Herní výzva 2018 - Kategorie č. 9 - Nerozbalený dárek (Hardcore)

Batman: The Enemy Within je poslední dokončenou “telltalovkou”. Pod taktovkou již uzavřeného studia Telltale Games vznikala ještě poslední série The Walking Dead, avšak zůstala prozatím nedokončená a práce na posledních pokračováních seriálu má dokončit jiné studio. V rámci Herní výzvy 2018 jsem svůj komentář koncipoval jako shrnutí celé série, protože popisovat jednotlivé díly individuálně mi připadá zbytečné.

Nový Batman je typickým zástupcem her od Telltale Studios a jak v enginu, grafice či herním systému nepřináší žádné inovace. Což konec konců možná stálo za komerčním neúspěchem posledních titulů firmy. Hratelnost spočívá v typickém systému dialogů mezi postavami s volitelnými možnostmi odpovědí, prokládaným akčními vložkami v podobě click time eventů. S občasnou hádankou, které mně až na jednu z nich nečinily výraznější potíže.

Co je na adventuře nejdůležitější, je samozřejmě příběhová linka. Ta je vyprávěna atraktivně a poutavým stylem, ačkoliv rozjezd je tentokrát pomalejší. Rychlý spád a napětí autoři docílili zejména v druhé půli hry, kde se předkládané příběhové linky spojují a zde se hra podobá atraktivnímu napínavému seriálu, který můžeme svými rozhodnutími ovlivňovat.

Story má tentokrát více větví. Batman čelí jednak tradičnímu nepříteli Hádankáři - Riddlerovi, ale do cesty mu staví také tajná vládní organizace - The Agency, která na boční kolej odstavuje inspektora Gordona. Batman se setkává s Jokerem, v době jeho začátků, kdy si ještě říkal abstraktním jménem John Doe. Ten je součástí spolku The Pact spolu s Mr. Freezem, Harley Queen a Banem, kteří se snaží dostat pod nadvládu Gotham. A nejen to, mrtvý Riddler je klíčem k biologické zbrani zvané The Lotus. Navíc se všude plete nevyzpytatelná Catwoman.

Jak vidíte, příběh je poměrně spletitý, navíc mám pocit, že tentokrát se ve větší míře projevují vaše volby v dialozích, zejména pak na postavě budoucího Jokera, který se může vyvinout buď jako váš spojenec, nebo taky nepřítel. Já jsem volil cestu vzájemného spojenectví, ale alespoň podle videotrailerů se zdá, že jsou konce příběhu znatelně odlišné. Dále s potěšením kvituji větší roli Bruce Wayna, který ve střední části příběhu hraje docela podstatnou roli a ve své civilní roli se infiltruje přímo mezi členy Paktu.

Scénáristy vytvořená linka jednoznačně nezapadá do Batmanových kanonických příběhů, které najdete v komiksech. Dlužno podotknout, že mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na odlišné časové zařazení hry. Nejsem znalec komiksů, načteno nemám prakticky nic, avšak na druhou stranu jsem dohrál všechny Batmany od Warner Studios. První série Batmana od Telltale ještě z koncepce příliš nevyčnívala a dění bych bral jakousi předehru k dalším Batmanovým příběhům z doby jeho mladších let. Ale u pokračování mi notně neseděla smrt Riddlera, který ve všech Arkhamských akcích hrál takřka hlavní roli. Ale zvykl jsem si, přijal jsem, že jde o separátní story linku a na mé hodnocení tento faktor nemá vliv.

Druhá Batmanova série od Telltale běží ve stejných šlépějích jako předchozí díl. Zejména v druhé polovině bylo vyprávění i příběh dynamičtější a neustálé zvraty a akce mě připoutala k monitoru, což vyvážilo pomalejší rozjezd. Zrodil se Joker, takže série měla určitě potenciál k dalším pokračováním, avšak dalších příběhů se již nedočkáme a Batman tak bude muset vystupovat v jiných titulech. V každém případě zejména fanouškům netopýřího hrdiny Batman: The Enemy Within doporučuji.

Episode 1: The Enigma - 80%
Episode 2: The Pact - 80%
Episode 3: Fractured Mask - 85%
Episode 4: What Ails You - 90%
Episode 5: Same Stitch - 90%

Pro: Kvalitní audiovizuální provedení. Poutavý příběh a dynamický spád. Vaše rozhodování více ovlivňuje příběh.

