Audiosurf: Ride Your Music

15.02.2008

Audiosurf je netradiční hudebně závodní simulátor. Hráč se ujímá letounu umístěného uprostřed dolní části obrazovky, se kterým musí manévrovat a buďto se překážkám ve tvaru barevných kvádříků vyhýbat a nebo je naopak sbírat. Jaké ale bude tempo a náročnost hry, si do značné míry volí sám hráč.

Hra totiž reaguje na zvolenou hudbu, kterou hráč vybere. Hra si danou hudbu zanalyzuje a na základě tempa písničky, hlasitosti, basů a mnoha dalších vlastností vygeneruje dráhu, po které se bude hráčův letoun pohybovat. Ta může být jednoduchá a přímá, jako i s mnoha "kopci", zatáčkami i občasnou jízdou hlavou vzhůru. Obzvláště v zatáčkách a při vyhýbání se a zároveň i sběru správných barevných kvádrů, je skutečně ověřována hráčova orientace.

Hráč si ovšem nevolí pouze hudbu a tedy styl hry, ale může si vybrat i z několika druhů letounů, který sám také určuje, zda půjde takříkajíc o relaxační odpočinkovou nebo frenetickou rychlou jízdu a jakým způsobem bude nutné sbírat jednotlivé barvy kvádrů. Ty je nutné sbírat postupně a metodicky pro zvýšení bodového zisku. V každé ze tří druhů obtížnosti (Casual, Pro a Elite) jsou dostupné tři až šest letounů, každý s jinými speciálními "schopnostmi" a tedy i stylem hry. Čím vyšší obtížnost hráč zvolí, tím vyšší bodový zisk může při úspěšném hraní očekávat.

Hra nemá multiplayer ve smyslu hraní s více hráči na jedné mapě, ale umožňuje výsledky porovnávat s ostatními hráči v celosvětové tabulce. Pro tuto funkci hra vyžaduje vytvoření vlastního herního účtu, který se nijak neváže k účtu distribučního kanálu Steam, přes který je hra šířena. Hráč má tak možnost porovnávat, kdo jiný dokázal na stejné písničce či skladbě získat více bodů a s jakým letounem a obtížností. V případě, že je hráč z prvního místa žebříčku pro danou skladbu sesazen lepším výkonem někoho jiného, bývá na to upozorňován automaticky zasílaným e-mailem.

Hru lze samozřejmě spustit a hrát i v offline modu a bez registrace vlastního účtu, v takovém případě se ale nikam nezasílají výsledky a nejde tak ani porovnávat úspěchy ostatních hráčů.

Poměrně důležitou podmínkou pro správné užití si hry, je mít skladby a písničky správně "otagované" (ID3 tagy), tedy správný název, album, interpreta a podobně. Hra pracuje pouze s těmito informacemi a s vypočtenou "křivkou" dráhy, kdy hra samotná neumí detekovat o jakou písničku a interpreta se jedná.

Solidní zábava ideální do herní výzvy (bod 3 HC). Určitě doporučuju alespoň odzkoušet, navíc když je teď ve slevě za 2,5 euro.

Perfektní oddechová hra, která vyžaduje pořádek u ID3 tagů. Spousta módů, některé šílené, jiné více šílené, to vše v pěkně barevné (RYCHLÉ) grafice. Většina písniček skutečně vytvoří adekvátní trasu hodnou její rychlosti a tempu (tedy většinou). Sledování statistik dodává motivaci a soupeření s přáteli či jen s lidmi z naší země (nebo ti ambicióznější můžou rovnou atakovat celosvětové žebříčky) a čas od času si člověk jednu nebo dvě písničky jen tak z nudy projede. Potěší i možnost synchronizace s last.fm a přítomnost achievementů na Steamu.

Škoda, že pro stejnou písničku existuje někdy mnoho variací (délka, různé reedice, zdroj nahrávky, i její kvalita se setsakramensky projeví na tvaru trati) a někdy zkrátka není fér, když někdo má 4 minutovou nevýraznou trasu, někdo jiný na stejné písničce v jiné kvalitě má zas rychlou trať a někdo další ji má zase o půl minuty delší.

