 64 hráčů, jenomže SP mapy jsou jen pro 16 hráčů! Zíral jsem na to jako tele na nový vrata a říkal si, proboha proč?! Vždyť už Vietnam nabízel řežbu s 64 boty, tak co to má znamenat? Naštěstí existuje mod, který toto opravuje.

V samotné hře je vše při starém, ale specializace vojáků se rozrostly.
- Speciální jednotky jsou rychlí vojáci s náložemi a obstojnými zbraněmi. Ideální na průnik do nepřátelské základny, podminování radaru + děl a samozřejmě obsazení základny.
- Sniper čili puška s optikou pro milovníky headshotů.
- Střelec se pyšní samopaly (s granátomety) a ještě kouřovými granáty, jejichž účinek na boty je buď mizivý, nebo vůbec žádný.
- Podpůrný kulometčík, tj. chlapík s metlou lidstva a municí pro spojence. Takový ekvivalent medika, který se ale moc neosvědčí, protože munice má každý voják vcelku hodně a než ji stihne vystřílet, je většinou mrtvý.
- Mechanik neboli likvidátor zlých tanků za pomoci min a zachránce dobrých tanků za pomoci francouzáku
- Medik má krom palných zbraní a lékárniček i defibrilátor! Tím může oživit padlé spojence. Úmrtí tentokrát nemusí být konečné a padlý hráč má šanci, že bude oživen. Je to skvělá novinka! Hrát za medika mě bavilo snad nejvíce, ovšem jen při hře s kámoši, protože boti na záchranu moc nečekají a rovnou jdou na respawn.
- Raketometčík a samozřejmě raketomet + slabší samopal. Univerzální specializace.

Jak je vidno, specializací je vcelku hodně, ale naštěstí nejsou tak šíleně překombinované jako u Vietnamu. Zajímavým zpestřením je, že specializace ovlivňují i míru HP nebo délku sprintu. Vojákům je taktéž možné odemykat další zbraně. Nerad bych se mýlil, ale řekl bych, že na to je třeba hrát MP, což mě osobně přijde poněkud podlé.

Co se hraní samotného týče, tak tady se toho mnoho nezměnilo. Zabíjíme protivníky, zabíráme body a snižujeme Tickety. AI botů se ale konečně zvedla a boti dovedou řádně zatopit a to nejen přesností střelby. Boti zabírají techniku, slučují se do skupin, opravují vám vozidlo, a když náhodou padnete, nedaleký medik se vás pokusí oživit. Také jsou ve hře zakomponované zničitelné radary a děla, které může velitel daných stran využívat. Obzvláště děla jsou nebezpečná a boti s oblibou pouští dělostřeleckou palbu na základnu, o kterou právě přicházejí.

Pak je tu ještě jedna drobná novinka, s níž jsem se dlouhou dobu trápil – strany konfliktu už nemají stálou barvu. Spojenci jsou prostě modří a nepřátelé červení, a aby toho nebylo málo, všechna jména jsou z nějakého mě nepochopitelného důvodu anglická. Takže během mé první hry bych klidně mohl dostat ocenění za nejlepšího hráče USA týmu, přestože jsem hrál za Čínu :)

Tradiční soupis postřehů k misím. Hrál jsem klasickou, ničím nepozměněnou SP složku hry, takže mrňavé mapky a na každé straně slabých 8 vojáků. Jo a hrál jsem za Čínu + MEC.

1. Dalian Plants
Je hezké mít před sebou pěknou mapku elektrárny kdesi na pobřeží, ale jestliže se veškeré boje odehrávají jen v samotném středu mapy, je vcelku zbytečné vydávat se k moři nebo hledat úkryt na skalách okolo. Co mě ale zaujalo je možnost vyšplhat na vršky střech a komínů. I když mi nepřišlo, že tam čeká případného snipera kdovíjaké bezpečí, už jen ta možnost sledovat bojiště z výšky se počítá. A protože má každý voják padák, cesta dolů může být rychlá a zároveň relativně bezpečná.

2. Daquing Oilfields
Opět jakási továrna a mise založená především na dobývání a bránění středové základny. Novinkou jsou především zničitelné mosty, ale nemyslím si, že na mapě, kde jsou úlohy obou stran prakticky stejné, má smysl mosty ničit.

3. Dragon Valley
Prostředí čínského venkova beru všemi deseti. Málokterá hra dokáže z východní Asie předvést více než velkoměsta plná neonových nápisů, tržnic a špinavých uliček. Ještě taky letí džungle, ale tím to asi tak končí. Tahle mapka se mi prostě líbila a i hratelnost je fajn.

