ASTRO BOT Rescue Mission

02.10.2018

ASTRO BOT Rescue Mission je plošinovka, určená exkluzívne pre PlayStation VR. Samotný hlavný hrdina, nazvaný Astro Bot je robotická postavička, ktorej vesmírnu loď napadnú a zničia neznámi nepriatelia. Okrem toho unesú aj časť posádky. Je teda len na Astro Botovi, aby dal veci opäť do poriadku, zachránil svojich kamarátov a porazil svojich nepriateľov.

Hrateľnosť pozostáva z tradičného skákania, súbojov, oslobodzovania kamarátov, hľadania ukrytých predmetov, tajných miestností a zbierania mincí. Nechýbajú ani súboje s bossmi. Do toho klasického konceptu však výrazne vstupuje virtuálna realita, ktorá vám umožňuje rozhliadať sa okolo seba a pomáhať tak Astro Botovi v hľadaní či už cesty vpred, alebo tajných miest. Jednotlivé úrovne sú totiž postavené okolo vašej postavy. Nesledujete žiaden svet pred vami, ale postupne ním prechádzate spolu s Astro Botom. Vďaka virtuálnej realite sa môžete obzerať v 360 stupňoch, nakláňať sa za roh, či prekážajúci predmet a vďaka nej dostáva vaše hranie nový rozmer.

Astro Bot Rescue Mission obsahuje 26 levelov, pričom sú postavené tak, aby ste ich hrali opakovane. Ak chcete vyzbierať všetko, zachrániť všetkých kamarátov a odomknúť každú challenge úroveň, opätovnej návšteve sa skrátka nevyhnete. Každý level je jedinečný a čaká na vás stavenisko, jaskyňa, vysoké skalné masívy, či podmorský svet.

Nejobvyklejším problémem titulů pro VR je nízký rozpočet na vývoj, protože hráčská základna, i když rychle rostoucí, je stále velmi malá. Kvalitních VR her na úrovni není mnoho, ale Astro Bot je dalším přírůstkem do rodiny her, kvůli kterým stojí za to VR si pořídit.

Přínosy virtuální reality umí totiž Astro Bot vyždímat naplno a předvést v celé své kráse. Každou chvíli se hráč musí rozhlížet kolem sebe. Nejen nad sebe, pod sebe a vedle sebe, jak už jsou hráči zvyklí, ale občas jsem se přistihnul, že se dívám i úplně za sebe, abych neztratil z dohledu občas neposedného malého robůtka, za kterého hru hrajete. Ten je mimochodem velmi roztomilý a neskutečně živý. Každou chvíli předvádí nějakou animaci, cosi hihňá nebo poskakuje a vynucuje si mou pozornost. občas se mi ale stalo, že reagoval na mé povely přes joystick jinak, než bych čekal a vydal se tak odlišným směrem. Nejednou jsem tak kvůli tomu skončil v propasti a musel úsek hry opakovat. Docházelo k tomu ale pouze pokud se robůtek nacházel v neobvyklých polohách vůči mému headsetu a v průběhu hry jsem se již naučil tyto reakce lépe předvídat, ale přesto si myslím, že by na těchto předem definovaných místech mohli být autoři shovívavější.

Design lokací je velmi pestrý. Vůbec celý grafický styl a zpracování působí hodně kvalitně a animace si nezadají s filmovými animáky. Vždy je tak na co koukat. Každá úroveň navíc přináší nový zajímavý prvek a dokáže něčím překvapit. Mimo klasického pobíhání, skákání, létání, sbírání, postupně dojde na hlavičkování s fotbalovým míčem, hašení ohně, kropení vodou, střelbu, závody, plavání v obřích nevyzpytatelných vodních vlnách a mnoho dalšího. Každou chvíli mě hra překvapovala nějakou příjemnou drobností nebo detailem, kdy jsem si řekl: „Páni, tohle je fakt dobrý!". Vrcholem pro mě byla pampeliška, ze které jsem musel skutečně foukáním mými ústy zfouknout chmýří. Nepatrná drobnost, ale zaujme a potěší. A na takové hráč naráží na každém kroku.

Průchod úrovněmi není nijak složitý. Často je lze projít na první pokus nebo s drobnými obtížemi, ale výzvu zde nehledejte. Spíš se celou dobu kocháte, bavíte, hledáte mince nebo ztracené další robůtky, které škemrají o pomoc. S každou dokončenou úrovní se však zpřístupní krátký vedlejší challenge s mnohem vyšší obtížností, který je zaměřený víc do hloubky na jeden herní prvek. Ale taky nejde o nic frustrujícího nebo nesplnitelného. Osobně mi tyto výzvy už moc zábavné nepřišly, ale kdo chce ve hře strávit víc času, má možnost. Za posbírané mince napříč úrovněmi si lze v astro obchůdku nakoupit jednotlivé díly jakési miniaturní úrovně s překážkami, trampolínami a dalšími objekty, se kterými se hráč setkal při hraní. Na jednu stranu mi přišlo jako skvělý nápad takto využít nahromaděné mince. Sbírají se pak s větší chutí, když hráč ví, že je nesbírá jen tak pro nic za nic nebo pouze pro nějaké číslo skóre na konci úrovně. Na druhou stranu zkompletovaný miniaturní model je tak nějak ... k ničemu. Nijak nezabaví a nezaujme.

S koupí Astro Bota určitě hráč neudělá chybu. Pro majitele PSVR rozhodně povinnost.

Pro: Pestrost úrovní, grafický styl a animace, hudba, hodně dobrých a interaktivních nápadů s VR

Proti: Občas zmatená chůze s robotem v méně obvyklých polohách