Taky někdy pozlobí nastavení výšky skóre pro jednotlivé medaile. Někdy totiž není možně v určitých disciplínách získat i to stříbro.

PS: Ještě dodám - AudioSufr je první hrou od VibRibbona na PSX z téhle kategorie, která upoutala moji pozornost a bavila mě :-)
Sjizdeni vlastni hudby je skvely napad, pokud poslouchate tu spravnou hudbu. Kazdy styl je totiz jinak hratelny, takze zazitek ze hry se odviji od hudebniho vkusu hrace. Bohuzel vkus v hratelnosti a v hudbe nema zrovna primou souvislost, takze se snadno muze stat, ze sjizdet vasi hudbu vas bavit nebude a poslouchat neco co vas nebebere ciste kvuli hrani neni zrovna stastne reseni.

Pokud se ale trefite do te spravne kombinace hudby a hratelnosti, ceka vas zajimava hra, v ktere si jeste muzete vybrat z nekolika hernich modu a obtiznosti takovy, ktery vam nevic vyhovuje. Pak, pokud nemate smulu jako ja, ze se vam ta mrcha bezduvodne skube, je velika sance ze si hru radi casto zahrajete a budete se k ni vracet s kazdym novym hudebnim albem.

Pro: originální koncept, mnoho herních módů, znovuhratelnost

Proti: špatná optimalizace, ne všechny sklatby/hudební styly je zábavné hrát, menu má svoje nedostatky

Sjíždění vlastní hudby? Skvělý nápad, jak si zajistit takřka nekonečnou hratelnost? Ano, ale ne ve stylu Audiosurf. Četl jsem spoustu oslavných fejetonů na tohle údajné zjevení. Když jsem si však hru opatřil a poprvé ozkoušel, byl jsem docela nemile překvapen tím, jak mě to nebaví. Sám jsem to nečekal, hry s podobným konceptem jako například Guitar Hero / Rock Band (jo na Xbox360) jsem si zamiloval, nicméně Audiosurf na mě působil jako rychle splácaná blbůstka, která funguje jen z půlky, neboť sjíždění většiny tracků mi přišlo naprosto zcestné a do hudby vůbec nesedící.
Sjíždění vlastní hudby? Skvělý nápad jak si zajistit takřka nekonečnou hratelnost. Příjemná oddechová hra za ještě příjemnější cenu. Počáteční nadšení je neuvěřitelné, protože audiovisuální propojení vašich empétrojek se "závodní tratí" má až hypnotické účinky. Časem nadšení bohužel lehce opadne, ale na chvilkové odreagování si nic lepšího představit neumím. Navíc každý z nás má ten svůj nejoblíbenější song a online výsledkové tabulky spolu s automatickými "Dethroned!" maily jsou opravdu solidní motivací jak být tím nejlepším. Neustálé vylepšování a přidávání různých featurek jako třeba scrobblování na Last.fm je skvělou třešničkou na už tak dost lahodném dortu.

Pro: Nápad, online výsledky, Dethroned! maily, skvělé odreagování, Last.fm integrace, nízká cena

Proti: Počáteční nadšení časem opadne

• Možnost porovnání výsledků online (bohužel písničky, ktery sem sjížděl asi nikdo nezná, nu což, komerční popík neposlouchám)
• Možnost hraní online nebo 2 hráčů na jednom PC.

∙ Zábava při poslechu hudby (bohužel nikdy mě trasa nevtáhla tak, abych hudbu přestal poslouchat a zažral se do řízení).

◦ Epileptici mají smůlu (grafika je fakt přeblýskaná, kýčová...).
◦ Rychle omrzí (uvítal bych např. rozšířené možnosti tratí, jako jsou rychlost, frekvence otáček, citlivost podle beatů, etc.)

Pro: Zajímavý nápad...

Proti: ... který rychle omrzí.