4. FuShe Pass
Miniaturní mapka s řekou a dvěma břehy. Obě strany si ze své hlavní základny vidí až k nepříteli, čili taková drsná sousedská řež.

5. Gulf of Oman
Poprvé MEC a tedy nové sety zbraní. Jinak se ale mapka podobá té předchozí, jen je místo řeky železniční přejezd a vše se odehrává kdesi na blízkém východě.

6. Operation Clean Sweep
Až doposud byly mapky maximálně vyrovnané a poloha základen skoro až zrcadlově obrácená. Konečně se věci mění a MEC brání své základny, zatímco Amíci utočí a to přes vodu! Už jsem myslel, že tu lodě ani nebudou, ale jsou tu, i když jde spíše o přepravní čluny. Celkem mě zaujaly i stíhačky, se kterými se létá o něco lépe než v minulých BF. Vinou nástupu moderní techniky je možné pomocí AA děl stíhačky sestřelit naváděnými střelami, ale stíhačka zase může vypustit falešná světla, které slouží jako návnada pro AA střelu. Prostě zajímavé vychytávky.

7. Sharqi Peninsula
Opačná situace než u minulé mise, ale vše v městském prostředí na miniaturní mapě. Měl jsem za to, že USA nemají šanci, protože základny jsou velmi blízko u sebe a hlavní základna MEC nejde zabrat. Jenomže vlajky jsou často umístěny tak, že s vozidly se k nim nedostanete a bez převahy techniky se těžko zabírají.

8. Songhua Stalemate
Vcelku rozsáhlé bažiny, mlha a čluny. Velmi pěkná mapka.

9. Strike At Karkand
Obrana města byla překvapivě jednou z nejzábavnějších misí. Možná je to tím, že US boti útočí především po hlavní silnici vedoucí skrze město, takže s vhodným stanovištěm a sniperkou je to pohodová střelnice, která končí v momentě kdy USA vytáhnou tanky a zaberou jeden bod. Spojenci ho ale rychle získají zpět a střelnice pokračuje.

10. Zatar Wetlands
Bitva o kopec, která ale nabízí i jiné řešení – nechat nepřátele zabrat kopec, obsadit jim hlavní základnu a s dvojnásobnou převahou těžké techniky dobýt i kopec.

BF 2 tím vším co nabízí, podle mě překonal své předchůdce. Grafika, ozvučení i hratelnost jsou parádní a nějakých deset let od vydání na tom nic nemění. Nové nápady potěší, stejně jako atraktivní prostředí (i ten blízký východ se mi kupodivu líbil). Zamrzí snad jen malý počet map a hodně ošizený SP. Naštěstí díky fanouškovské komunitě může BF 2 bavit dlouhé desítky hodin i v SP, díky stovkám nových map různých velikostí.

Pro: Volnost, technika, velmi pěkné mapy, výběr specializace vojáka, slušná AI

Proti: Jen 10 map, hodně osekaný Singleplayer

Tuto hru jsem začal hrát na warez verzi a hrál jsem jí fakt hodně, teď ale přišel ten čas na koupi no a nemůžu se od toho odthrnout s bratránkem to hrajeme každý víkend a je to ta největší sranda co může být. Ať si v Battlefield 10 bouraj celý města ale na tendle Battlefield to mít nebude... Opravdu nejlepší Battlefield ze všech.
Touha hráčů po Battlefieldu ze současného vojenského prostředí byla dlouho uspokojována vynikajícím modem Desert Combat, který se dočkal velkého úspěchu. Bylo tedy patrné jakým směrem se "druhé" pokračování Battlefieldu vydá. BF2 je velmi zábavná hra nejen v multiplayeru, ale i při hře s boty.

Pro: Zábavný multiplayer, grafické zpracování

Proti: Singleplayer přeci jen časem omrzí

Asi nejlepší hra vůbec. Hrál jsem ji od začátku. Pak jsem přešel na BF2 mod Project reality a ten hraju dodnes. No a už se těším na Bad Company2
-8 +1 −9
Tohle je upe nejsuprovější hra na celém světě!!!! Můžete hrát za vojáky a střílet ostatní vojáky a hrál jsem to i s kámošem po síti. Fakt zábava, tak velkou bžundu si už jen tak neužijete. Jen škoda že to není strategie jako pán prstenů, to by bylo taky zábavný :(

Pro: dobrá střílečka

Proti: škoda že to není i strategie

-20 +6 −26