Proti: Pomalejší rozjezd. Neodpovídá kanonickým batmanovským příběhům.

Iluze rozhodování v Telltale hrách je všem dobře známá a když už se konečně objeví série, ve které na rozhodnutích opravdu záleží, je paradoxně tou nejhorší, se kterou se TT vytasili. Sled situací poslední kapitoly byl v mém podání tak těžko uvěřitelný a nepravděpodobný, že jsem měl z celého vývoje chvíli regulérní pocit noční můry, která se Batmanovi jen zdá... Prakticky celá poslední kapitola se může odehrávat naprosto rozdílně podle voleb v příběhu a to až do takové míry, že záporák se může stát přítelem a naopak.

Charaktery a jejich osud nejsou uzavřené nebo rovnou vyzněly úplně mimo - co se stalo s Freezem? Co se stalo s Catwoman? Proč se Gordon chová jako idiot a Alfred mu v tom sekunduje? A co má znamenat Tiffany? Ta silueta vysoké postavy s širokými rameny a úzkým pasem patřila opravdu malé holce, která se mstí a dokáže zabíjet, ačkoli je sama vystrašená při pohledu na mrtvolu? Come on Telltale, tohle byla hodně velká podpásovka...

V tomhle díle je ještě jedna věc, kterou jsem během hraní příliš nevnímal, ale po dohrání mě to trklo - málo Batmana. A Bruce Wayne? Ten se chová, jako by snad Batmanem ani nebyl...

Ačkoli může být EW technicky nejvyspělejší a po příběhové stránce nejpropracovanější ze všech TT her, dopadlo to s ním dost mizerně a to především kvůli zakončení.

Hodnocení: ✰
Když jsem zapínal druhý díl, opravdu jsem čekal trochu lepší zážitek než v předchozím díle a byl jsem překvapen. Ano, tento díl obsahuje i spoustu neduhů, ale mne to tolik neočernilo a určitě se do příběhu vrátím. A co že je tu vlastně špatně?

Inu, hra je cenově na tom stejně jako předchozí díl, ale kupodivu obsahuje i o trochu více herního času než předchozí díl, ale pořád se bavíme o dost vysoké ceně i vzhledem k tomu, že tohle dílo už má časově něco za sebou. Taky je tu problém, že jsem tu narazil na jeden dost otravný bug kvůli kterému jsem musel odpojit ovladač a jednu minihru udělat pomocí klávesnice a myši. A nejen ten, těch bugů je tu prostě více no, za tu cenu co si budeme, to každý nerad vidí a občas to i otravuje.

Ale jinak jsem neměl problém. Fakt se mi to hrálo dobře a příběh dobře graduje a řekl bych, že oproti prvnímu dílu, tak rozhodování tu má opravdu na některé věci velký dopad. Můžete se vydat různými cestami a jako hra mi dopadla né uplně podle mých představ, takže ne všechny rozhodnutí vedou tam kam chcete, což určitě vzbuzuje znovuhraní, do kterého se pustím.

Akorát co by mohl být problém tak právě i některá rozhodnutí v příběhu. Zase Telltale to vypráví dle sebe a to může způsobit, že ne všichni s tím mohou souhlasit a ne každému se to může líbit. Protože tento příběh je fakt jiný a je tu i více zahrnutá postava Bruce Wayna než Batmana a ne každému to může vyhovovat. A taky, že ne vše je úplně vysvětleno a osudy ostatních postav jsou nedodělaný a vlastně nevíte u některých, co se stalo a proč se některé začali chovat jinak. A v jednom momentu mne i ty rozhodnutí trochu iritovala, protože právě jsem chtěl trochu jiný průběh, ale díky tomu hra nabrala na dost velkých obrátkách a atmosféra dost zhoustla a to mne zároveň i překvapilo, takže ve výsledku jsem s tím takový problém neměl, ale chápu pokud někdo tohle bude hodnotit negativně, každý má ten vkus jiný.

Ale jelikož jsem fanda, tak tohle je prostě hra pro mne a já jsem rád, že jsem nedal na svůj první dojem a zase jsem si prožil další příběh netopýřího muže.

Pro: příběh, postavy, delší než první díl, temná atmosféra, rozhodnutí mají dopad a občas je těžký si vybrat, znovuhratelnost

Proti: ne všechny rozhodnutí vás dostanou tam kam chcete, vysoká cena, hodně bugů, ne všechny osudy jsou vysvětleny a některé chování postav jsou taky bez vysvětlení