Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Battle Realms

24.09.2001
78
28 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Battle Realms je real-time strategie od vývojářů ze studia Liquid Entertainment, odehrávající se ve starém Japonsku. Vydavatele měl titul dva a to společnost Crave Entertainment pro Spojené státy americké a Ubisoft Entertainment pro Evropu.

Na začátku single-player kampaně se hráč ujímá role bojovníka Kenjiho, který se po sedmi letech strávených v exilu vrací do rodného kraje a nachází jej zmítaný válkou. Tu mezi sebou vedou hlavně znepřátelené klany Draka, který ve hře reprezentuje dobro, a Hada, reprezentujícího zlo. K jednomu z klanů se hráč hned na začátku musí přidat a hlavním cílem hry je pak rozdrtit klan konkurenční.

Kampaň pro jednoho hráče obsahuje za obě strany třináct misí a během nich je potřeba obsadit celou mapu, přičemž si hráč většinu může vybrat, na kterou její část právě zaútočí. Samotné bitvy probíhají typicky pro žánr a je v nich třeba nejprve postavit svou vesnici, začít těžit suroviny v podobě rýže a vody a vybudovat armádu. Primárním cílem je pak zničit všechny nepřátelské budovy, ale také bránit svoje vlastní. Na bitevní mapě jsou vidět pouze místa obsazená vlastními jednotkami, zbytek je zakryt mlhou a pro totální zničení nepřítele je tak někdy nutné projít postupně celou oblast.

Pro samotný boj je ve hře výběr z poměrně velkého množství převážně pěchotních jednotek, které jsou v každém klanu rozdílné. K jejich tréninku je možno využít tři různé druhy kasáren, přičemž lze jednotky cvičit i ve více z nich a základním bojovníkům tak přidat další schopnosti či je rovnou změnit na jiné. Vojáci, kteří projdou výcvikem ve všech budovách, se pak stávají Roniny u klanu Hada nebo Samuraji u klanu Draka. Po okolí lze také chytat divoké koně a vyrábět tak jízdní jednotky a každá frakce má i možnost vyrobit speciální postavu. U klanu Hada je to například Nekromant, který se objeví po obětování čtyř Roninů a ze všech zabitých vytvoří zombie. Za body získané za zlikvidované nepřátele se pak dají ve zbrojnicích nakupovat pro jednotky rozličná bojová vybavení nebo vylepšování.

Kromě kampaně pro jednoho hráče titul obsahuje i mód skirmish, kde lze hrát jednorázové bitvy, a to i za další dva klany Vlka a Lotosu a v neposlední řadě i multiplayer, kde lze svádět líté bitvy s dalšími hráči po síti. Strategie může zaujmout i propracovanými animacemi válečníků nebo atmosférickým ozvučením včetně soundtracku. Rok po vydání pak ke hře vyšel i datadisk Battle Realms: Winter of the Wolf.


Poslední diskuzní příspěvek

@Malignus (15.08.2017 12:18): No, v kampani za záporáky jsem asi 3 mise (celá hra jich má 28) musel opakovat, ale to jen proto, že jsem byl nedočkavý a vyjížděl ze základny bez početnější armády, protože jsem byl zvyklý, že mě stejně nikdo nemůže porazit. Takže tak je ta hra těžká.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Když jsem se dočetl, že hra vyšla opět na Steamu, neváhal jsem ani minutu. Jako puberťáci na LANpárty, které jsme pravidelně pořádali, jsme se battla nahráli nespočetně hodin.
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud hrajete pouze sami s počítačem je hra celkem nezáživná ale když jsme se sešli alespoň 4, byla to úplně jiná zábava.
Co se týká hry jako takové, tak příběhová kampaň mě moc nebavila - jednou jsem si ji odehrál spíše z povinnosti.
Možnost hrát za 4 různé klany je myslím dostačující a každý si najde ten svůj, ačkoliv ze začátku si leckdo může myslet, že hra je nevyvážená. Ale zdání klame.

Hra se liší od ostatních strategií třeba tím, že není třeba sbírat dřevo, kámen a další suroviny, ale pouze rýži a vodu. Tento způsob mi přijde jednodušší a i zábavnější, protože nemusíte hlídat tolik zdrojů zároveň. Pokud však rýži nebudete zalévat, bude pomalu dorůstat.
Dále se mi líbí, že po výstavbě vojenského cvičiště se vám vojáci nebudou cvičit sami, ale musíte posílat na výcvik vesničany. To samé platí například i u strážních věží. Samozřejmě na dnešní dobu je grafika zastaralá, ale přijde mi, že hry s pohledem ze shora stárnou tak nějak pomaleji, tudíž to u nich není velkou překážkou.
Ve hře je zakomponovaný i perfektní soundtrack, na který dodnes rád vzpomínám.
Celkově si myslím, že pokud někdo hrál pouze kampaň a následně volné mise pouze s počítačem, tak ho hra nijak nenadchla a časem na ni mohl i zapomenout. Pokud ale hrál s kamarády, určitě má spoustu zábavných vzpomínek.

Pro: zábavný multiplayer, částečné odlišení od jiných strategii, soundtrack

Proti: nudná kampaň, horší grafické zpracování

+12
  • PC --
Battle Realms je v podstatě takový horší a jednodušší Warcraft 3.

Hra za svým o rok mladším konkurentem zaostává po vizuální i zvukové stránce. Hrdinové nelevelují, nesbírají předměty a každý z nich má pouze jednu speciální schopnost. Jednotky se v boji špatně ovládají. Příběh je nezajímavý a spíše zdržuje od hraní.

Hra je nicméně poměrně zábavná a obsahuje i pár zajímavých nápadů. Bojové jednotky nevyrábíte přímo, ale získáváte je tréninkem vesničanů. Ti se rodí automaticky, když máte postavenou základní budovu. Pokud byste chtěli jednotku vyšší úrovně, musíte už jednou vytrénovanou jednotku poslat do jiné budovy na další trénink. Pokud byste chtěli jezdeckou jednotku, musíte postavit stáje, najít na mapě divokého koně, vesničanem jej zkrotit a jednotku na něj posadit. Pokud byste chtěli obrannou věž, musíte postavit samotnou věž a nechat na ni vylézt jednu ze svých střeleckých jednotek. Jednotky jdou dále plošně vylepšovat (např. otrávené šipky pro střelce) nákupem za tzv. yinové/yangové body, které získáváte za zabíjení nepřátel.

Bohužel hra je ale na normální obtížnost natolik jednoduchá, že celý systém trénování jednotek naprosto ztrácí na významu. Střelci a léčitelé, tzn. dvě jednotky prvního stupně, tvoří ve spojení s hrdiny neporazitelnou kombinaci. Za největší zápor tedy považuji především to, že hra nijak nemotivuje k prozkoumání všech jejích možností.
+9