Asistent detektiva Zbyška

adventura > vizuální román *
freeware
19.01.2012 PC
Asistent detektiva Zbyška je vizuální román od českého studia Please wait. Vyskytuje se zde 105 situací, v nichž se hráč musí rozhodovat. V závislosti na jeho rozhodnutích mu hra nabídne jeden z 12 konců. Doba dohrání jednoho konce se odhaduje až na 90 minut.

Hra se odehrává v městečku Regenbogen. To je útočištěm různých bytostí. Jednou z těch, které zde žijí, je i detektiv Zbyšek Calus, statečný delfín, který se svým týmem dohlíží na pořádek ve městě. Zbyšek si také každý rok vybírá jednoho studenta detektivní školy, aby mu na 4 týdny dělal asistenta. Tím se tentokrát stal hlavní hrdina, jakožto nejlepší student detektivní školy. V den jeho nástupu do praxe je nalezena mrtvola mladého jednorožce.

Hra byla ve vývoji 5 měsíců. Oproti většině her se zde hráč neujímá hybatele děje, ale jen jakéhosi svědka konání ostatních postav. Hráčova role je pomáhat jim a nadhazovat sugesce k danému problému.

Čekal jsem krátkou pubertální hříčku, hra však překonala moje očekávání.

Příběh je fajn, dobře promyšlený a odvíjí se po dnech. A překvapivě se i docela větví, to znamená, že klidně můžete opustit svou roli asistenta detektiva Zbyška a celý týden místo kanceláře navštěvovat kino nebo při dalším hrání vidět případ z jiného úhlu.

Postavy mají své charaktery a takový detektiv Zbyšek mi byl sympatický už od pohledu:) Obrovským plusem je že většina postav jsou zvířata, což je zdrojem mnoha vtipů. Humor je vůbec založený na absurdním humoru, který vizuálně krásně graduje na maškarním.

V textu jsou vtipná přirovnání, klišé i tu a tam popkulturní odkaz. A bez morbidností a vulgarit. Hudba do jednotlivých situací dobře zapadá a atmosféra je fajn. Dokonce jsem se asi dvakrát i bál.

Co se týče technické stránky, nenarazil jsem na žádný problém. Hra byla vytvořena v enginu RenPy, zřejmě takovém GameMakeru vizuálních románů.

Dohrál jsem dvakrát (detektivní a filmovou linii) a už se těším na dvojku.

Pro: absurdní humor, větvení děje, hudba

Proti: omezená interaktivita daná herním žánrem

Jsem velký fanoušek adventur Martina "Řezníka" Pohla a nikdy by mě nenapadlo že jednou budu hrát něco ještě šílenějšího než jeho hry ze série Život není krásný. Avšak stalo se.

Do Asistenta detektiva Zbyška jsem se pustil kvůli herní výzvě a ani už nevím jak mě to napadlo ale byla to naneštěstí fakt nezapomenutelná jízda. Ze screenshotů se usmívá jedno zvířátko za druhým a tak jsem myslel že to bude spíš taková hříčka pro děti. Jenže to sotva. Scény obsahující vraždy, drogy, samoúčelné násilí a erotiku mezi mimozemšťany a zvířaty jsou tu jedna vedle druhé, stejně jako totálně nepochopitelné zvraty v už tak naprosto šíleném příběhu. Vše se navíc odehrává v naprosto ale fakt naprosto ujetém světě kde se může stát skutečně cokoliv. Bez legrace, lidi co tohle vytvořili snad ani nemůžou být normální. A syn Santy Clause který je ve skutečnosti delfín převlečený za párek v rohlíku by souhlasil.

Víc tak nějak nevím co k tomu napsat tak aspoň dám do spoilerů pár hlášek ať si můžete sami aspoň trochu udělat obrázek o tom co je tahle "hra" vlastně zač. "Já nejsem vůl. Já jsem delfín", "Narazil jsem do něj a omylem se taky zfetoval", "Zdá se že je to jen přepudrovaný kůň s umělým rohem", "Vždyť se na sebe podívej, seš po souši chodící delfín s kloboukem".

Pro: Občas humor, nemá to bugy, netrvá to dlouho, solidní hudba i když...

Proti: …závěrečný "rap" je asi největší ostuda žánru, může způsobit doživotní psychickou poruchu