READER IS YOU
COMMENT IS TEXT
SUMMARY IS LOVE

Koment:
Precizní gameplay dovedený do stavu dokonalosti, který nutí hráče myslet "Out of the box". A když už si myslíte, že jste na hru vyzráli... bum... a vy koukáte s otevřenou pusou na secret level v secret levelu, kam jste se dostali skrz zdánlivě nehratelný hub. Takové nadšení z čiré hratelnosti, která mě nepřestávala překvapovat, jsem asi nikdy nezažil. Bez přehánění.

Mám ke hře jedinou drobnou výtku: uvítal bych asi nějaký systém nápovědy. Hra má přes 200 levelů. Jednu třetinu dáte v pohodě, u druhé třetiny už se dost zapotíte, ale tu třetí třetinu bez youtubu podle mě málokdo dá. Jsem teď ve stejné situaci jako kdysi ve Fish Fillets. Ve všech světech jsem se u některého levelu zasekl a nemůžu pokračovat, ať už v těch levelech zkouším ledacos. Nějaké nasměrování tím správným směrem bych občas ve hře uvítal.

Dobré je, že finální level se vám otevře hned zpočátku, takže hru můžete teoreticky dohrát do půl hodiny a dát si ji díky tomu do herní výzvy *wink*, ale se zbytkem si budu hrát ještě dlouho, protože si na všechno chci, pokud možno, přijít sám. Dohrát to s youtubem nemá smysl. Ještě mě teda čeká asi 80 levelů a secret ending. Snad to stihnu, než umřu. Nechtěl bych totiž přijít o další překvapení, které se ve hře skrývá.

Shrnutí:
♥♥♥♥♥ ♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥

BABA IS GREAT
PLAY BABA IS WIN

6. bod herní výzvy 2019 (hardcore)
Perfektní logická hříčka, která člověku zavaří mozek na řadu dlouhých večerů. Základním pravidlem je, že hráč může měnit pravidla hry, který jsou nastavený blokovými texty (vždy jedno slovo). A ač koncept zní relativně jednoduše, ve chvíli kdy člověk operuje s X pravidly současně, který navíc může měnit mezi sebou, rychle to spěje k nevyhnutelnýmu kouření se z hlavy a zpochybňování, zda je úroveň vůbec dohratelná - což ale vždycky je. V pokročilých úrovních (který ale nejsou vyžadovány pro "dohrání" hry, jelikož finální úroveň kampaně je přístupná po projití přibližně třetiny úrovní) se pak člověku může stát, že i když se podívá na youtube, jak má úroveň udělat, stejně nechápe, co se to ksakru stalo. Když si to ale rozebere po krocích a zamyslí se, vždycky to dává perfektní smysl a nakonec je to vlastně docela jasný a jednoduchý. Škoda jen, že je to pak už mimo mý kapacity důvtipu a myšlení.

Jo a taky je to celý děsně roztomilý.

Pro: Roztomilý audiovizuál, skvělé a těžké logické hádanky, velké množství úrovní

Proti: Jsem hloupej

Geniálně jednoduché. Jednoduše geniální.

Zpětně hodnoceno, je to skoro až zločin, že mi tato hra od svého vydání jen seděla v nekonečném backlogu nehraných her. Asi mě neustále odrazovala abstraktnost samotného názvu: BABA IS YOU, pod čím jsem si prostě nebyl schopný nic představit. Přitom je v těchto třech krátkých slovech kompletně obsažena celá herní mechanika. BABA IS YOU je základní pravidlo složené ze tří objektů, a znamená, že ovládáte bílou prasoještěrku jménem BABA. Stačí ale slovo BABA fyzicky na ploše hry vyměnit a můžete být cokoliv. Kámen ve vedlější místnosti? Ano. Zeď, která vám překáží? Ano. Může ta zeď lítat? Může. Může být klíčem k zavřeným dvěřím list? Může. Můžete použít ducha jako teleport pro kámen, který jste vy, abyste jím odemčeli lebku, která je dveře a v ní je LÁSKA, která je cíl? Ano, ano, ano.

Ze začátku vás hra totálně sundá tím, že vám dá k dispozici neomezenou moc vytvářet vlastní pravidla a dosáhnout vítězství jakýmikoliv prostředky. Postupně přitvrdí tím, že vám určitou svobodu odebere - například, že zeď zůstává pevnou bariérou a nic s tím neuděláte. Na vás pak je odhalit pravidla, která lze ohnout a vymyslet, jak level vyřešit. Přitom budete mít neustále pocit, že jste to právě vy, kdo si určuje pravidla, a jste to vy, kdo hru nejen hraje, ale zároveň i vytváří.

Po týdnu hraní můžu s klidem prohlásit, že s touto hrou budu trávit hodinku před spaním pravidelně ještě hodně, hodně dlouho.

---------[GAME]---------
[BABA]----[IS]-----[YOU]
---------[GREAT]--------

Pro: Geniální herní mechanika

Proti: Naprosto nic

• Switch 75
Pěkná hříčka, která vám zavaří mozek. Jednoduché měnění pravidel funguje krásně. Od jistého levelu jsem si říkal, že koncept je jednoduchý ale celkové provedení(dokončeni) levelu bude náročnější. Popravdě hru jsem zatím nedohrál - je to těžký. Je to sakra těžký a pokud nechce člověk podvádět, může na jediný mapě strávit opravdu hodně času. Hodně se mi osvědčilo hrát Babu s někým dalším. Kdy koukáte na něj co dělá a pak, a pak vás to trkne co je třeba udělat - někdy.

Pro: koncept, jednoduchá grafika